Az új KR FORTEC ultra család robotjai új mércéket állítanak fel a 480 kg-tól 800 kg-ig terjedő nehéz teherbírású tartományban. A dupla lengőkaros robot ideális nagyméretű és nehéz munkadarabok mozgatásához, amely különösen az elektromobilitás szektor új követelményeit elégíti ki.
A német cégcsoport átfogó ipari digitalizációs projektje keretében meglévő operatív és informatikai környezetét kapcsolja össze a precíziós gyártás optimalizálásához.
Most aláírt stratégiai megállapodásuk értelmében a Siemens preferált partnerként automatizációs és hajtástechnológiát szállít a Continental gumiabroncs gyáraiba világszerte.
A Linamar Hungary Zrt. békéscsabai vállalata 20 éve figyeli a megrendelők igényeit. A tervezéstől a gyártáson át a beüzemelésig kísérik a vásárlót, így a teljes folyamatból megfelelő visszajelzéseket kapva, rugalmasan alkalmazkodnak a trendekhez, az ügyfelek elvárásaihoz. A vállalat fő profilja a készülékgyártás és automatizálás: komplex robotcellákat, mechanikus és hidraulikus megfogó készülékeket és keményfém szerszámokat terveznek és gyártanak mind vállalatcsoporton belüli, mind külső megrendelésre. Kardos Dániellel, a Linamar Hungary Zrt. békéscsabai vállalatának értékesítő mérnökével beszélgettem az okos megfogókészülék-rendszerekről.
A FORVIA, az autóipar egyik globális vezető beszállítója MiR robotflotta segítségével növelte logisztikai produktivitását, erősítette gyártási folyamatainak stabilitását, és csökkentette a biztonsági kockázatokat. A Faurecia Clean Mobility csehországi, píseki üzemében telepített 14 robotot érintő befektetés kevesebb, mint két év alatt meg is térült.
Még ha az autógyártóknak nehéz időket is kell átvészelniük, a beruházásokról nem mondhatnak le. Ennek során azonban a költségoptimalizálás áll az első helyen.
Sok szerszámgép van a piacon, de csak nagyon kevés kínál olyan kedvező vételi lehetőséget, mint az Intergavel december 15-ig tartó online árverésének tételei.
Az elmúlt néhány év során, és különösen az utóbbi hónapokban az autóipar drámai átalakuláson ment keresztül. A fenntarthatósági kérdések, a termékbiztonság, az elektromobilitásra való átállás, a chiphiány és az ellátási láncok zavarai minden eddiginél jobban befolyásolták az iparágat. Mindez az automatizálás felé tereli a vállalatokat.
Az automatizálási specialista és ipari robotokat gyártó FANUC újabb jelentős megrendelést kapott a Volkswagen-csoporttól. A vállalat 2022-ben és 2023-ban összesen mintegy 1300 robotot szállít a csoport négy üzemébe, hogy támogassa az ottani termelést.
A technológia nem ismer határokat. Ez a megállapítás nem csak átvitt értelemben igaz: az automatizálás térhódítása előtt már a fizikai határok is leomlottak. A Közép-európai Automatizálási Holding (CEAH) életre hívásával a magyar ügyfelek számára is elérhető lett a nemzetközi automatizálási szakértelem és a tagcégek egyesített tudása.
A gépparkját rendszeresen fejlesztenie kell annak, aki a gépkocsigyártásban versenyképes akar maradni. Ellátási nehézségek és költségvetési korlátok miatt új eszközök beszerzése sok esetben ki van zárva. A megoldás: használt gépek. A Surplex.com oldalon 2022.06.15-ig árverésre kerül egy német gépkocsigyártó gyártóüzeméből hat FANUC ipari robot és két F.EE lineáris tengely.
A környezetbarát és hatékony mobilitás iránt globálisan növekvő kereslet az üzemanyagcellás technológiát ismét a stratégiai viták homlokterébe helyezi.
A HMS Networks számos kommunikációs megoldást mutat be a gyorsan bővülő akkumulátorpiac számára. Az akkumulátoros energiatároló rendszerek (BESS) kommunikációs képességeket igényelnek az akkumulátorokhoz és a perifériákhoz való csatlakozáshoz, az elektromos hálózattal való kommunikációhoz, a rendszerek távoli felügyeletéhez és még sok máshoz.
2022. március 1-ig lehet az autógyártásból származó, jó karban levő ipari robotokat árverés útján megszerezni a Surplex.com oldalon.
Már csak 2022. január 18-ig lehet az autógyártásból származó, jó karban levő ipari robotokat árverés útján megszerezni a Surplex.com oldalon.
Az autóipar az elsők között alkalmazta mind a hagyományos ipari robotokat, mind a kobotokat (azaz kollaboratív robotokat). Napjainkban az automatizálás az autógyártás szinte minden területére kiterjed, az alkatrészek és részegységek gyártásától egészen a végtermékig.
A gyártás hússzoros növelése volt a horvát autókozmetikai cég, az Alfa Car célja. Ennek elérése érdekében az új gyártóüzemben elhelyezett teljes termelési ciklust automatizálták. A Festo komplett megoldást szállított több mint 200 folyamatszelephez, beleértve a projektmenedzsmentet is.
