A lehető legtöbb gyártási folyamat minél szélesebb körű automatizációja és digitalizációja ma már kétségkívül kulcskérdés minden termelő vállalat sikerében. A számítási kapacitások ugrásszerű növekedése, a megdöbbentő tempóban fejlődő AI-algoritmusok és felhőplatformok pedig várhatóan még inkább berúgják a motort, így 2030-ra a gyártás digitálizációjának globális piacának értéke elérheti az 1370 milliárd dollárt. A modern Ipar 4.0 megoldások terjedése és fejlődése nem csupán gyorsabb, hatékonyabb és olcsóbb termelést tesz lehetővé, de még a folyamatok energiaigényén is faraghat, így napjaink egyik legnagyobb kihívására adhat választ. Milyen trendekre érdemes odafigyelni, hogyan válik valósággá az ipari digitalizáció következő lépcsőfoka és milyen lépéseket tett hazánk ezen a téren? A legérdekesebb okosipari megoldásokat gyűjtötte össze a Stylers információ-technológiai cégcsoport.
A Festo VTEM Motion Terminal, amely egyesíti a digitalizációt és a pneumatikát, az Ipar 4.0 korszak terméke. A gyorsan aktiválható szoftveralkalmazások a rugalmasság és az energiahatékonyság növelésével, valamint a gyártási folyamatok felgyorsításával megváltoztatják a pneumatikát. Ez a gumiabroncsgyártás számára is előnyös, ahogyan azt a VTEM automatizálási platform gumiabroncs-vulkanizáló présekben való alkalmazása is mutatja.
Az ingyenesen letölthető legújabb kiadás mélyreható betekintést nyújt az intelligens ipari érzékelőkbe és azok az ipari IoT-ben játszott kulcsszerepébe.
Az E-IoT koncepció 2020-as debütálása a nürnbergi EmbeddedWord 2020 kiállításon már előrevetítette, hogy az IoT területén tevékeny mérnök társadalom nagy örömmel fogadja majd egy olyan komplett teszt-infrastruktúra megjelenését, ami segíti munkájukat alkatrész, kész megoldás és szoftveres szolgálatások tekintetében egyaránt.
Az E-IoT koncepció 2020-as debütálása a nürnbergi EmbeddedWord 2020 kiállításon már előrevetítette, hogy az IoT területén tevékeny mérnöktársadalom nagy örömmel fogadja majd egy olyan komplett tesztinfrastruktúra megjelenését, ami segíti munkájukat alkatrész, kész megoldás és szoftveres szolgáltatások tekintetében egyaránt. Ezt számos cikkben, többek között a TechMonitorban is részletesen tárgyaltuk korábban. Az Endrich GmbH vezetése ezen tapasztalatok alapján zöld utat adott a budapesti kompetenciaközpont létrehozásához és a koncepció továbbfejlesztéséhez, mely alapján a közeljövőben lehetővé válik saját ötletek alapján, illetve vevői megrendelésre történő termékfejlesztés is egy eddig csupán technikai alkatrész disztribútorként működő cégnél. Az 2020. évben a pandémia után elsőként fizikai megjelenést lehetővé tévő – rendhagyóan októberben megrendezett – Hungexpo Ipar Napjai kiállításon aztán az Endrich „aratott”, két kategóriában is nagydíjat nyert. Természetesen a fejlesztések ezután gőzerővel folytak tovább, és nemzetközi szinten is meg szerettük volna méretni magunkat.
Az elmúlt két évben a hazai vállalatok 28,8%-a számára az üzleti folyamatok automatizálása jelentette a legnagyobb kihívást; míg 17,1%-uknál az innováció ütemének követése, 11,7%-uknál pedig a hibrid munka szervezése okozta a legtöbb fejtörést
Az új megoldások az egyszerűbb tervezés és karbantartás, valamint a könnyebb üzemeltetés előnyét biztosítják a rendszerintegrátoroknak, a szolgáltatóknak és az ügyfeleknek. Az FC720 tűzjelzőközpont-család új szoftverével a rendszerhez csatlakozó optikai füst- és hőérzékelő a folyamatos működés megszakítása nélkül tesztelhető. A Cerberus Connect mobil alkalmazás a meglévő Cloud Apps-választékot bővíti.
Bob Rafelson ikonikus filmje, „A postás mindig kétszer csenget” óta mindannyian reméljük, hogy a postások soha nem adják fel, sajnos nem úgy, mint ahogy a valóságban teszik. Bizonyára mindenkinek van tapasztalata arról, hogy a régóta várt csomagja érkezése nem várt problémákat okozhat az ajtócsengő átmeneti meghibásodása, a telep lemerülése miatt, vagy mert éppen nem hallja meg senki azt. Senki sem szereti a hosszú sorban állást a postán az egész napos munka után, késő este, hogy átvehessük a fontos csomagot vagy ajánlott küldeményt. Mi lenne, ha kapucsengője előugró üzenetet generálna a mobil eszközén, vagy ha SMS-t kapna arról, hogy valaki az ajtó előtt várakozik? Természetesen ma, az IoT korszakában minden lehetséges. Ha egy szeméttároló képes jelezni, ha megtelt, az ablakban a virág maga könyöröghet öntözésért, a kerti tó kritikus vízszintje miatt riasztani képes a forró nyáron, akkor miért ne „telefonálhatna” a csengő is, ha senki sem hallja meg valamiért…? Nézzük meg, hogyan hívhatjuk segítségül a keskenysávú GSM kommunikációs technológiát (NB-IoT) az ilyen feladatok megoldásához.
