A tesztcsövet a centrifugába kell helyezni, a komponenst a korrekciós pozícióba, a csomagot a szállítószalagra: a legtöbb munkafolyamatban szükség van rá, hogy megfogjuk, majd valahová áthelyezzük a tárgyakat. A modern rendszerekben ezeket a pick-and-place műveleteket automatizált megfogók végzik. Ezeknek több millió egymást követő mozdulat során ugyanolyan erőteljesen és finoman, precízen és megbízhatóan kell működniük. Az ehhez szükséges erőt egyre inkább villanymotorok biztosítják: amilyen például a FAULHABER BX4 egysége. A Zimmer Group többek között a laboratóriumi folyamatok automatizálására is gyakran használt új GEP2000 sorozatú megfogóinál is ezt a megoldást választotta.
A koronavírus-járvány kezdete óta egyre nagyobb nyomás nehezedik a gyógyszeriparra és a laboratóriumokra, hogy a lehető legmagasabb szinten bevezessék az automatizálást.
A világ egyik legfontosabb gyógyszeripari vállalatától származó, határozott állítás jelzi, hogy milyen szerepet fog játszani a digitalizáció az élettudományok ágazatában a közeljövőben. Pontosan ezt vitatták meg részletesen a 2019. november 19–21. között megrendezett ISPE Pharma 4.0 konferencián Manchesterben.
A legtöbb felhasználónak nem különálló motorokra van szüksége a kívánt meghajtási megoldás kivitelezéséhez. Sokkal jobban járnak a teljes hajtásrendszerekkel, melyekben az egyes komponensek tökéletesen illenek egymáshoz.
A De Dietrich Process Systems csoport a magas szintű izolálást garantáló új Drum Iris Technology (DIT) csatlakozóállomással szélesítette szolgáltatási portfólióját a gyógyszer- és vegyiparban használt porok kezelése kapcsán.
Az új moduláris VisuNet FLX HMI operátor munkaállomás a Pepperl+Fuchs az ATEX/IECEx 2/22 zóna, a Division 2 (a globális tanúsítványok függőben), valamint a nem veszélyes területekre kifejlesztett átfogó működési és felügyeleti rendszereinek része. Ez a termékcsomag számos megoldást kínál, amelyek lehetővé teszik a teljes rugalmasság elérését az automatizálásban.
18 éve gyártunk keverőberendezéseket és vegyipari technológiákat. Üres csarnokokat rendezünk néhány hét alatt virágzóan termelő vegyipari vállalattá. Ez a küldetésünk.
A Stäubli olyan fluidtechnikai csatlakozómegoldásokat fejleszt és gyárt, amelyek megfelelnek a finomvegyszer-ágazat, a gyógyszeripari laboratóriumok, a biotechnológia, valamint a kozmetikai ipar kihívásainak.
A De Dietrich Process Systems az ügyfelek igényeihez testreszabott Multiprobe mintavételi rendszere a biztonságáról és a sokoldalúságáról ismert a gyógyszeriparban, illetve és a finomvegyszerek piacán.
Nem is gondolnánk, hogy hány területen lehet hasznosítani az autonóm mobil robotokat (AMR-eket), melyekkel időt és energiát takaríthatnak meg a vállalatok és szervezetek, miközben növelik a biztonságot. De a mobil robotok nem csak az általános gyártási környezetekben képesek emelni az intralogisztika szintjét, hanem az élettudományi szektor logisztikai kihívásaira is megoldást tudnak nyújtani. Az előrejelzések szerint a globális élettudományi (gyógyszergyártás, biotechnológia, orvosi technológiák, és nutraceutikumok) analitikai piac mérete a 2020-as 22,1 milliárd dollárhoz képest 2025-re eléri a 42,0 milliárd dollárt.