A klímabarát mobilitás felé vezető úton a hidrogén egyre fontosabbá válik mint az üzemanyagcellák energiaforrása. A hidrogén mint üzemanyag azonban összetettebb, mint a benzin és a gázolaj. Más gázokkal ellentétben a hidrogén tágulása közben felmelegszik, ami nyomás- és hőmérséklet-változásokat okoz az üzemanyag-ellátás során, amelyeket pontosan ellenőrizni kell.
Az angliai Worcesterben található Dynamometer Services Group (DSG) Ltd motorok, sebességváltók, egyéb alkatrészek, valamint teljes járművek tesztberendezéseivel foglalkozik. A gyárilag felújított dinamométerekre specializálódott DSG a COPA-DATA zenon szoftverplatformjának segítségével készít korszerű digitális vezérlő és adatgyűjtő rendszereket.
Az ALSECA ENGINEERING SA fröccsöntött eszközöket és műanyag alkatrészeket gyárt az autóipari számára. A termékek magas minőségi normájának biztosítása és a termelékenység növelése érdekében a vállalat úgy döntött, hogy egy UR5 kobot telepítésével automatizálja ultrahangos hegesztési és marási folyamatait.
Együttműködő robotok vagy más néven kobotok további automatizálási lehetőségeket teremtenek az autóiparban. Jellemzőjük, hogy szűkös termelési területen, emberek közvetlen közelében is képesek a munkavégzésre, a gyors végrehajtás és új feladatokra való átcsoportosítás, valamint intuitív programozás és kezelés. Támogatják a felszedés és beültetés (pick and place), valamint a raklapozás folyamatait nagy és kis vállalatokban egyaránt.
2020-ban fordult elő először, hogy az észak-amerikai autóipar robotikai megrendeléseit megelőzték a többi iparágból származó megrendelések. 2020 negyedik negyedéve ráadásul a robotpiac második legjobb negyedévének bizonyult.
A COVID-19 járványhelyzet változtatásokat hozott a gyártók életébe: szükségessé vált az otthoni munkavégzéssel kapcsolatos irányelvek lefektetése, a társadalmi elhatárolódás követelményeinek való megfelelés, a munkaerőhiány és a távollét pedig létező munkaügyi problémává nőtte ki magát.
Az autonóm járművekkel kapcsolatos kutatásokat teszi gyorsabbá és hatékonyabbá a műszaki képzésekben kiemelkedő győri Széchenyi István Egyetem mesterséges intelligenciára (MI) építő projektje, amelyben robotokat vizsgálnak virtuális, szimulációs környezetben. A járműipar nemzetgazdasági szempontból stratégiai jelentőségű ágazat, s ennek fejlesztési tevékenységét a legmodernebb technológiák támogatják, mint amilyen a mesterséges intelligencia. A Microsoft és a Széchenyi István Egyetem együttműködésével, a Mesterséges Intelligencia Tudásközpont program keretében megvalósuló projekt a jövőben több száz mérnökhallgatónak teszi lehetővé, hogy megtanulják és saját kutatásaikban is alkalmazzák a mesterséges intelligenciára épülő technológiákat.
Az OMRON bemutatta az új E3AS-HL CMOS lézeres érzékelőt*1, melynek iparágvezető*2 érzékelési technológiája lényegesen jobb észlelési képességet kínál. A nehezen észlelhető céltárgyak megbízható észlelésének köszönhetően nincs szükség időigényes rendszertervezésre és -beállításra a berendezések üzembe helyezésénél.
Az automatizálási specialista és ipari robotgyártó támogatja a Volkswagent a jövőorientált hajtástechnológiák bővítésében. A vállalat összesen mintegy 1400 robotot szállít a VW gyáraiba a németországi Emdenbe és az Egyesült Államokbeli Chattanoogába, mely robotokat karosszéria- és akkumulátorgyártásban fogják használni.
Ahol elektromos áram van, ott elektromágneses impulzusok is találhatók. Rendkívül zavaró hatással lehetnek többek között a minket körülvevő, mindenütt jelenlévő elektronikus eszközökre. A járműgyártóknak éppen ezért sok egyéb mellett a termékeik elektromágneses összeférhetőségét (EMC) is ellenőrizniük kell. Sőt, maguk a járművek is tele vannak érzékeny, speciális EMC laboratóriumokban tesztelt elektronikával. Az ottani körülmények kellemetlenek az ember számára, kamerarendszerekre van tehát szükség ahhoz, hogy a tesztek során végbemenő folyamatokat szemmel tartsák. Az mk-messtechnik pontosan az ilyen rendszerekre specializálódott,a távvezérelt modulok pontos pozícionálását pedig a forgófejekben használt FAULHABER motorok biztosítják.
2020. szeptember 25-én Budapesten tartotta az Onrobot a közép-kelet-európai régió nagyszabású partnertalálkozóját. Enrico Krog Iversen, az OnRobot vezérigazgatója nemcsak a legújabb robotikai trendeket és információkat osztotta meg a több mint félszáz résztvevővel, hanem interjút is adott a TechMonitornak, aminek során a robotikai piac változásairól, a vállalat jövőjéről, valamint a budapesti fejlesztési központ szerepéről is szó esett.
Méréstechnikai ezermestert mutatott be a topometric GmbH.
A csehországi Preloucban található Kiekert naponta mintegy 180 000 darabos termeléssel piacvezető a gépjárműkilincsek gyártásában. A rövid ciklusidővel működő gyártósorok rendkívül rugalmasak, ami a cikkünkben szereplő összeszerelő sorra is igaz. A különféle zárváltozatok gyártására képes rugalmas automatizálási egység lelke a két Stäubli TX40 robot.