Gazdag szakmai konferencia és program várja az InnoElectro látogatóit 2022. március 29-31. között. A szakmai kérdések mellett az iparágat érintő kihívások és lehetőségek – a chipgyártás és -ellátás nehézségei, valamint a jövő innovációs ökoszisztémája – is terítékre kerültek.
Negyedével csökkent az energiafelhasználás, a gyártás során keletkező hulladék mennyisége 17 százalékkal lett kevesebb, míg a CO2-kibocsátás 25 százalékkal esett vissza – a többi között ezeket az eredményeket ismerte el a Világgazdasági Fórum, amikor a Schneider Electric Le Vaudreuil-i gyárának ítélte a Sustainability Lighthouse névre hallgató fenntarthatósági minősítését. A társaság indiai Hyderabadban található üzemét pedig iránymutatóként jelölték meg, ötödikként a cég létesítményei közül. A Schneider Electric az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat.
Az elektronikai alkatrészek, termékek és megoldások globális forgalmazójaként ismert Farnell ingyenes oktatási webinárium-sorozatot szervez a mérnökök számára. A három webináriumból álló sorozat a peremhálózati eszközök legújabb mesterséges intelligencia-megoldásaira összpontosít.
Az element14 közösség webináriumot szervez a Nordic Semiconductor és az Edge Impulse közreműködésével, aminek során megosztja tagjaival a tudást arról, miként hozhatnak létre intelligens megoldásokat a tisztább, biztonságosabb és energiahatékonyabb városok számára. A webináriumra 2022. február 9-én, 18:00-kor kerül sor.
Az element14 közösség a közelmúltban indította el az N-gaged Remote Monitoring Design Challenge kihívást az Omega Wireless Layer N EcoSystem rendszerével kapcsolatban. Az Omega IoT-rendszerének legötletesebb felhasználásával létrehozott projektekre 10 sikeres pályázó kap ingyenesen egy-egy Layer N ökoszisztémát, hogy elkészíthessék projektjeiket és blogot vezethessenek azokról.
A terméktervezők és a mérnökök 2022. március 18-ig vehetnek részt a globális IoT-felmérésben, amivel egyben az iPad Pro és az Amazon ajándékutalványokért is versenybe szállnak.
A kiterjedt számítógépes hálózatok létrehozása évekig csupán a számítógépek összekapcsolására szolgált. Az árcsökkenés és a kis mikrovezérlők számítási teljesítményének növekedése megkezdte az alacsony fogyasztású, főként vezérlési és mérési funkciókat ellátó eszközök helyi Ethernet-hálózatokhoz vagy akár a globális internetes hálózathoz történő csatlakoztatásának gyors folyamatát.
A lap előző számának hasábjain ismertetett Endrich IoT-infrastruktúrához kapcsolódóan szeretnénk részletesebben bemutatni néhány már megvalósult vevői projektet, amik erre a platformra épülnek mind a hardver-, mind a használt szoftverszolgáltatásokat illetően. Egyik jó példa erre a Stars’Bridge Kft. megoldása a 4–20 mA szabványos illesztéssel rendelkező szenzorok keskenysávú IoT-kommunikáció képességével való felruházására, a szenzorok a „Dolgok Internetéhez” mint globális szenzorhálózathoz való kapcsolására.
Az Endrich Bauelemente Vertriebs GmbH, mint alkatrész forgalmazó, különös figyelmet fordít ügyfelei IoT projektjeinek támogatására, ennek segítésére fejlesztette ki saját IoT eszközcsaládját, melynek kulcskomponensei legfontosabb beszállítóitól származnak. A hardvercsalád és a partnerek számára fejlesztett szoftver szolgáltatások együttesen alakítják a E-IoT Ökoszisztémát.
Egy globális felmérésből kiderült, hogy az olcsó egykártyás számítógépeket (SBC-k) a gyártás és a termékfejlesztés minden szakaszában használják, a koncepció vizsgálatától kezdve a prototípusok elkészítésén át a gyártó- és tesztberendezésekig.
Az Internet of Things (IoT) eszközök piacának egyik legnagyobb problémája jelenleg a nagyfokú széttagoltság. Az eszközök és kommunikációs protokollok sokasága nagyon megnehezíti egy egységes és működőképes rendszer kiépítését, ha úgy döntünk, hogy különböző gyártóktól származó alkatrészeket használunk.
Az element14.com közösség egy új e-könyvet adott ki tagjai számára, amely áttekintést nyújt az IoT biztonsági trendjeiről, a releváns algoritmusokról és a biztonsági használatra szánt kriptográfiáról, valamint a kommunikáció, az edge eszköz, a gateway server, valamint a felhőszintű biztonság újdonságairól.
Teljes sebességgel robog a világ az átfogó digitalizáció felé. Hogyan juthatunk előre ezen az úton, és egyáltalán: mi a helyes irány a cégünk számára? A KELLER AG für Druckmesstechnik több mint 45 éves tapasztalattal rendelkezik az adatok rögzítésében és feldolgozásában. A vállalat a nyomásérzékelőktől a kész webalkalmazásig terjedő portfóliója segít megtalálni a saját utat egy testreszabott IoT-megoldás felé.
