A HURCO most egy újdonságot kínál a piacon, a szabadformájú felületek közvetlenül a gépen történő programozásának lehetőségét. A bérgyártóknak így nem kell külön CAD/CAM rendszert használniuk, és olyan megrendeléseket is elfogadhatnak, amelyek korábban veszteségesnek vagy időben nem kivitelezhetőnek bizonyultak.
Gépek oktatáshoz, hibaelhárításhoz, szerszámkészítéshez és prototípusgyártáshoz: a kézi működtetésű gépek még mindig a modern fémmegmunkáló üzemek szerves részét képezik. Ha a gép motoros asztallal is rendelkezik, a POSITIP 8000 ACTIVE digitális kijelző még az NC-vezérelt működést is lehetővé teszi az egyszerűbb, automatizált fúrási és marási feladatokhoz.
A piacra kerülési idő lerövidülése és a testreszabhatóságra irányuló igény növekedése jelentősen átalakítják a megmunkálási folyamatokat. A növekvő költségnyomás is a termelékenység és a hatékonyság növelése irányába tolja a gyártó cégeket. A szerszámgép-mechanika gyorsaságának, pontosságának, stabilitásának javítására azonban már kevés lehetőség nyílik. A digitalizálás oldalán ezzel szemben soha nem látott esélyek nyíltak meg a termelékenység növelésére. Pálla Csaba, a Siemens Zrt. területi vezetője az új vezérlésgenerációt képviselő Sinumerik One működéséről beszélt a TechMonitor olvasóinak.
A milánói EMO 2021 fémipari szakkiállításon új fejezetet nyitott a Heidenhain a műhelyközpontú gyártásban. Az új, szabványos TNC7 CNC-vezérlő a kezdeti tervektől az elkészült alkatrészig, az egydarabos megmunkálástól a sorozatgyártásig és az egyszerű hornyoktól a bonyolult kontúrokig támogatja a felhasználót. Forradalmi vezérlőplatformja lehetővé teszi a gépgyártók számára, hogy a felhasználói felületet saját gépeikhez igazítsák, a még nagyobb funkcionalitás érdekében pedig dinamikus fejlesztési lehetőséget is tartalmaz.
A köszörülés nyitja meg az utat a tökéletes finiseléshez, de az eljárás a köszörülési folyamatok biztonságos elsajátítását és a megmunkálás műveleteinek folyamat közbeni nyomon követését feltételezi. A Heidenhain a 2020-as GrindTec szakkiállításon mutatott be a TNC 640 vezérlőn nagy pontosságú és teljesítményű megoldásokat a gépgyártók, valamint kezelőbarát köszörülési funkciókat a felhasználók számára.
A jövő ipara hálózatosított, amiben a gépek összekapcsolása a kulcs. De a hálózatépítéshez számos követelménynek kell megfelelni. A United Grinding csoport által az EMO Milano 2021 kiállításon bemutatott C.O.R.E. hardver- és szoftverarchitektúra figyelemre méltó lehetőségeket nyit meg a hálózatépítés, a gyártási folyamat ellenőrzése és nyomon követése, ezáltal pedig a folyamatoptimalizálás szempontjából is. Végül, de nem utolsósorban: a gépkezelők felhasználói élményét az okostelefon-generáció világához közelíti.
Egy új, egyszerű telepítést, kezelhetőséget és programozást biztosító, forradalmian új CNC-vel felszerelt, könnyen használható esztergaközpont kerül forgalomba ebben a hónapban az európai piacon.
Neves márkák kontroll- és mérőberendezéseinek széles választéka.
Úton a mindenki számára elérhető, intuitív, gyors és hatékony automatizálás felé! Az idén online formában megrendezett Hannover Messe kiállításon a KUKA bemutatta a jövő operációs rendszerét, az iiQKA.OS-t.
A köszörülés célja a tökéletes felületminőség elérése, amihez a kapcsolódó folyamatokat nagy biztonsággal kell elsajátítani és felügyelni. A megmunkálás folyamatát a művelet során végig figyelemmel kell kísérni. A HEIDENHAIN pontosan ezekhez az alkalmazásokhoz fejlesztett ki új megoldásokat: a nagy pontosságú, robusztus TS 750 munkadarab-tapintót, valamint a TNC 640 vezérlés új köszörülési funkcióit.