Idén november 23-27. között kerül megrendezésre a Labor- és Műszertechnika Expo, a hazai laboratóriumi eszközök, berendezések, és műszertechnika legszélesebb kínálatát felvonultató online rendezvény. A virtuális expo hét szakmai szervezet (MBKE, MAGE, METT, MAROVISZ, HUNKOR, MAE, OAK) egyedülálló összefogásával valósul meg. A kiállítás az analitika, élettudomány, biokémia, gyógyszeripar, diagnosztika, anyagvizsgálat és korrózióvédelem területén dolgozó szakembereket várja a rendezvényre.
2020. szeptember 25-én Budapesten tartotta az Onrobot a közép-kelet-európai régió nagyszabású partnertalálkozóját. Enrico Krog Iversen, az OnRobot vezérigazgatója nemcsak a legújabb robotikai trendeket és információkat osztotta meg a több mint félszáz résztvevővel, hanem interjút is adott a TechMonitornak, aminek során a robotikai piac változásairól, a vállalat jövőjéről, valamint a budapesti fejlesztési központ szerepéről is szó esett.
A költségek optimalizálása, valamint a termelékenység és a biztonság folyamatos növelése mindennapos kérdésnek számítanak minden gyártó cég számára. A szigorú követelmények teljesítéséhez a cégeknek megbízható, nagy teljesítményű és tartós berendezésekre van szükségük. A Stäubli MCS (Multi Connect System) programba tartozó megoldásokat arra fejlesztették ki, hogy megfeleljenek ezeknek a követelményeknek, és új elemekkel támogassák a folyamatok optimalizálását.
A gyártóiparban az egyre növekvő mértékű automatizáció elérte a belső logisztikai folyamatokat is. A gyógyszeripari vállalatok versenyelőnyt szerezhetnek: a mobil robotok használatának köszönhetően nő a termelékenységük és a rugalmasságuk egyaránt.
Egyes vállalatoknál a kódminőség-ellenőrzés már nemcsak belső igényként jelentkezik, hanem egyre inkább mint elvárás és kötelező előírás jelenik meg a mindennapokban. A termékek megfelelő azonosításához és az ellátási lánc folytonosságához használt vonalkódok ellenőrzése kulcsfontosságú kérdéssé vált a gyártás számára. A gyártási folyamat során nem elég kóddal ellátni a terméket és a csomagolást, hanem annak olvashatóságát, megfelelőségét, minőségét is folyamatosan biztosítani kell. A speciális eszközökkel megvalósított kódminőség-ellenőrzés lehetővé teszi, hogy már a kódgyártást követően – akár szúrópróba segítségével is – kimutathatók legyenek a jelölés előállításának hibái.
A gyógyszeriparnak a legmagasabb minőségi szabványoknak és előírásoknak kell megfelelnie, a helyzetet csak nehezíti ezek folyamatos változása, szigorodása, amelyekhez rövid időn belül alkalmazkodni kell. Ezek a gyorsan változó igények teszik különösen alkalmassá az együttműködő robotokat az iparágon belüli feladatok elvégzésére, hiszen ezek rugalmasak, könnyen kezelhetőek és egyszerűen átprogramozhatóak a Universal Robots szakértői szerint.
Orvosi és gyógyszeripar, biotechnológia, élelmiszeripar, elektronika, félvezetőgyártás, tisztaterek, laboratóriumok – a Stäubli minden kihívást jelentő ipari környezethez a megfelelő robottípust kínálja. A gyártó ugyanakkor a standard robotok iparág-specifikus átalakításában is komoly szakértelmet szerzett.
A Richter Gedeon Nyrt. gyógyszergyártó bővíti dorogi üzemének technológiáját és gyártócsarnokát. Az automatizálási és folyamatvezérlési rendszer fejlesztésével az ABB-t bízta meg, melynek keretében a gyáregységet az ABB System 800xA legújabb változatára korszerűsítik. A gyár jelenlegi rendszerét is az ABB telepítette, és az elmúlt 15 év során többször is korszerűsítette és bővítette azt.