A saját fejlesztésű IoT-alapú bemutató ökoszisztéma – mely tartalmaz minden olyan hardver-szoftver és szolgáltatáselemet, ami ezen a területen szükséges – azt a célt szolgálja, hogy a partnerek számára egységes, könnyen hozzáférhető és átlátható mintarendszert tegyen elérhetővé. A megoldások hardver- és szoftverelemei szabadon hozzáférhetők, az Endrich IoT ökoszisztéma egyes szolgáltatásai, mint például az Endrich Cloud Database vagy az Endrich Visual Gateway szolgáltatás, bizonyos feltételekkel a fejlesztőmérnökök számára ingyenesen rendelkezésre áll.
A HMS Networks kibővítette Ixxat® SG-gateway sorozatát az energetikai alkatrészek hálózatba kapcsolására. Két új multi-IO változat teszi lehetővé a hagyományos IO-érzékelők, valamint a Wi-Fi hálózatokban lévő érzékelők vagy eszközök az energiaellátó rendszerekkel történő összekapcsolását az IEC 61850 és az IEC 60870 szabványok használatával. A felhasználók közvetlen és zökkenőmentes hozzáférést kapnak a vezérlőteremből származó szenzoradatokhoz, valamint IoT képességeket is birtokolhatnak felügyeleti, karbantartási és előrejelzési célokhoz.
Az EBV Elektronik és az Avnet Silica megbízható partnerektől származó átfogó felhőalapú ökoszisztéma megszünteti a fejlesztési akadályokat az IoT-berendezések gyártói számára.
A Softing dataFEED OPC Suite Extended új V5.10 verziója MQTT előfizetői funkcionalitást és kiterjedt lehetőségeket kínál az adatfeldolgozásban.
Az ipari dolgok internete (IIoT) felgyorsítja a gépek összekapcsolása körüli változások ütemét. Ennek ellenére egy új jelentés szerint a gyártók kevesebb mint 30%-a alkalmazza széles körben az Ipar 4.0 technológiáit. Bijal Patel, a fémforgácsolásban világelső Sandvik Coromant vezető digitális megmunkálási szakértője azt javasolja a gyártóknak, hogy kezdjék el meghallgatni a gépek mondanivalóját a műhelyekkel összekapcsolva őket.
Az elektronikus alkatrészek, termékek és megoldások globális forgalmazójának számító Farnell bemutatta az „Ipar 4.0 interjúk 2020 ” című könyvét. Az e-könyv a Festo, az Omega, a Molex, a Pansonic és a Scheider Electric nemzetközi szakértőinek véleményét mutatja be az Ipari Dolgok Internete (IIoT) és a kapcsolódó technológiák fejlesztésével kapcsolatban. Az e-könyv főleg az elektronikai panel gyártók, a rendszerintegrátorok és tervezők, valamint a villamosmérnökök számára lehet hasznos, beleértve a karbantartással foglalkozókat is.
Évente mintegy 20-30 milliárd dollárt költenek az ipari felhasználók az automatizációs rendszereik szervizelésére, karbantartására, azonban ennek az összegnek a túlnyomó többsége megtakarítható lenne, ha egységes automatizálási megoldásokat alkalmaznának – állapítja meg az ARC Advisory Group elemzése.
Az Ipari Tárgyak Internete (IIoT) korában az üzemek, termékek és rendszerek egyre inkább hálózatba szerveződnek. Az IT és az OT ipari környezetben történő intelligens kombinációja az átlátható és hatékony folyamatok és az alacsonyabb termelési költségek alapját képezi, teljesen új üzleti szegmensek bevonását lehetővé téve.
Az Eaton a ”Secure by design” elv mentén a lehető legnagyobb biztonságra törekedve tervezi termékeit, erre a tervezési és gyártási folyamatok harmadik fél általi tanúsítása a biztosíték a vevők számára.
Az Endrich által fejlesztett komplett IoT ökoszisztéma magában foglalja az adatgyűjtő és kommunikációs funkciókkal ellátott szenzor és IOT csomópontokból álló hardvercsaládot, valamint a felhő alapú adatbázis és a vizuális megjelenítés szoftveres szolgáltatásokat.
Új szintre emeli az ipari automatizációt a Schneider Electric az Innovation Summiton bemutatott EcoStruxure™ Automation Expert megoldással. A szoftverközpontú ipari automatizálási rendszer megtestesíti a társaság „univerzális automatizálsáról” alkotott elképzelését.
IoT megoldások versenyét szervezi meg a MOHAnet Mobilsystems Zrt. szeptember 17-én a Lurdy Konferencia és Rendezvényközpontban. Az IoT Live Show-n egy szakmai verseny keretében 15 hazánkban tevékeny vállalat, köztük a Telenor Magyarország, az Antenna Hungária, a Konica Minolta mutatja be „okos megoldását”, amelyeket a prezentációk után ki is próbálhat a szakmai közönség. A győztes megoldásról a közönség szavazata dönt.
A piaci változások mellett a termelés gyorsan növekvő digitalizációja arra ösztönzi a gépgyártó vállalatokat, hogy egyre fejlettebb és rugalmasabb szolgáltatásokat kínáljanak ügyfeleiknek.
Megnyitotta első kelet-európai innovációs bemutatóközpontját a Schneider Electric a plovdivi okosgyárban. A vállalat a régióban több, tevékenységében fontos szerepet betöltő létesítményt működtet, köztük a szigetszentmiklósi CEELogot, ami a közép-kelet-európai térséget kiszolgáló logisztikai központ.
A Pepperl+Fuchs márkájának számító ecom bemutatta kibővített termékportfólióját. Az ecom idén különös figyelmet fordít a «Digitális Termékek és Szolgáltatások» új termékcsaládra.