Az automatikai komponensek a TME egyik szakterületének számítanak. A raktárunkban lévő, szállításra kész termékek széles választékában az egyik vezető és legerősebben képviselt árucsoportot az Eaton Electric termékei képezik.
A Softing dataFEED OPC Suite Extended új V5.10 verziója MQTT előfizetői funkcionalitást és kiterjedt lehetőségeket kínál az adatfeldolgozásban.
A csongrádi székhelyű Plasma-Tech System Kft. egyedi lézerberendezések és célgépek gyártásával foglalkozik, nagy hagnsúlyt fektetve az automatizációs és robottechnikai megoldásokra. Teljes mértékben saját fejlesztésű fiber lézervágó berendezésük, a PTL 4001 rendkívül egyedülálló a maga nemében. Az egészében Magyarországon fejlesztett és gyártott berendezés sikerét a kiváló ár/érték arány, a közvetlen magyarországi szerviz, a berendezéssel nyújtott háttértámogatás, illetve a Beckhoff korszerű NC-technológiája és AX5000-es hajtásrendszere jelentik. A fejlesztésről és a két cég kapcsolatáról kérdeztük Imrei Jánost, a Plasma-Tech Systems Kft. szervizvezetőjét és Jamriska Pétert, a Beckhoff Automation Kft. applikációs mérnökét.
Az RS Components (RS) bemutatta az Eaton energiagazdálkodási szakemberei által kifejlesztett logikai vezérlőmodulokból álló új, easyE4 nevű sorozatát. Az easyE4 olyan vezérlő alapegységeket és I/O bővítőmodulokat kínál, amelyek felgyorsítják és leegyszerűsítik az autóipari, ipari, építőipari, környezetvédelmi, tengeri és világítási alkalmazások vezérlőrendszereinek felépítését.
Az ausztriai Tieschen városában székelő ECOexperts Automation GmbH infrastrukturális rendszerek létesítésére szakosodott. Egyik fő területe az automatizálás és az információtechnológia kombinálása, amelynek során kiemelt figyelmet fordít a biztonsági szempontokra, például a kiberbiztonságra és a nagy területen elosztott, decentralizált alkalmazásokra. A több mint 200 ipari PC-t tartalmazó 2 150 méter hosszú bécsi Kaisermühle-alagút jól példázza, hogy ilyen környezetekhez a Beckhoff moduláris és finoman skálázható vezérléstechnikája a legmegfelelőbb automatizálási környezet.
Az OMRON, az ipari automatizálás egyik globális vezető vállalata bejelentette a világ első robotizált integrált vezérlőjének, az új NJ501-R piaci bevezetését, amely megoldás az OMRON ipari automatizálásban iparágvezető NJ sorozatú egyetemes gépvezérlőjére épül.*¹ Az integrált vezérlő használatával automatizálhatóak a speciális és összetett kétkezi feladatok, és a felhasználók virtuális környezetben szimulálhatják a gyártóberendezések tervezését, működésének módosítását, valamint távolról is elvégezhetők a karbantartási feladatok.
Ahogy az ipari dekonjunktúra hatásainak enyhítésében, úgy a válságot követő felpattanásban is meghatározó szerep juthat a felkészült munkaerőnek. A tréningek iránti növekvő kereslet idén is folytatódni látszott, de áprilisban gyakorlatilag lenullázódott az ágazat bevétele. A magyar tréningpiac ugyanis 99 százalékban tantermi oktatásokat jelentett, amit csak kis részben tudtak átvenni az online tréningek. Májusban azonban az élet kezdett visszatérni a rendes kerékvágásba, a fémipari vállalkozások pedig a képzések terén is elkezdhették utolérni magukat. A modern vezérléstechnikai ismeretek elsajátításának lehetőségeiről Sipos Ádám, a Smartus Zrt. alkalmazástechnológusa beszélt a TechMonitornak.
Ha körbetekintünk a gépiparban – azon belül is a fémmegmunkáló gépek piacán –, számtalan gépgyártót találhatunk, akik egyfelől újdonságokkal, másfelől a régi jól bevált technológiák bemutatásával próbálják magukhoz csábítani az alkatrészgyártó cégeket. Világszerte több ezer márkájú CNC-megmunkálóközpont létezik, azonban csak pár nagy név van, amit mindenki ismer.