A Kiekert járműajtókhoz készít zárrendszereket, amely vállalat az iparágban a világ piacvezető vállalatának számít. Naponta mintegy 180 000 darab ajtózárat készítenek a csehországi Prelouc városában található legnagyobb gyáregységükben. A számos összeszerelési és tesztelési feladatok egyike a forrasztott csatlakozások 100%-os ellenőrzése. A kompakt röntgenvizsgálati tesztkamrában nagy pontossággal működő Stäubli robot kezeli a mintákat.
Ezekben az embert próbáló időkben, amikor a gyártóknak gazdasági kihívásokkal kell szembenézniük, különösen nehéz helyzetben vannak az autóipari vállalatok. Annak ellenére, hogy ez az ágazat alkalmazza a legátfogóbb módon az automatizációs technológiát a lean gyártás, a hatékonyság, és a versenyképesség megőrzése érdekében, bőven van még lehetőség további optimalizálásra és újításokra.
Az ipari robotokat gyártó FANUC és a BMW AG autóipari vállalat aláírt egy keretszerződést 3500 darab ipari robot megvásárlásáról, melyek az új gyáregységekben lesznek a termelés segítségére.
A mobil robotok még mindig egy viszonylag új típusú megoldásnak számítanak, amikor a gyártóüzemek belső szállítási feladatairól van szó. Az AMR-ek meglehetősen gyorsan alkalmazkodni tudtak az új technológiákra igencsak nyitott autóiparhoz. Az olyan gyárakban való telepítésük, mint a Ford valenciai, a Visteon szlovákiai, vagy a Nidec GPM türingiai üzeme, azt bizonyítja, hogy a mobil robotoknak köszönhetően a szállítási feladatokat egyszerű, hatékony és gazdaságos módon lehet automatizálni, amely során nő a rugalmasság, és az alkalmazottakat egyéb, támogatást igénylő területekre lehet csoportosítani. A gyárak az automatizálást leggyakrabban egy bizonyos folyamattal, egy robottal kezdik, és fokozatosan helyeznek üzembe további robotokat, amelyeket egyre több feladattal bíznak meg.
Napjainkban egyre több helyen alkalmaznak mesterséges intelligencián alapuló megoldásokat. Számos különböző iparágban tökéletesítik a termékeket és szolgáltatásokat ilyen technológiák segítségével, az autógyártástól kezdve az energetikáig. A SUSE szakértői szerint az AI még több üzleti lehetőséget tartogat a közeljövőre, mivel az ilyen eszközök kiszolgálásához szükséges, nagy teljesítményű infrastruktúra ma már viszonylag egyszeren elérhető és kiépíthető a vállalatok számára.
Az autonóm mobil robotok úttörője, a Mobile Industrial Robots a mai nap bejelentette, hogy a Visteon Electronics Slovakia - a vezetőtéri kijelzők egyik elsődleges beszállítója vezető OEM márkák számára – sikeresen telepített négy MiR200 robotot, hogy optimalizálja logisztikai tevékenységeit. A MiR technológia növelte a gyártási folyamatok rugalmasságát, laboratóriumi termelékenységét, és ergonómiáját.
A korábbi években megvalósult előrelátó fejlesztéseinek köszönhetően a HAJDU Cégcsoport tagvállalatai számára 2018-ra számos új lehetőség teremtődött. Korszerű technológia. Szabad kapacitás. Új piaci lehetőségek. Energiahatékony működés.
Az autonóm mobil robotok területén piacvezető Mobile Industrial Robots bejelentette, hogy globális stratégiai együttműködésre lépett a világ egyik vezető autóipari vállalatával, a Faurecia-val, hogy autonóm mobil robotokat telepítsen gyáraikban világszerte, és ezzel a vállalat automatizációs folyamatait új szintre emelje.
Az autóipari beszállító NIDEC GPM Group a Mobile Industrial Robots autonóm mobil robotjainak segítségével gyártási folyamatait hatékonnyá tette, miközben raktárkészletét is optimalizálni tudta. A türingiai Auengrundban található gyárukban három MiRHook vontatórendszerrel ellátott MiR100 robot felel az anyagszállításért és az üres kocsik mozgatásáért a raktár és a gyártósorok között. A felszabadult emberi erőforrást így minőségi munkára lehet fordítani. A kapacitásnövelés a NIDEC esetében előfeltétele annak, hogy versenyképes tudjon maradni.
Közismert, hogy az alufelnik nagyobb vezetési élményt nyújtanak a jobb járműdinamika és kezelési tulajdonságok révén. Stílusos küllemüknek köszönhetően még a parkoló autón is megakad a járókelők szeme. Az alufelnik legyártására azonban eltérő módszerek léteznek, amelyek csúcsát a kovácsolt alumínium- és a magnéziumfelnik jelentik, amilyeneket például az APP TECH is gyárt a prémium autómárkák, valamint a motorsport és tuningszektorok számára. A kovácsolt anyag csekély súlya és a nagy merevség egyaránt hozzájárul a nagyobb sebesség eléréséhez. Külcsínük elérésében pedig a marási folyamat játszik döntő szerepet. Az APP TECH marási technológiája nem kis mértékben a TCN 640 vezérlőn és az olasz TNC Clubon alapul.