Napjaink egyik legfontosabb kihívása az ipari folyamatok digitalizálása, a hagyományos gépek kiegészítése adatgyűjtő szenzorokkal, az ezeket vezérlő mikrovezérlős elektronikával, a vezetékmentes kommunikációt lehetővé tévő rádiófrekvenciás modulokkal, melyek segítségével megvalósul a sok mindenre felhasználható adatgyűjtés, a „BIG DATA” építése. Az ipar 4.0 elvárásainak megfelelő működéshez szenzorok adatainak tömkelegét kell központi adatbázisba gyűjteni. Mindehhez ökoszisztémát az IoT, a „dolgok internete” kínál. Írásunkban az Endrich GmbH, Európa egyik vezető elektronikaialkatrész-forgalmazója által készített demonstrációs célú IoT-infrastruktúra modell alapján áttekintjük a lehetőségeket, és megismerkedünk a cég által az IoT-fejlesztők munkáját segítő ingyenes felhőalapú adatbázis szolgáltatással is.
az RS Components (RS) bemutatta a 4ZeroBox IIoT (ipari tárgyak internete) egységet az olasz TOI (Tárgyak az Interneten) gyártótól. A 4ZeroBox a TOI 4ZeroPlatform hardvereleme, egy plug-and-play adatgyűjtő, feldolgozó és jelentő rendszer, amelyet az Ipar 4.0 intelligens gyártási és üzemi karbantartási folyamatok optimalizálására terveztek.
Már minden és mindenki csatlakozik az internethez a babamonitortól kezdve az autókon át az ipari berendezésekig. Mi jöhet még ezután? A SUSE szakértői azt látják jósgömbükben, hogy egyre okosabbá válnak a peremen található eszközök, és új lehetőségeket teremt az 5G, de mindezt akkor tudjuk maradéktalanul kihasználni, ha egységesítjük a rendszereket.
A Wilsen.sonic.level érzékelőrendszer lehetővé teszi a konténerek, tartályok és silók töltöttségi szintjének távoli ellenőrzését és kezelését.
A Fujitsu RunMyProcess nagy produktivitású felhőplatform bemutatja a digitális üzleti innovációt és együttműködést támogató, összekapcsolt DigitalSuite Business Fabric ökoszisztémát. Az IoT-eszközök adataihoz zökkenőmentes hozzáférést biztosító DigitalSuite Business Fabric minden eddiginél jobban megkönnyíti a nagyvállalatoknak az új adatforrások eredményes hasznosítását.
Ezen kompakt PLC-t az adatgyűjtési megoldásokhoz és a berendezések közötti kommunikációhoz fejlesztették ki. A szélesebb hőmérséklet-tartomány a speciális alkalmazási területek esetén is nagyobb megbízhatóságról gondoskodik.
Az RS Components (RS) két új sorozatott mutatott be az RF Solutions RF moduljai közül. Ezeket LoRa-alapú, alacsony fogyasztású, nagy kiterjedésű hálózatokhoz (LPWAN) tervezték IoT-környezetekbe.
Az RS Components (RS) mostantól az ON Semiconductor által gyártott Bluetooth Low Energy IoT-fejlesztőkészletet (B-IDK) is elérhetővé tette ügyfeleinek. Az iparág legalacsonyabb energiafogyasztású, chipre épített (SoC) Bluetooth Low Energy rádiós rendszerén alapuló moduláris platform kiválóan alkalmas a hosszabb akkumulátor-élettartamú IoT-alkalmazások (pl. intelligens készülékek, eszköznyomkövetők, viselhető eszközök, intelligens világítás) fejlesztésén dolgozó tervezők számára.
A feldolgozóipar digitális átalakulása már folyamatban van, de hogy mit jelent ez az üzemmérnökök számára, még mindig ismeretlen. Számos vállalat számára nem világos, hogyan lehet a legjobban megvalósítani az új digitális technológiákat. Továbbá az is kérdés, hogy melyik megvalósító partner lesz a legmegbízhatóbb és a legtapasztaltabb. Két dolog azonban egyértelmű: a digitalizálás kritikus fontosságú, ha a vállalatok a jövőben versenyképesek akarnak maradni, és a további automatizálás is kulcsszerepet játszik.
Most kivételesen nem SpongyaBob legjobb barátjáról van szó, hanem a róla elnevezett ipari robotról, aki nemrég kezdte a munkát a GIA Form Kft. üzemében. Ő már a 13. robot kolléga és lelkesen, elhivatottan dolgozik munkába állása óta.
A Pepperl+Fuchs által bemutatott szintérzékelő az adatokat egy biztonságos távoli állomáshoz továbbítja az ipari Dolgok Internetén. A WILSEN.sonic.level IoT-érzékelőt a WILSEN.service-vel és egy üzleti adatplatformmal együtt egy induló csomagot képez, amivel könnyebbé válik a technológia bevezetése. Ez lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy az IoT-rendszer értékét gyorsabban fedezzék fel saját cégük számára.
Négy szakértő adott átfogó képet a folyamatautomatizálás legújabb fejlesztéseiről a Rockwell Automation által novemberben Philadelphiában tartott Automation Fair ideje alatt. A rendezvényen bemutatásra került a vállalat modern analitikai és folyamatirányítási megoldásának számító PlantPAx vezérlőrendszer új verziója is.
Augusztus végén a Japán Management Szövetség Good Factory – Jó gyár – díjjal ismerte el a hazai piacon a Smartus Zrt. által képviselt japán Okuma Dream Site 2 nevű CNC-szerszámgépgyártó üzemét.