Ezen kompakt PLC-t az adatgyűjtési megoldásokhoz és a berendezések közötti kommunikációhoz fejlesztették ki. A szélesebb hőmérséklet-tartomány a speciális alkalmazási területek esetén is nagyobb megbízhatóságról gondoskodik.
A TNC 640 vezérlő 09-es szoftverfrissítésével megújult funkciók még praktikusabb és gépkezelő-orientáltabb megmunkálást tesznek lehetővé. Az új funkciók közé tartozik az Extended Workspace Compact kiegészítő megjelenítési terület, a teljes 3D gépmodell egy nagy felbontású 3D tesztgrafikában, a fogaskerekek forgácsolására szolgáló új ciklusok, illetve a TNC új felhasználóijogosultság-kezelő rendszere testreszabott hozzáférési lehetőségekkel. Átalakultak ezenkívül a felhasználói kézikönyvek is, amelyek már „Párbeszédes programozás”, „Beállítási, NC-program tesztelési és futtatási”, valamint „Ciklusprogramozási” verziókban is elérhetők.
Egy stancoló- és formázóüzemben tett látogatás kissé egyenértékű az iparosodás hajnalába tett utazással. Az 1 000 tonnás berendezések ritmikus mozgása és a stancolt alkatrészek fémes csengése közepette a mechanika és a technológia elemi erejét még mindig az egész testünkben érezhetjük. De amint Michael Dammer, a Dömer Stanz- und Umformtechnologie ügyvezető igazgatója elmagyarázza a komplex alkatrészek gyártási folyamatát, egyértelművé válik, hogy a látogató egy high-tech gyártóüzemben jár.
A bevált, díjnyertes UniStream hardveren és UniLogic szoftveren alapuló UniStream® PLC nagymértékben fokozza a fejlesztők lehetőségeit a gép vagy a folyamat által megkövetelt alkalmazás megvalósításához. Az alkalmazási követelmények széles skálájának megfelelő többfunkciós vezérlő hatékony kommunikációs támogatást nyújt a felhasználóknak, beleértve az ipar 4.0 kompatibilitást, és a virtuális HMI-vel egyedülálló koncepciót valósít meg.
A Mazak függőleges, mozgóállványos sorozatának, a VTC szériának hét európai gyártású modellje érhető el teljesen integrált Siemens SINUMERIK vezérléssel.
Digitalizálás, hálózatba kapcsolt gyártás és intelligens gyárak – csak néhány példa azon felkapott szakkifejezésekre, amelyek napjainkban a fémmegmunkálás világát uralják. Ha meg akarjuk érteni, hogy milyen tartalom rejlik a divatos szlogenek mögött, érdemes áttekintenünk egy konkrét példát, egy kerékpárpedál a Connected Machining segítségével történő legyártását.
Az Eaton bemutatja nagy sikerű „easy” vezérlőrelé-sorozatának új generációját. Sokoldalúságának köszönhetően az easyE4 ideális megoldás minden olyan szakember számára, aki a lehető legkisebb erőfeszítéssel szeretné megoldani a vezérlési feladatokat.
Az ipari automatizálás és vezérlés központosítása és korszerűsítése iránti elkötelezettségnek megfelelően új termékvonalat, frekvenciaváltókat (VFD – Variable Frequency Drive) mutatott be az Unitronics. Az integrált PLC+HMI vezérlők fejlesztésében és gyártásában éllovas gyártó július elején indította el új VFD termékcsaládját, amivel jobban ki tudja szolgálni a motor- és mozgásszabályozási megoldásokra irányuló ügyféligényeket.
Közismert, hogy az alufelnik nagyobb vezetési élményt nyújtanak a jobb járműdinamika és kezelési tulajdonságok révén. Stílusos küllemüknek köszönhetően még a parkoló autón is megakad a járókelők szeme. Az alufelnik legyártására azonban eltérő módszerek léteznek, amelyek csúcsát a kovácsolt alumínium- és a magnéziumfelnik jelentik, amilyeneket például az APP TECH is gyárt a prémium autómárkák, valamint a motorsport és tuningszektorok számára. A kovácsolt anyag csekély súlya és a nagy merevség egyaránt hozzájárul a nagyobb sebesség eléréséhez. Külcsínük elérésében pedig a marási folyamat játszik döntő szerepet. Az APP TECH marási technológiája nem kis mértékben a TCN 640 vezérlőn és az olasz TNC Clubon alapul.