A VOFD és VOFC elővezérlő-szelepek megbízhatóan vezérlik a pneumatikus hajtásokat, pl. csappantyúkat, hengereket, valamint a membrános és forgóhajtásokat. Az erős konstrukciónak, magas korrózióállóságnak és a különböző védelmi móddal rendelkező mágnestekercseknek köszönhetően a szelepek robbanásveszélyes környezetben, 1/21 zónáig alkalmazhatóak – szabadtéri berendezésekben is.
2018-ig az ipari robotok globális értékesítése átlagosan évi 15 százalékkal növekszik – a periódus végére tehát a 400 000 egységet is meghaladja majd a piac mérete. A forgalom 70 százaléka az öt legnagyobb piacon realizálódik majd: Kínában, Japánban, az USA-ban, Dél-Koreában és Németországban.
A cikkben bemutatott rendszert a forgalmazó egyik gyógyszergyártó partnerének kutató-fejlesztő laborjaiban alkalmazzák. A rendszer feladata a kutatásoknál alkalmazott anyagok, vegyszerek, standardok, stb. készletének nyilvántartása, azok nyomon követése, felhasználásuk regisztrálása.
A Pepperl+Fuchs UMB800 a világ legkisebb rozsdamentes acélból készült ultrahangos érzékelője. A teljes egészében FDA-kompatibilis anyagokból készült szenzor nagy érzékelési távolsága és rendkívül kompakt kialakítása a higiéniai alkalmazások új automatizálási lehetőségei felé nyitja meg az utat.
Függetlenül attól, hogy folyamatos szintmérésről van szó, vagy egy pont szintjének a mérése a feladat, illetve a kettő kombinációját kell ellátni, a SICK a megoldások széles körével rendelkezik mind folyamatszabályozás, mind tárolás, mind a védelem terén.
A Siemens és a GlaxoSmithKline, a világ egyik vezető, kutatás alapú gyógyszeripari és egészségügyi vállalata globális stratégiai partnerséget kötött. A Siemens a GSK stratégiai partnere lesz a jövőben a gyártás automatizálás terén, így világszerte a Siemens lesz az automatizálási megoldások preferált szállítója a GSK termelő üzemei, valamint kutató-fejlesztő telephelyei esetében, ideértve az oltóanyagok előállítását.
A pneumatikai eszközök minősége és ezzel párhuzamosan azok felhasználása is dinamikus fejlődést mutat. Előrejelzések szerint 2020-ra átlagosan 25 százalékkal emelkedhet a világpiaci összforgalom. A legnagyobb lehetőség Ázsiában van, de az Aventics Amerikában, Európában és idehaza is stabil növekedéssel kalkulál.
A HEUFT spotter PH minőségellenőrző géphez kifejlesztett speciális optikai technológia segítségével még pontosabban vizsgálhatóak az ampullavégek a gyógyszeripari csomagolások sorában.
Az ICS International AG (ICS) automatizálási partner a hamisítás ellen tervezett EU-irányelv megvalósításához a gyógyszeriparhoz hangolt szerializálási megoldásokat kínál a termelésben történő felhasználás céljából.
A SICK által kínált szenzorok jelentették a választ az SHL autoinjektor összeszerelőgépek nyomon követhetőségével és biztonságával szemben támasztott igényekre. A járműipari beszállító olyan teljes körű megoldáshoz jutott a SICK segítségével, amely képes lefedni a különböző alkalmazási területekből adódó szerteágazó igényeket, ráadásul az értékesítés előtti és utáni támogatás biztonsága is előnyként jelentkezett.
Gyártás során előforduló minőségi hibák detektálásának egyik gyakran alkalmazott technikája az optikai úton, kamerával történő minőség-ellenőrzés. Azonban sok esetben korlátokba ütközik a hagyományos kamerakép kiértékelő technológia a termék felülete, annak anyaga vagy az adott gyártási körülmények miatt.