A tehetségek felvételének és megtartásának szükségessége továbbra is az ipari vállalatok egyik legnagyobb problémája. Ez egy állandó küzdelem, ami csak fokozódni fog, ahogy a jelenlegi dolgozók nyugdíjba mennek, a következő generáció számára pedig nem elég vonzó a feldolgozóipari munka.
Az RS Components (RS), az Electrocomponents plc (LSE:ECM), egy globális többcsatornás forgalmazó kereskedelmi márkája bemutatta a HARTING MICA (Modular Industry Computing Architecture) ipari számítógépekhez tervezett, IIoT (tárgyak ipari internete) fejlesztőkészletét.
In 2017, CNC machine tool manufacturer Okuma opened its latest smart factory Dream Site 2 (DS2) at its Japanese headquarters in Oguchi. The facility serves as a parts factory for the company’s small and medium-sized lathes and grinders. To take productivity and efficiency to the next level, the CNC manufacturer has integrated 61 machine tools from its extensive portfolio in an Internet of Things (IoT) enhanced production environment. A new production planning system, advanced methods of visualisation, real-time data processing and automation via state-of-the-art robotics enable super high-mix, low volume production with productivity on par with that of mass production.
Az automatizálási és az információs rendszerek közötti zavartalan kapcsolat és integráció kézzelfoghatóvá vált a philadelphiai Automation Fair ideje alatt, amikor a Rockwell Automation bemutatta a The Connected Enterprise legújabb technológiáit.
A Henkel az intelligens otthont kínáló vállalat, a Netatmo okosotthon technológiájának gyáraiban történt bevezetésével pozitív fenntarthatósági eredményekről számolhat be. A Henkel mind a 31 - köztük a Körösladányi - Laundry & Home Care gyárában, a Netatmo Smart Home Időjárás Észlelő állomásait használja ahhoz, hogy a kapott időjárási adatokat a lehetséges eljárásokra és a gyártási folyamatainak változásaira alkalmazza.
2018. november 13–15. között immár 26. alkalommal rendezte meg az amerikai Rockwell Automation a számos nemzetközi szakértőt és vállalatot is megmozgató Automation Fair szakkiállítást. A helyszín ezúttal az Egyesült Államok korábbi fővárosa, Philadelphia volt. Az üzleti és technológiai bejelentésekben idén sem szűkölködő rangos eseményre a TechMonitor is meghívást kapott.
„Amikor a piac változik, a technológiák elszaporodnak, a versenyzők száma nő, és a termékek hirtelen elavulttá válnak, azok a cégek sikeresek, amelyek következetesen új tudást hoznak létre, és a szervezeten belül széles körben terjesztik azt, majd azonnal felhasználják új technológiákhoz és termékekhez". (Ikujiro Nonaka - japán szervezeti teoretikus, tudásmenedzsment kutató)
Aki a legjobb gépeket és rendszereket szeretné fejleszteni, annak nemcsak a megfelelő hardverelemeket és szoftvereket kell megtalálni, hanem a fenntartható koncepcióhoz szükséges szaktudás és a digitális átállás kihívásaihoz igazodó eszközpaletta is szükségeltetik. Az „Intuitív Automatizálás” fogalom a Lenzére mutat, a berendezésautomatizálás 70 éves szakértőjére, aki ma és holnap is eszközökkel és szakértelemmel segíti partnereit.
Digitális alapokon működő termék előállítási lánc és termék életciklus követés moduláris mintarendszer prototípusának kifejlesztésére nyert el állami támogatást a Knorr-Bremse Rail Systems Budapest által vezetett konzorcium. A projekt célja olyan IoT platform kifejlesztése és üzemeltetése, amelynek segítségével a gyártóvállalatok sikeresen megvalósíthatják a folyamataikra a vertikális és horizontális integrációt.
Az információk előállítása, szállítása és feldolgozása kulcsfontosságú egy Ipar 4.0 környezetben. Az információ alapja pedig az intelligens szenzortechnika, amely biztosítja a szükséges inputokat. A BOS 21M ADCAP személyében egy újonnan kifejlesztett optikai multifunkciós érzékelő csatlakozott a BOS 21M sorozathoz.
A hagyományos IT infrastruktúrával és ahhoz tartozó régebbi gyári berendezésekkel a gyártó vállalatok nem képesek megfelelni a digitalizáció korában jelentkező magas elvárásoknak.
A Velencei-tó partján folytatódott a LAPP Hungária Kft. nagy sikerű rendezvénysorozata, a lassan hagyományt teremtő LAPP Meets Industry szakmai konferencia. Az esemény mind a személyes találkozókat, mind a LAPP hatalmas kábeltechnikai know-how-jának átadását támogatja, így nem csoda, hogy idén is sok szakmai érdeklő látogatott Velencébe. Helyszíni beszámolónkat olvashatják.
A Fujitsu bevezette a ServiceNow platformhoz szánt Symfoni WE for Professional Services megoldását. A fejlesztéssel a felhasználók maximális értéket hozhatnak ki ServiceNow rendszereikből – bővebb funkcionalitással nagyobb átláthatósággal, valamint az erőforrás-tervezés és a szolgáltatásnyújtási folyamatok szorosabb szabályozásával. A ServiceNow által tanúsított Symfoni WE már jelenleg is kapható a ServiceNow alkalmazásáruházban.
A Fujitsu ma bejelentette, hogy a mesterséges intelligencia terén felhalmozott szakértelmével támogatja az Európai Unió Horizon 2020 programjának együttműködésre épülő, új FinSec projektjét. A GFT Italy által koordinált projekt célja, hogy felkészítse a pénzintézeteket a komplex biztonsági támadások előrejelzésére és elhárítására, valamint a mind komolyabb biztonsági előírásoknak való megfelelésre.