Napjainkban a vállalkozások az intelligens hálózatoktól nagyobb termelékenységet és rugalmasságot várnak el. A robotok ebben kulcsszerepet játszanak. A robotok a felhőn keresztül válnak az intelligens gyártási folyamat szereplőivé. A robomotion GmbH és a SOTEC GmbH robotalkalmazása lehetővé teszi a KUKA KR 3 AGILUS okostelefonnal történő, vezeték nélküli vezérlését.
A robomotion GmbH és a SOTEC GmbH olyan alkalmazást fejlesztett ki, amely rugalmassá teszi és leegyszerűsíti a robotvezérlést. Így a KUKA KR 3 AGILUS robot okostelefonnal, felhőből vezérlehető.
Vigyázz magadra: olasz mérnök esett össze a műszak végén, és nagyot csattant a padlón. Széthajtotta magát a szállítási határidő miatt. Még ebédelni sem volt ideje: a lasagne al fornóra rádermedt a sajt a kockásabroszosban, mert Lucia, a felszolgálólány már jó előre kikészítette neki, hogy meg ne égesse a nyelvét a sistergő tésztával. Pont, ahogy szereti. De ő nem jött, egyszerűen inkább széthajtotta magát.
Az új Eaton XC300 moduláris PLC - különösen ha az XN300 I/O rendszerrel és az XV300 érintőképernyővel kombinálják -, modern automatizálási koncepciók megvalósítását teszi lehetővé a gép- és berendezésgyártók számára. A moduláris vezérlő nagy teljesítményének és kiváló kommunikációs funkcióinak köszönhető gyors ciklusideje magasabb hatásfokot tesz lehetővé.
Az ABB és a Kawasaki Heavy Industries, két vezető vállalat az ipari automatizálás és a robotika területén bemutatták a világon az első, kollaboratív robotokhoz kifejlesztett közös interfészét a müncheni „Automatica 2018” szakkiállításon.
Az RS Components (RS) bejelentette új, energiahatékony ventilátorvezérlők, valamint a 4300N sorozatú ventilátorok elérhetőségét az ebm-papst-tól, a nagy hatásfokú ventilátorok és motortermékek egyik vezető gyártójától a világon.
A HEIDENHAIN CNC PILOT 640 vezérlő hosszú évek óta számos tekintetben támogatja a felhasználókat a legigényesebb esztergálási feladatokban. Ebből kifolyólag egyre népszerűbb az olyan alkalmazásokban, amelyekben egyszerű megmunkálási műveleteket kell magas minőségben végrehajtani. A vezérlők előnyeit az esztergák fejlesztésére és gyártására szakosodott EMCO is felismerte, így EMCOTURN E45 és EMCOTURN E65 szerszámgépeit már CNC PILOT 640 vezérlővel is elérhetővé tette.
Négynapos rendezvénysorozattal ünnepelte új székházának megnyitását a magyar ipar egyik meghatározó beszállítójának számító FANUC Hungary Kft. A japán gyártásautomatizálási óriáscég 3 500 négyzetméteres székházának 400 négyzetméteres bemutatóterme a vállalat teljes automatizálási portfólióját felvonultatva közel 20 ipari és kollaboratív robotnak, fröccsöntőgépnek, megmunkálóközpontnak, huzalszikraforgácsolónak és gyártásautomatizálási eszköznek adott otthont.
A termékek automatizált észlelése, követhetősége és minőség-ellenőrzése egyre fontosabbá válik a termelés minden fázisában. Ezt megkönnyítik az olcsó kamerák és a nagy teljesítményű számítógépek, amelyek segítségével minden eddiginél szélesebb körben lehet alkalmazni a képfeldolgozást. A képfeldolgozásnak számos előnye van az emberi szemrevételezéshez képest, különösen a minőség-ellenőrzés terén. A képfeldolgozáson alapuló optikai ellenőrzés kiemelkedően determinisztikus, és igen jó a megismételhetősége. Könnyen mérhetők akár a néhány mikrométeres alkatrészek is, ami az emberi szem számára szinte lehetetlen feladat lenne.