Az autóipar a világ egyik leggyorsabban fejlődő iparága, ez Magyarországon sincs másképp. A szektor fontossága nagyon jól megmutatkozik különböző mérőszámokban: az autóipar a GDP 10%-áért felelős, és forgalma az ország exportjának több mint negyedét teszi ki.
A jó gyakorlatok megismerése és a kapcsolatépítés lehetősége minden évben nagyszámú érdeklődőt vonz ősszel Budakeszire. Az idén szeptember 11–14. között megtartott Technológiai Napokon bemutatott legmodernebb kábelfeldolgozó gépek és gyártóberendezések olyan megatrendekre kínálnak megoldást, mint a napjainkban minden gyártó cég életét megkeserítő munkaerőhiány.
Az 1892-ben alapított családi vállalkozás ügyfelei nem csak a szerszámgyártók és a gépgyártók, hanem akadnak közöttük autó- és repülőgépgyártók is. A kereken 200 dolgozót foglalkoztató SAACKE széleskörű szolgáltatásokat nyújt ügyfelei számára, a precíziós szer-számok és szerszámköszörűgépek fejlesztésétől és gyártásától kezdve az oktatáson és műsza-ki tanácsadáson át egészen az egyénre szabott szoftverekig. A középvállalat Európán kívül három leányvállalattal rendelkezik Észak-Amerikában, Kínában és Indiában.
A BMW Group Dingolfingban működő üzemében egy KR 120 R2100 nano F exclusive típusú KUKA robot van üzemben. A KR QUANTEC nano sorozatú robot alkatrészeket szállít a tisztítófúvókákhoz. Ennek során kémiai összetevőket tartalmazó tisztítóközegeknek, magas hőmérsékletnek és nagy tisztítónyomásnak van kitéve.
A NEUE HALBERG-GUSS GmbH 2250 dolgozója a cég saarbrückeni és lipcsei telephe-lyein forgattyústengely-házakat, és hengerfejeket gyárt öntöttvasból készített ipari motorok-hoz és öntött forgattyús tengelyekhez. A vállalat Európában piac- technológiavezetőnek számít. A termékpaletta a személygépkocsikhoz kínált filigrán háromhengeres blokkoktól a nagy űrtartalmú, haszongépjárművekhez használható V8 gépcsoportokig terjed. Mindezt gömb-grafitos öntöttvas csapágyalagutak és alumínium alaplemezek egészítik ki. A cég ügyfelei között olyan neves személygépkocsi- és haszongépjármű-gyártók találhatóak, mint pl. a Volkswagen, a Daimler, a BMW, az Audi, az MAN, a Scania vagy az Iveco.
A karosszériaazonosítót, ami egyértelmű azonosítást tesz lehetővé a világ minden táján, összetett folyamat során ütik be a jármű alvázába. A jelölés mélysége kritikus tényező mind a minőség, mind a biztonság szempontjából. A rendkívül kis fénypontméret miatt a Micro-Epsilon optoNCDT 1420 optikai szenzorai a jelölőgépekre szerelve megbízhatóan detektálják és mérik ezeket a profilokat. Az érzékelők rendkívül kompakt kialakítása lehetővé teszi a kis beépítési térrel rendelkező alkalmazásokban történő használatot is.
Az elmúlt évtizedben a szemünk előtt vált a magyar gazdaság húzóágazatává a gépjárműipar. A szektor felfutását nemzetközi tendenciák indították el, így a magyar gépjárműipar is külföldön értékesíti termelésének több mint 90 százalékát. Az ágazat hagyományosan élenjáró a minőségmenedzsment-rendszerek alkalmazásában, de hogyan biztosítható a leghatékonyabban a pontosság a nagy méretű alkatrészek tömeggyártásában?
2020-ig több mint 1,7 millió új ipari robot áll üzembe világszerte. 2017-ben az ázsiai–ausztráliai régióban 21, míg az amerikai kontinensen 16, Európában 8 százalékkal növekedtek a roboteladások. A fejlődés fontos mozgatórugói: a felgyorsult üzleti ciklusokra adott válasz és a nagyobb gyártási rugalmasság biztosítása. Az ipari robotok új generációja az egyre rugalmasabb automatizálás számára kövezi ki az utat.
A svájci FPT Motorenforschung AG a CNH Industrial erőátviteli rendszereihez fejleszt motorokat haszongépjárművek, építőipari és mezőgazdasági gépek, valamint ipari és tengeri alkalmazások számára. A motorokat összesen 30 tesztpadon vizsgálják, és hatékonyságukat a KELLER AG M5 sorozatú nyomástávadóival vizsgálják.
Májusban rendezik a XI. Nemzetközi AVENTICS Pneumobil Versenyt Egerben, ahol az eddigi megmérettetésekhez képest is új, érdekes és kreatív mérnöki megoldásokkal találkozhatunk majd. A 2018. május 10-12. versenyhétvégén a szigorított biztonsági előírások miatt quad-típusú járművek már nem indulhatnak az érsekkerti futamokon, ez azonban nem szegte kedvét a mezőnynek – egészen új léghajtányok érkeznek tavasszal.