Az RS Components (RS) a Cypress Semiconductor Corp. és a MikroElektronika cégekkel együttműködve megalkotta a Clicker 2 for PSoC® 6 fejlesztői készletet, amely gyorsabb prototípus-készítést tesz lehetővé a Cypress rendkívül kis energiaigényű PSoC 6 mikrovezérlőivel (MCU-k).
2017. december 13-án a világon piacvezető fröccsöntőszerszámgép-gyártó ENGEL Austria GmbH is csatlakozott az ADAMOS GmbH kezdeményezéséhez, ezzel pedig a szervezet hatodik tagjává vált. 2018. január 1-én Matthias Volm technológiai igazgatóként csatlakozott a menedzsmenthez a tapio GmbH-nál, a Dürr AG leányvállalatánál ellátott ügyvezetői tisztsége mellett.
A Schneider Electric múlt hét végén több mint 5000 ügyfelét és partnerét látta vendégül párizsi Innovációs Csúcstalálkozóján. A rendezvényen a vállalat szakértői és vezető iparági szakemberek osztották meg gondolataikat és újító ötleteiket a gazdaság digitalizációjával kapcsolatos kihívásokról és lehetőségekről. A Schneider Electric ezen a különleges eseményen jelentette be IoT-alapú EcoStruxure platformjának legújabb fejlesztéseit, melyekkel a vállalatok könnyedén lépést tarthatnak a digitális átalakulással.
Az Ipar 4.0 platform célja, hogy megkönnyítse ember és technológia interakcióját úgy, hogy az ipari üzem minden szintjén információkkal látja el például azokat a személyeket és/vagy eszközöket, akik/amelyek hozzáférhetnek a folyamatérzékelőkhöz, illetve a végső eleminformációkhoz (például a mért értékekhez, a konfigurációs beállításokhoz stb.).
A legfrissebb szoftverrendszerek, felhőalapú és Big Data szolgáltatások, illetve IIoT-megoldások körültekintő előre tervezés révén emelhetik a legnagyobb mértékben a termelékenységet – hangzott el a Maverick Technologies szakértőitől a Rockwell Automation által szervezett novemberi Automation Fair Vegyipari Fórumán.
„Kevés iparágat érintenek olyan érzékenyen a fogyasztói trendekben bekövetkezett változások, mint az élelmiszeripart” – hangzott el a houstoni Automation Fair keretein belül szervezett Gép- és felszerelésgyártók Ipari Fórumán. Ezek a hatások az élelmiszergyártó cégektől egészen a csomagológépgyártó vállalkozásokig érezhetők.
Sokszor felvetődik a kérdés, hogy „miként tudna részt venni a cégem a digitális átállásban?” De szinte mindig adódik a másik kérdés is, miszerint „miként lehet ezt biztonságosan végrehajtani?” A november 15-16. között Houstonban megrendezett Automation Fair kiállításon a Rockwell Automation az integrált hálózatokban megkövetelt kiberbiztonság teljes spektrumát is bemutatta.
A felhasználók és a gépgyártók már a modern ipar hajnala óta próbálják megismerni termelési berendezéseik valós idejű teljesítményét és műszaki állapotát. A Rockwell Automation által Houstonban megrendezett Automation Fair szakkiállításon néhány lépéssel közelebb kerültünk az eszközök azonnali áttekinthetőségéhez.
A houstoni George R. Brown Kongresszusi Központban 2017. november 15-16. között megrendezett hagyományos Automation Fair látogatói a nem túl távoli jövőbe tekinthettek a vásár egyik fénypontjának számító Innováció standon. A Rockwell Automation által szervezett rendezvényen az ipari automatizálás a már a piaci megjelenés előszobájában álló következő generációja mutatkozott be.
KUKA acquires Visual Components and defines the next level in intelligent automation
Körülbelül hét évvel ezelőtt írhattam le először egy cikkben olyan kifejezéseket, mint kiberfizikai rendszer, vagy ipar 4.0. Akkoriban idehaza szinte ismeretlen területekre léptünk, amikor megpróbáltuk beszámolni a világban mutatkozó új koncepciókról. Napjainkban már nemigen tudok olyan kiállításra, konferenciára, vagy egyéb szakmai rendezvényre menni, ahol az ipar 4.0 kifejezés ne szerepelne vastag betűkkel a programban.
Több ezer automatizálási szakértő gyűlt össze a világ önjelölt „energia fővárosában” november 15-16. között, hogy megismerkedjen a szektor legújabb fejlesztéseivel a vezérléstechnika, az információelemzés és a teljesítményfelügyelet területein. A rangos automatizálási kiállításra a TechMonitor is meghívást kapott. Helyszíni beszámolónkat olvashatják.
A dolgok internete (IoT) mindig egy szenzorral kezdődik, hiszen maguk a „dolgok” nem képesek állapotokat rögzíteni, és műveleteket sem végezhetnek el, ha nem érzékelik a környezetüket. Ez a két tevékenység és a hálózathoz való kapcsolódás teszi a tárgyakat intelligensé és alkalmassá a kezelői beavatkozás nélküli munkára. Az Európa vezető nyomásérzékelő-gyártójának számító KELLER AG für Druckmesstechnik az IoT-megoldások megvalósításában is kulcsszerepet vállalt magára.