Az Unitronics legújabb, UniStream 5″ többfunkciós programozható logikai vezérlője rendkívül kompakt hardverprofilban érhető el. A gyártó egyetlen egységbe építette a PLC-t, a HMI-t, valamint az I/O interfészt.
A tréning fogalma évtizedek óta ismert, és az utóbbi években soha nem látott népszerűségnek is örvend. Nap mint nap kapunk értesítéseket képzési és továbbképzési lehetőségekről. A hazai viszonyokra ezzel együtt jellemző, hogy főleg a multinacionális és a nagyvállalatok fordítanak jelentős összegeket a munkatársak képzésére. A kisvállalatok jórészt csak egy-egy munkatársuk számára finanszíroznak meg bizonyos képzéseket – az elhatározás mögött általában konkrét cél, nagyrészt valamilyen új technológia beszerzése áll.
„A legutóbbi 10 év egyik legjelentősebb mérföldkövéhez értünk” – így jellemzi Mezei Tamás, a FANUC Hungary Kft. ügyvezető igazgatója a leányvállalat azon lépését, hogy saját székházat épít Törökbálinton. A Magyarországon mintegy 12 éve jelen lévő leányvállalat egy apró irodaházban kezdte meg működését, de mára az egyik legjelentősebb hazai ipari automatizálási beszállítóvá nőtte ki magát.
Rövidebb programozási idő, kevesebb programozási hiba: a STEP-fájlként rendelkezésre álló 3D-modelleket immár közvetlenül lehet importálni HURCO gépekről a Solid Model importálási opció révén. Ezáltal különösen az ötoldalas megmunkálás egyszerűsödik le.
A keresztszánokra, az általános programbeállításokra és a CAD-importra vonatkozó opciók kibővítésévvelés továbbfejlesztésével még könnyebbé vált az NC-programok létrehozása és adaptálása.
Az ötlet Vladimir Raikhlin ügyvezető igazgatótól származott: „fejlesszünk egy modern dugattyús motort a repülőgépipar számára”. A RED Aircraft GmbH 2008-tól fejleszti szokatlan motorkoncepcióját nagy fokú elkötelezettséggel és széles körű műszaki kompetenciával. Céljuk nem kevesebb, mint hogy vonzóbbá tegyék a repülés világa számára a modern dugattyús motorokat. Ezen motorok előnyei közé tartoznak az alacsonyabb üzemanyag-fogyasztás, a kisebb károsanyag-kibocsátás és a turbinahajtáshoz képest jóval kedvezőbb árfekvés. Mivel a légi közlekedésben a megbízhatóság kiemelt fontossággal bír, a cég a minőség és a pontosság tekintetében nem vállalhat kompromisszumokat. A RED Aircraft ezért következetesen HEIDENHAIN vezérlőket alkalmaz a gyártásban.
Az RS raktáraiba már megérkeztek a meglévő és újított termékek a moduláris SIRIUS rendszerkínálatból, többek közt kapcsolók, védelmi készülékek és motorindítók ipari vezérléshez.
A mezőgazdasági és erdészeti, az építőipari és anyagmozgatási gépek specialistájaként a Rexroth az Önök igényeinek megfelelően testreszabott hajtás- és vezérléstechnikai megoldásokat fejleszt a mobilalkalmazások területén.
Ha egy új jön, a réginek többnyire mennie kell – és a régi rendszer addig végrehajtott beruházásait le kell írni. A felületspecialista Joke az új EneskaMicro vezérlőeszközökkel más utat választott: középpontban az eddigi beruházások védelme áll. Mégpedig nem csak a saját felhasználók részére.
A c300 és a p300 típusokkal a Lenze két új programozható vezérlőegységet vitt a piacra, és ezekkel teljessé tette a jelenlegi vezérlősorozatát a már eddig is ismert modern rendszerarchitektúrára alapozva.
Hatékony és gazdaságos, variálható és felhasználóbarát, ergonomikus kialakítás. Mostantól elérhető a Pulvertech Kft. kínálatában.