Tizenegyedik alkalommal rendezik meg Egerben 2018. május 10-12. között a Nemzetközi AVENTICS Pneumobil Versenyt. Jövőre ötven, mérnökhallgatók által tervezett és épített, sűrített levegővel hajtott jármű mérheti össze tudását az Érsekkertben. A diákok innovatív műszaki megoldásai, az izgalmas csaták és számos különdíj mellett, 2018-ban az egyetemi pontverseny, valamint az "AVENTICS Legjobb Pneumobilja 2018" díj nyertese is 1.000.000 Forintos jutalommal térhet haza.
Az alkatrészek hatékony tisztítása napjainkra gyakorlatilag minden gyártó számára kulcsfontosságú lett, nem utolsósorban azért, mert a tisztaság mércéje is folyamatosan emelkedik. A szennyeződések eltávolítása kritikus tényező a soron következő megmunkálási feladatok és ezzel a késztermék minősége szempontjából. Ezzel párhuzamosan ugyanakkor a költségnyomás is fokozódik. A gyártók tehát két tűz közé kerültek. Megoldást jelenthet a mosórobotok alkalmazása.
Az innováció minden vállalat számára kihívást jelent. Egy forradalmian új termék vagy fejlesztés szinte megfoghatatlan azoknak, akik egyedül vágnak neki.
A KUKA a világ egyik piacvezető, ipari robotokat gyártó vállalata. Főbb tevékenységei közé tartozik az ipari robotok, vezérlők és szoftverek fejlesztése, gyártása és értékesítése. Magyar leányvállalata, a KUKA Robotics Hungária Ipari Kft. meghatározó szerepet tölt be a magyar piacon. A cég több mint 1 600 főt foglalkoztató fejlesztő- és gyártóközpontja idehaza található.
A kis és közepes méretű gyártó cégek zöménél a hegesztési folyamatok automatizálása még napjainkban sem megoldott, nem tudnak ugyanis hozzá egyszerre nyereséges és hatékony módszert kidolgozni. A minőségi követelmények folytonos szigorodása és a munkaerőpiaci kérdések kiéleződése azonban itt is új feltételeket szabhat.
Tíz évvel ezelőtt az AVENTICS egri üzemegységének munkatársai olyan lehetőségeket kerestek, melyekkel szorosabb kapcsolatot tud kialakítani a cég a hazai felsőoktatási intézmények és a pneumatika világa között. A figyelemfelkeltés, valamint a termékek népszerűsítése mellett, a gyár a gyakorlatorientált képzést kívánta erősíteni az egyetemek és diákjaik számára. Ekkor született meg egy olyan jármű gondolata is, melynek működését pneumatikus hajtás biztosítja, így jött létre a Pneumobil.
Az adaptálhatóság, a rugalmasság, valamint az OPC UA kommunikációs szabvány alkalmazása az ipar 4.0 olyan kulcsfontosságú elemei, amelyek a gépjárműiparban a motorblokkok szerelésénél használt megfogókészülékekre tipikusan jellemzők. A Festo felhasználja ezeket a funkciókat az ipar 4.0-val kapcsolatos fő nehézségek megoldásában – például a dinamikus szerelési folyamatok rugalmasan változtatható rendszereiben.
A SmartRunner termékcsaládba tartozó fényút mérők egyedülálló módon egyetlen kompakt eszközben kombinálják a nagy pontosságú fényút mérést és az alakfelismerést.
Az ipari robotok széleskörű alkalmazása egyre elterjedtebb, melynek hátterében az automatizáció előnyeinek kiaknázása áll, javítva ezzel a vállalatok piaci pozícióját és versenyképességét. Rövid időn belül extrém növekedés várható az értékesített robotok piacán, amely a high-tech fejlesztéseket mindennapivá teszi. Az ehhez kapcsolódó legfontosabb robotipari trendeket vizsgálta az International Federation of Robotics (IFR) legutóbbi jelentése.
Számos magyarországi célgépgyártó rendelkezik kiváló autóipari referenciákkal. A mechatronikától távolabb eső területeket azonban már kevesebb gépgyártó sorolhatja kompetenciái közé. Azt pedig még kevesebb gépgyártó mondhatja el magáról, hogy mindezek mellett komoly űripari, nukleáris ipari és kutatás-fejlesztési referenciákkal rendelkezik. A szerteágazó kompetenciákról és az Ipar 4.0 bemutatásában felvállalt úttörő tevékenységről Tóth József, a Hepenix Kft. üzletfejlesztési igazgatója beszélt a TechMonitornak.
A 22 DT sorozat kifejlesztésével a nyomás-méréstechnika szakértőjének számító svájci Keller AG az extrém igénybevételeket támasztó motoralkalmazások terén is maradandót alkotott.
Az új termékek növekvő száma, az egyre gyorsabb ütemű fejlődés és a rövidülő termékéletciklusok nagyobb rugalmasságot feltételeznek a gyártásban is. A versenyképesség fenntartása az automatizálási megoldások egyre gyorsabb térhódítása felé nyit utat.
Az együttműködő robotok piacvezetője, az Universal Robots fokozza közép-kelet-európai jelenlétét. A vállalat bejelentette, hogy irodát nyit Prágában, bővíti csapatát, és további együttműködő partnereket keres a régióban.
Az ABB rugalmas és intelligens gyártási technológái lehetővé teszik, hogy a Valmet Automotive csökkentse a beruházási költségeket, növelje a termelékenységet és gyorsabban tudjon reagálni a piaci igények változására.