Immáron sorozatban harmadik alkalommal jutalmazza kiemelt beszállítói státusszal a Bosch a pneumatika megoldások szakértőjének számító AVENTICS-et a „Standardizált Pneumatika Eszközök” kategóriájában. A kitüntetést 2017. október 9-én a Bosch bambergi gyárában jelentették be, ahol az AVENTICS egy új gyártósor üzembe helyezését végzi.
Ma már egyre több olyan új eszköz és technológia érhető el, amellyel a gyártó cégek jelentősen növelhetik termelésüket, javíthatják működésüket. Egyre több vállalat épít szenzorokat gépeibe, illetve próbálja a termelés során keletkező hatalmas adathalmazt elemezni. Az S&T Consulting Magyarország Kft., szakértő rendszerintegrátorként felállított egy olyan útitervet, amely az Ipari Digitalizációban elért előrehaladás mértékét modellezi. Ez a modell 3 érettségi szintet különböztet meg és megfogalmazza az egyes szinteken leghatékonyabban megvalósítható fejlesztéseket is.
Az egyre szaporodó digitális megoldások ellenére sem szabad megfeledkezni arról, hogy egy folyamat elején járunk, az alapvető technológiai változásokhoz vezető út első lépéseit tettük meg – mondja Ács István, a Bosch Rexroth Hajtás- és Vezérléstechnika Kft. ügyvezető igazgatója, az Ipar 4.0 Nemzeti Technológiai Platform elnökségében a gyártó vállalatok képviselője.
A fémipari világkiállítás az „Intelligens termelési rendszerek összekapcsolása” mottó jegyében idén az Industrial Internet of Things (IIoT) koncepciójára összpontosít. Ezzel összhangban a FANUC az IIoT és a mesterséges intelligencia (AI) terén kifejlesztett teljes termékválasztékát bemutatja!
Az ipari Internet of Things (IIoT), vagyis az IoT-technológiák ipari, logisztikai szektorokban való alkalmazása a machine learning (gépi tanulás) és a big data technológiák egyesítésével forradalmasítja a gyártást: a korábbinál sokkal nagyobb adatmennyiséget bocsát rendelkezésre, jelentősen gyorsabban és hatékonyabban, amelynek megfelelő hasznosítása üzleti előnyre váltható be.
A Softing dataFEED OPC Suite új verziója lehetővé teszi az adatok REST protokollokon keresztüli egyszerű és biztonságos átvitelét, valamint támogatja a NoSQL adatbázisokat.
A Softing Industrial a Hannoveri Vásárra időzítette a dataFEED OPC Suite új verziójának bemutatását. A felhasználók az új verzióban számos új funkcióval találkozhatnak, amelyek az időtakarékosságot, a költségcsökkentést és a hibamentes rendszerintegrációt célozzák. Kérjük, látogassa meg a Softing Industrialt a Hannoveri Vásár ideje alatt 2017. április 24-28. között a 8. pavilon E20 standján!
A Softing Industrial bejelentése szerint az echocollect átjáró már az MQTT protokollt is támogatja, ami leegyszerűsíti és megbízhatóbbá teszi a rendszerek és berendezések folyamatadatainak felhő megoldásokba történő integrálását. Kérjük, látogassa meg a Softing Industrialt a Hannoveri Vásár ideje alatt 2017. április 24-28. között a 8. pavilon E20 standján!
Az ABB megvásárolt egy spanyolországi start-up vállalatot, az innovatív 3D-s vizsgálati és minőségellenőrzési megoldásairól ismert NUB3D-t.
A Softing Industrial dataFEED uaGate SI átjárója az OPC-UA mellett már MQTT protokoll támogatást is tartalmaz, ami lehetővé teszi a Siemens S7 adatok felhő alkalmazásokba történő egyszerű és megbízható integrálását.
Az idén 31. alkalommal megrendezett chicagói nemzetközi gyártástechnológiai szakkiállítás a vásár történelmének harmadik legjobb számait hozta a látogatói létszám (115 612) és a nettó kiállítási terület (127 301 m2) tekintetében. A kiállítói létszám (2 407) pedig egyenesen rekordokat döntött, így nem csoda, hogy a kiállításnak helyet adó McCormick Place több mint 34 ezer tonnával „gyarapodott” a vásár kezdőnapjáig.
A Dolgok Internete (Internet of Things – IoT) koncepciója a költségoptimalizált, akár egyedi gyártásra is alkalmas automatizálási célokkal létrehozott hálózatosodott rendszereken alapul. Közérthető nyelvre lefordítva ez a testreszabott termékek hatékony és minimális határidőn belül történő legyártását jelenti. Ebben az értelemben az SMS mönchengladbachi gyáregységében 2010-ben elkezdett teljes körű modernizálás már az IoT felé tett jelentős lépésként is értelmezhető. A gyártás átalakításában kulcsfontosságú szerep jutott a Balluff Tool-ID rendszerével megvalósított szerszám-azonosításnak.
A Schneider Electric, az energiamenedzsment és az automatizálás nemzetközi szakértője bejelentette, hogy Gyémánt fokozatú szponzorként vesz részt október 25. és 27. között Barcelonában az idén második alkalommal megrendezésre kerülő IoT-megoldások világkongresszusán (IoT Solutions World Congress, IoTSWC16).
A szeptember 29-én második alkalommal megrendezett Beckhoff Technology Day konferencia egyedülálló lehetőséget nyújtott a résztvevőknek arra, hogy közvetlenül értesüljenek a PC-alapú vezérlés, az ipari automatizálás, az információtechnológia (IoT) és az ipar 4.0 aktuális trendjeiről.