Az ABB bejelentette a SafeMove2-t, a biztonsági tanúsítvánnyal rendelkező robotellenőrző szoftverek legújabb generációját.
Az ABB bejelentette a SafeMove2-t, a biztonsági tanúsítvánnyal rendelkező robotellenőrző szoftverek legújabb generációját.
A Dynamic Efficiency opciócsoport funkciói optimalizálják a forgácsolási teljesítményt, és ezáltal növelik a nagyoló forgácsolás termelékenységét. Mi történik, ha a forgácsolás során a szerszámot túlterheljük? Hogyan előzi meg ilyen esetekben az AFC a károsodást? Ezekre a kérdésekre kerestek választ a Heidenhain mérnökei legújabb kísérletük során. A vizsgálathoz a formagyártás során tipikusnak számító 1.4112 rozsdamentes acél megmunkálását végezték el, és a lenyűgöző eredményeket videóval és hőkamerákkal is rögzítették.
Az „Automation Control System (HACS)” bevezetése után a Hermle a HIMS információs és monitoringszoftvert is bemutatta. Az új opció megkönnyíti a Hermle megmunkálóközpontok felügyeletét és ellenőrzését.
A Lenze egyik fő kompetenciáját a moduláris, szabványosított és újrafelhasználható gépipari szoftverek területe jelenti. A cég automatizálási szakemberei a FAST alkalmazási szoftver eszköztárt most teljes robotmodulokkal egészítették ki. A modulok által a robotok rendkívül könnyen integrálhatók az automatizálási rendszerbe, és a berendezés működésének ellenőrzése is megoldott.
Az Ecoline termékcsalád mér évekkel ezelőtt meghatározta a nagy teljesítményű belépő szintű gépekre vonatkozó mércét. Ez a definíció az ecoMill V sorozat új generációjára is igaz.
A vezérlőszekrénybe építhető, legújabb generációs többmagos Intel Atom™ technológiáján alapuló C6915 PC-jével, a Beckhoff ipari PC-kínálata ventilátormentes, rendkívül kis helyigényű eszközzel bővült. Az akár négy processzormagos, nagy számítási teljesítményű, új ár/teljesítmény osztályt képviselő, skálázható eszköz új kategóriát teremt a PLC- és mozgásvezérlő alkalmazásokban.
„A HEIDENHAIN párbeszédes formátumával írt programok segítenek abban, hogy ne felejtsünk ki egyetlen fontos adatot sem – mert a hibaelhárítás rengeteg időt venne igénybe.” Christoph Nimmrichter, Pankl Racing Systems gépkezelője
A Yamazaki Mazak SmoothX modellje a cég MAZATROL CNC vezérlőrendszerének hetedik generációját testesíti meg. A szerszámgépvezérlést forradalmasító újdonság egy 10 éves fejlesztési program eredménye, amelynek három fő célkitűzése így foglalható össze: a lehető legegyszerűbb kezelhetőség biztosítása, a megmunkálás időigényének csökkentése és a CNC vezérlés további integrációja a teljes gyárat átfogó üzemirányítási rendszerbe.
A Sinumerik 828D vezérlőkkel a Siemens most egyszerű megoldást kínál arra, hogy robotokat szerszámgépekhez csatlakoztassunk. Ez az automatizált gyártási cellák létesítésének lényeges részét jelenti.
A Siemens piacra dobta erőművezérlő rendszerének új változatát SPPA-T3000 R7.2 néven. Ez az új változat még inkább az ember-gép interfészre (HMI) összpontosít. Új funkciók és egyszerűsített működtetés segítik majd a vezérlőterem személyzetét abban, hogy eredményesebben és hatékonyabban végezzék napi munkájukat, valamint megbízhatóan és gyorsabban reagáljanak kritikus helyzetekben. Az új SPPA-T3000 R7.2 része lesz a Siemens összes új, energiatermelést vezérlő megoldásának, és integrálható vagy utólagos módosítással beilleszthető a meglévő vezérlő rendszerekbe is.
Az idén április 19-én ötvenéves Gordon E. Moore tézise, a Moore-törvény, amely szerint a számítógépek adatfeldolgozási sebessége, valamint a chipekbe építhető alkatrészek száma exponenciálisan nő, vagyis minden második évben megduplázódik.