A kiterjesztett hatótávolság mellett is megbízható detektálás nem oldható meg a hagyományos mércével mérve. A PowerProx MultiTask fotoelektromos szenzorok elől az 5 cm-től 3,8 méterig terjedő érzékelési tartományon belül egyetlen objektum sem marad észrevétlen.
2018-ig az ipari robotok globális értékesítése átlagosan évi 15 százalékkal növekszik – a periódus végére tehát a 400 000 egységet is meghaladja majd a piac mérete. A forgalom 70 százaléka az öt legnagyobb piacon realizálódik majd: Kínában, Japánban, az USA-ban, Dél-Koreában és Németországban.
A két ágazat 2016. április 4-8. között a wire Nemzetközi Huzal- és Kábelipari Szakvásáron és a Tube Nemzetközi Csőipari Szakvásáron immáron tizenötödik alkalommal vonultatja fel közösen technológiai újdonságait a Düsseldorfi Vásárvárosban. Egyetlen belépővel egyidejűleg mindkét szakvásár látogatható.
A tavaly telepített 45 559 új ipari robot 5 százalékkal haladta meg a 2013-as értéket, és egyben történelmi rekordot jelentett. A növekedés különösen Közép-Kelet-Európában volt kiugró mértékű, ahol 2010 óta évről évre jelentősen növekszik az ipari robotok száma. A robotsűrűség szempontjából a régió legfejlettebb országa Csehország, amely a roboteladások rangsorában globálisan is a 15. helyre verekedte magát.
A tavaly telepített 45 559 új ipari robot 5 százalékkal haladta meg a 2013-as értéket, és egyben történelmi rekordot jelentett. A növekedés különösen Közép-Kelet-Európában volt kiugró mértékű, ahol 2010 óta évről évre jelentősen növekszik az ipari robotok száma. A robotsűrűség szempontjából a régió legfejlettebb országa Csehország, amely a roboteladások rangsorában globálisan is a 15. helyre verekedte magát.
Csurgai István az AUDI HUNGARIA MOTOR Kft. munkatársa gyártástechnológia-tervezés területen. A szakember rendhagyó módon került a vállalathoz: nem egy álláshirdetésre, hanem egy toborzási célú rendezvényre jelentkezett, a Szakértők Napjára. Mitől különleges ez a rendezvény? Mivel foglalkozik a gyártástechnológia-tervezés tulajdonképpen? István többek közt ezekre a kérdésekre is választ adott.
Az elmúlt években az ipari robotok világszerte jelentősen hozzájárultak a gazdasági növekedéshez.
A Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFR) 2015. szeptember 30-án mutatta be a globális robotiparról végzett kutatása (World Robotics Survey) eredményeit, melyek igazolják: a robotok valóban világhódító útra indultak. 2018-ra az ipari robotok globális értékesítése évente várhatóan átlagosan 15 százalékkal fog nőni – az eladott egységek száma akár a négyszázezret is elérheti; írja az IFR által közzétett, 2015-ös statisztika.
Az elmúlt években az ipari robotok világszerte jelentősen hozzájárultak a gazdasági növekedéshez.
Vezetni vagy utazni? A Bosch szakembereit immár mindössze néhány év választja el olyan technika bemutatásától, amely biztosítja az autóvezetők számára a választás lehetőségét.
Aki Németországban nemzetközi szinten jegyzett autógyártó részére kipufogóelemeket kíván gyártani, annak néhány ötlettel kell rendelkeznie.
Joe Carmody büszke a cég minden, a Nissan Motorsports (NISMO) számára végzett 3D nyomtatási munkára, de igazi szenvedélyét a közvetlen digitális gyártással készült alkatrészekben éli ki, amelyek az ötlet megfogalmazódásától számítva néha egy héten belül már a versenypályán bizonyítanak. Ott, ahol az abroncs az aszfalttal találkozik.
Az autóval hálózatba kapcsolt okostelefon, mely alkalmazásai a műszerfal képernyőjén futnak, az időszerű karbantartásukat előre kommunikáló alkatrészek vagy a navigációs rendszer adatai alapján az otthonához közeledő autós számára a ház fűtésrendszerének bekapcsolása mind olyan fejlesztések, melyek a Bosch járműtechnológiai jelenéhez és közeljövőjéhez tartoznak, s amelyek – a kényelmi funkciók mellett, a smart-filozófiához következetesen – az energiafelhasználás csökkentését és a fenntarthatóságot szolgálják.
Iparági szakértők előrejelzései alapján 2020-ra átlagosan 25 százalékkal is emelkedhet a pneumatikai eszközök világpiaci összforgalma. A legnagyobb lehetőség az ázsiai piacban rejlik, azonban az ágazat meghatározó szereplője Amerikában, Európában és hazánkban is stabil növekedéssel kalkulál.
Az ipari felületek és alkatrészek környezetkímélő tisztítása az intenzív gyártási folyamatok meghatározó elemét képezi, ezért a gyártók folyamatosan keresik azokat a technológiai megoldásokat, melyek hatékonyan, ugyanakkor gazdaságos módon felelnek meg a tisztasági követelményeknek. Cikkünkben két technológia, a közel félévszázados múltra visszatekintő szárazjég-szórásos, és az alig másfél évtizede létező lézeres felülettisztítás lehetőségeit mutatjuk be.