A DHL 2010 óta biztosít hőmérséklet-szabályozott szállítási megoldásokat világszerte, melyek megbízhatóságát a DHL SmartSensor hőmérséklet regiszter garantálja. Bevezetése óta a SmartSensor több mint 1 millió csomag adatait követte nyomon.
Az ipar 4.0 és az IoT koncepciók megvalósítása különösen a gépdiagnosztika tekintetében egy sor követelménnyel jár. Idetartozik az online és offline gépállapot-ellenőrzés, a megelőző karbantartás, az alakfelismerés, a gépek optimalizálása vagy a hosszú távú adatarchiválás. Ebből kifolyólag a hatékony elemzésnek és a gépi feldolgozás során fellépő hibák kijavításának alapvető feltétele a ciklusokkal szinkronban levő zökkenőmentes adatgyűjtés. Ezért annak érdekében, hogy kielégítse az ipar 4.0 koncepción alapuló alkalmazások egyre növekvő igényeit, a Beckhoff kifejlesztette a TwinCAT Analytics eszköztárat.
Minden harmadik vállalat tart attól, hogy üzleti modelljüket fenyegeti a digitális átalakulás- mutat rá egy friss, nemzetközi felmérés. A legújabb technológiai eszközök előnyeinek kihasználásával, ennek szükségszerűségével azonban szinte minden megkérdezett cég (80%) egyetért.
Machine and plant designs that live up to the German "Industrie 4.0" framework and the similar concept of the "Industrial Internet of Things" require smart drive technology with high flexibility and functionality.
Cloud, BYOD, UC, konvergencia ‒ évről évre újabb informatikai trendek határozzák meg a piacot. De vajon a mindennapokban mit nyújthatnak egy vállalat számára? Tényleg minden alkalmazás hatékonyabban működhet a felhőben? Valóban túl kockázatos, ha a munkatársak a saját okos eszközeiket használják az irodai feladatokra? Elképzelhető, hogy 2020-ra évente minden ember már 16 terabyte információt fog termelni? Miért pont most érkezett el az idő arra, hogy az üzleti felhasználók legtöbb IT-igényét egy platformon egységesítsék? És egyáltalán, mit is takar a hibrid felhő?
A vállalat a hongkongi és Massachusettsi műszaki egyetemekkel kötött partneri megállapodást, hogy elősegítse az IoT-megoldások (dolgok internete, Internet of Things) fejlesztését és bevezetését.
A Dell bemutatta kifejezetten épület- és gyárautomatizálási szektorok számára kialakított új, EdgeGateway 5000 sorozatát. Az ipari felhasználásra tervezett, kibővített bemeneti és kimeneti felületekkel, széles működési hőmérséklet-tartománnyal, valamint a Dell adatelemzési képességeivel rendelkező számítástechnikai megoldás élenjáró alternatívát kínál az IoT piac jellemzően költséges és jogvédett ajánlataival szemben.
A Magyarországon első alkalommal szeptember 15-én megrendezett Beckhoff Technology Day konferencia egy olyan egész napos, ingyenes rendezvény volt, amely egyedülálló lehetőséget nyújtott arra, hogy az érdeklődők közvetlenül értesüljenek a PC-alapú vezérlés aktuális trendjeiről.
A Schneider Electric új nemzetközi márkastratégiája az egymással összeköttetésben lévő rendszereket helyezi a középpontba. A vállalat a Life is On stratégiával kiterjeszti az intelligens üzemeltetés megközelítést a dolgok internete (Internet of Things-IoT) fogalomkörére is. Egyúttal bejelenti együttműködését az Industrial Internet Consortium (IIC) szervezettel, hogy támogassa az IoT-megoldások fejlesztését és bevezetését.
Az ARC Informatique a HMI/SCADA szoftverek független szolgáltatója. Fő terméke, a PcVue® révén a cég 30 éve járul hozzá az automatizálási ipar fejlődéséhez. A PcVue Solutions termékosztály rugalmas megoldás az ipari folyamatok, a közművek és az infrastruktúra felügyeletére.A milánói központú díjnyertes technológiai cég, az Ubiquicom emberek és eszközök hagyományostól eltérő sajátosságú és a hagyományostól eltérő technológiájú helymeghatározó és nyomkövető termékek és megoldások tervezésére és fejlesztésére specializálódott.
A Symantec már több mint egymilliárd Internet of Things eszköznek biztosít védelmet (IoT – hálózatba kapcsolt eszköz), a televízióktól kezdve az autókon keresztül az okos mérőket is magában foglaló kritikus infrastruktúrákig bezárólag. A hálózatba kapcsolt eszközök száma folyamatosan növekszik, és 2020-ra várhatóan meghaladja a 25 milliárdot . A Symantec komoly erőforrásokat fordít arra, hogy megvédje a felhasználókat az internetre kapcsolódó eszközeikre leselkedő veszélyektől.
Új gépet kell integrálnia egy másik protokollt használó hálózathoz? Frusztrálja, hogy egy vagyonba kerül az üzemben használt 87 különféle protokoll hálózatba csatlakoztatása? Szeretné egyedi szoftver alkalmazás kifejlesztése nélkül is összegyűjteni a régebbi eszközökhöz kapcsolódó adatokat? Ha bármelyik kérdésre igennel válaszolt, nincsen egyedül a problémával.
Az informatikai piac egyik szereplőjét, az S&T Consulting Hungary Kft. ügyvezető igazgatóját, Szabó Pétert kérdeztük az IT piac és a cég jelenlegi helyzetéről.