Az autóipari karosszériahegesztés gyorsaságot és precizitást igényel. Ugyanakkor ezt könnyebb mondani, mint kivitelezni, hiszen különböző közegekhez kell alkalmazkodni. A Festo teljes körű alkalmazásspecifikus megoldásokat kínál a hegesztőpisztolyokhoz szükséges sűrítettlevegő- és hűtővízellátásra. Egy rugalmas és egybecsomagolt közegellátás nagyobb biztonságot és hatékonyságot nyújt.
Az utazás véget ért, az„iglidur on tour” immár történelem. De még milyen: a narancsszínű kabrió több mint egy évig volt úton, és négy kontinensen 100 000 kilométernél is több utat tett meg. Poros sivatagokat szelt át és metropoliszokba is ellátogatott, dacolt a hideggel és a páratartalommal, és az indiai kátyúkat éppúgy eltűrte, ahogyan Norvégia jeges útjait.
2015. június 30-ig kedvezményesen foglalhatja le helyét az AUTOMOTIVE HUNGARY Nemzetközi járműipari beszállítói szakkiállításra!
A svájci Rinspeed autógyártó cég 2015. március 5. és 15. között a Genfi Autószalonon mutatta be járműtanulmányát, a Budiit. Ebben segíti: a KUKA LBR iiwa robot, amire a kormányt szerelték.
Az nem újdonság, hogy a KUKA robotok autókat gyártanak. Az viszont már hír, hogy autókba szerelik őket, mégpedig egy, a kormányoszlop szerepét betöltő könnyűszerkezetes robot formájában. Az ötletet a svájci Rinspeed autógyártó cég valósította meg egyedülálló koncepcióautójában. A BMW i3 alapján készült Rinspeed Budii koncepciótanulmányban a svájci újítók a KUKA robotokra számítanak. A kormány az érzékeny és alkalmazkodó könnyűszerkezetes KUKA LBR iiwa roboton van elhelyezve. Ezáltal a jármű teljes szélességében eltolható, így lehetővé válik, hogy hol a sofőr, hol az utas kormányozzon. És ez még nem minden: Ha a kormányt tartó LBR iiwa robotot középre helyezik, a Budii önműködően közlekedik. A könnyűszerkezetes robot elméletileg végtelen számú beállítási lehetőséget rejt. Így akár rakodóasztalként vagy előzékeny inasként is szolgálhat. A Rinspeed autóipari agytröszt számára a Budii robotkarja gondolatébresztő jelkép.
A feldolgozási folyamat minősége és a minőség ellenőrzése egyre fontosabbá válnak a termelés során. A közelmúltban két innovatív Komax megoldást ismerhetett meg a piac: SQC (Strip Quality Check) és ACD (Automatic Conductor Detection). A Komax által bemutatott további új termékek a nagy teljesítményű Q1140 átütés-vizsgáló és az SL SBL micro A csiszolati labor.
A FANUC legújabb fejlesztésének számító CR-35i A kollaboratív robot 35 kg-os teherbírása révén már az ipari megmunkálási folyamatok során is alkalmazható. Az új modell véget vetett a kollaboratív robotokat az alacsony terhelhetőségű ipari robotok közé soroló kategorizálásnak. A CR-35i A kollaboratív robot iránt is az autóipari vállalatok mutatják a legnagyobb érdeklődést.
A müncheni LOPEC 2015 szakvásáron bemutatkozó high-tech vállalkozások autóipari, intelligens csomagolástechnikai és testen hordható technológiai eszközök alkalmazásai hű képet festettek a nyomtatott elektronika fejlettségéről.
Kína gyártóüzemeiben 2017-ben már több ipari robot fog működni, mint az Európai Unióban, illetve Észak-Amerikában. Az üzembe helyezett egységek száma a mai 200 ezerről több mint 400 ezerre növekszik. összehasonlításképpen: Észak-Amerikában ez a szám 300 ezerre, míg Európa öt legnagyobb gazdaságában 340 ezerre emelkedik.
A Brüggli Industrie nevű svájci vállalat a fémmegmunkáló iparban dolgozó szerződéses gyártóként mostanáig az általa stancolással gyártott alkatrészeket szemrevételezéssel ellenőrizte. A minőségbiztosítás javítása és a vizsgálócella méretének csökkentése érdekében az optikai ellenőrzés céljából fejlett képfeldolgozó rendszereket szereztek be az ATS Automation-tól.
Habár az automatizálástechnika ma már nagyon magas szintű, mindig adódik olyan lehetőség, amellyel a folyamatokat még jobbá lehet tenni. Amint azt a lemezek raktári mozgatása mutatja, már a pneumatikus hengerek és szelepek kis megújítása is nagy lépést jelent a nagyobb biztonság és hatékonyság felé.
A Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFR) adatai szerint világszerte növekvő trendet mutat az ipari robotok iránti igény. 2014-ben a jelentések szerint több mint 200 ezer ipari robotot telepítettek a világon. Ez 15 százalékkal több a 2013-asnál.
Az 50. születésnapját ünneplő electronica tavaly kiemelkedő eredménnyel zárta kapuit: az elektronikai ipar legnagyobb seregszemléjét több mint 80 országból több mint 73 000 látogató, és 50 országból 2737 kiállító színesítette. A külföldről érkező látogatók aránya 47-ről 50 százalékra emelkedett. A vásár négy napja alatt a jövő hordozható eszközeit, autóit és városait ismerhettük meg.
Az igus egy olyan, speciálisan a tisztatérhez konstruált energialáncot mutat be, amely igen jó védelmet nyújt az elkopás ellen és a rendszer teljes letömítését teszi lehetővé. Ezért elnyerte a legmagasabb, ISO 1 tisztatéri osztály tanúsítványt.
2013: 179 000 értékesített ipari robot – 2014: további növekedés várható
Komplex fejlesztésként 2,6 milliárd forint értékű beruházás kezdődött a német tulajdonú családi cég, a Rosenberger hazai leányvállalata, a Rosenberger Magyarország Kft. jászárokszállási gyárában.
A Veritas Dunakiliti Kft. negyedmilliárdos fejlesztés keretében gyártó- és információtechnológiai eszközöket vásárolt, emellett dunakiliti telephelyén infrastrukturális beruházásokat hajtott végre - közölte az autóipari alkatrészgyártó cég.
A TRW Carr s.r.o. nemrégiben egy új szerelősort helyezett üzembe, amely az Active Control Rectractors hárompontos biztonsági övek visszahúzó mechanizmusainak gyártására szolgál. Mivel biztonsági berendezés gyártásáról van szó, a termék valamennyi meghatározó és minőségi jellemzőjét a gyártási folyamat során teljes egészében, azaz száz százalékosan automatikus eszközökkel biztosítják. Ezen eszközök között megkülönböztetett fontosságú a Cognex kamerarendszere, kódleolvasója és megjelenítő panelje.
A gyártási folyamatokban a folyamatlánc nélkülözhetetlen része a minőségbiztosítás: ez az egyetlen módja a problémák korai észlelésének és a járulékos költségek csökkentésének. A Fraunhofer kutatói a minőség-ellenőrzés egy hatékony módját fejlesztették ki: a dolgozók egyetlen mutató ujjmozdulattal vihetik be az autókarosszéria elemek bármilyen észlelt hibáját az ellenőrző rendszerbe és ott dokumentálhatják azokat.
Tízmilliárd forint feletti árbevétellel zárta a tavalyi évet a Veritas Dunakiliti Kft., a cég Európa legnagyobb motortéri üzemanyag-vezeték gyárát működteti - mondta Jáger Tibor ügyvezető igazgató.
Korszerű mérőtermet adtak át február 7-én a Losonczi Mérnöki Szolgáltató és Kereskedelmi Vállalkozás békéscsabai új üzemcsarnokában.
A graphIT Kft. által forgalmazott digitális gyártási megoldások az elmúlt években számos cégnek segített a gyártási és logisztikai folyamatok hatékonyságának növelésében, a folyamatokban rejlő veszteségek feltárásában.
A Schweissen & Schneiden kiállítás alkalmával a Yaskawa új modelleket mutatott be, amelyekkel a már bizonyított Motoman hegesztőrobotjainak eddig is széles választékát bővítette.
Jelentős tranzakcióra készül a német Kuka Robotics. A világ egyik piacvezetője a robotgyártás és automatizálási rendszerek területén szándéknyilatkozatot írt alá az ugyancsak német Reis Group Holding GmbH-val, utóbbi cég 51 százalékos üzletrészének felvásárlásáról.
Új, 1350 négyzetméteres üzemcsarnokot épített az Almáskerti Ipari Parkban Békéscsabán a Losonczi Mérnöki Szolgáltató és Kereskedelmi vállalkozás. A társaság elsősorban a nemzetközi autóipar fémmegmunkáló gépeihez készít egyedi, nagy hozzáadott értékű, precíziós szerszámokat.
Negyedmilliárd forintos, ötödrészben az Új Széchenyi Terv pályázatán elnyert forrásból finanszírozott fejlesztést hajt végre a főleg üzemanyag-, olaj- és levegővezetékek összeszerelésével foglalkozó Veritas Dunakiliti Kft. - közölte a társaság ügyvezető igazgatója.
A LEMO termékskálája a moduláris koncepciójának, valamint az érintkező konfigurációk és különböző csatlakozóház-típusok széles választékának köszönhetően több mint 50 000 csatlakozókombinációt kínál, miniatűr 3 mm-től 50 mm átmérőig, maximum 30 mm kábelátmérőhöz, 106 érintkező számig.
A legtöbb személygépkocsiban és kisteherautóban a fékezésnél kifejtett erő csökkentésében szervo fék-ráerősítők segítenek a gépkocsivezetőnek. A rendszer kritikus alkatrésze a vákuumszivattyú, amelynek legkisebb károsodása is lehetetlenné teszi, hogy megfeleljen a szigorú minőségi elvárásoknak, a gyártás során ezért is kulcsfontosságú a megbízható tesztelés.
A Denso Gyártó Magyarország Kft. mintegy 1,4 milliárd forint összköltséggel, eszközbeszerzési programja keretében jelentős technológiafejlesztést és kapacitásbővítést valósít meg Székesfehérváron.
Gyártás során előforduló minőségi hibák detektálásának egyik gyakran alkalmazott technikája az optikai úton, kamerával történő minőség-ellenőrzés. Azonban sok esetben korlátokba ütközik a hagyományos kamerakép kiértékelő technológia a termék felülete, annak anyaga vagy az adott gyártási körülmények miatt.
Autóipari tesztüzemet adott át a timári Rofa-Művekben Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára pénteken.