Felhőalapú platformok használata, a dolgok ipari internetének (IIoT) kialakítása, a mesterséges intelligencia (MI) bevetése – többek között ezekkel az intézkedésekkel pörgethetik fel digitalizációjukat az élelmiszeripar és italgyártás szereplői. Akik már léptek, jelentős fejlődést tudtak felmutatni, de a korszerű technológiák az okosabb energiafelhasználást, a hulladékmennyiség csökkentését is támogatják, vagyis végső soron a vállalkozások fenntarthatóbb működéséhez is hozzájárulnak.
A gyártóüzemek egyre inkább keresik a gyártási műveletek automatizálásának lehetőségeit. A cél számos esetben az emberi beavatkozás nélküli termeléssel elérhető költségcsökkentés, az értékteremtő műveletek felgyorsítása, minőségjavítása és az ezekhez kötött emberi munkaerő felszabadítása. Fekete Csaba, a FANUC Hungary Kft. műszaki menedzsere a japán automatizálási óriás digitalizálási víziójáról beszélt A Jövő Gyára olvasóinak.
A magánéletünkben nélkülözhetetlenné váltak a digitális asszisztensek és a kommunikációs rendszerek, amelyek már a gyártási környezetben is egyre nagyobb teret hódítanak meg maguknak. Szerszámgépgyártóként a UNITED GRINDING Group olyan digitális termékeket fejleszt, amelyek nemcsak megkönnyítik a fémipar dolgát, hanem időt és pénzt is segítenek megtakarítani.
Az ENSZ és számos iparcég által megfogalmazott CO2-kibocsátáscsökkentési célok teljesítése kétségtelenül fontos, de az intézkedések végrehajtása ambiciózus és költséges. Mindazonáltal: a fenntarthatósági erőfeszítések teljesen új piacokat is teremtenek, vonzó üzleti modellekhez vezetnek, és nagyszerű lehetőségeket kínálnak a kulcsfontosságú technológiák, a robotika és az automatizálás számára. A 2023. június 27-30. között Münchenben megrendezendő automatica szakvásár a fenntartható gyártás lehetőségeit is bemutatja.
A német cégcsoport átfogó ipari digitalizációs projektje keretében meglévő operatív és informatikai környezetét kapcsolja össze a precíziós gyártás optimalizálásához.
A koncepció ismert: az intelligens gyárban csak a négy fal lesz fix, minden más eleme egy dinamikus rendszer része, ahol a gépek egy folyton változó, az aktuális megrendelésekhez igazított termékmixet állítanak elő. Hol tartunk a műszaki lehetőségek terén és mi lehet az első lépés az okosgyár létrehozásához? Rumpler Ádámot, a KUKA CEE GmbH Magyarországi Fióktelepének értékesítési menedzserét kérdeztük.
A HMS Networks bejelentette az Anybus® márka kibővítését az új Anybus Diagnostics üzletág bevezetésével, ami az iparcégeket a költséges, nem tervezett leállások elkerülésében segíti.
A lehető legtöbb gyártási folyamat minél szélesebb körű automatizációja és digitalizációja ma már kétségkívül kulcskérdés minden termelő vállalat sikerében. A számítási kapacitások ugrásszerű növekedése, a megdöbbentő tempóban fejlődő AI-algoritmusok és felhőplatformok pedig várhatóan még inkább berúgják a motort, így 2030-ra a gyártás digitálizációjának globális piacának értéke elérheti az 1370 milliárd dollárt. A modern Ipar 4.0 megoldások terjedése és fejlődése nem csupán gyorsabb, hatékonyabb és olcsóbb termelést tesz lehetővé, de még a folyamatok energiaigényén is faraghat, így napjaink egyik legnagyobb kihívására adhat választ. Milyen trendekre érdemes odafigyelni, hogyan válik valósággá az ipari digitalizáció következő lépcsőfoka és milyen lépéseket tett hazánk ezen a téren? A legérdekesebb okosipari megoldásokat gyűjtötte össze a Stylers információ-technológiai cégcsoport.
A digitalizáció és a mesterséges intelligencia (AI) olyan megatrendek, amelyek a gumiabroncsgyártásban is nagy megtakarítási lehetőségeket kínálnak. A gépi tanulási algoritmusok decentralizált módon, például a helyszínen, azaz a ténylegesen felügyelendő modulon is megvalósíthatók. Erre példa a Festo AX. Ez az AI szoftver pontosan ezeket az algoritmusokat használja a gumiabroncsgyártó gépeken vagy a vulkanizáló préseken előforduló rendellenességek észlelésére.
A Vario-X az első olyan automatizálási platform, amely decentralizáltan, vezérlőszekrények nélkül juttatja el az érzékelőket és működtető egységeket a terepre. A digitális iker költséget és időt takarít meg a tervezés, telepítés, üzemeltetés és szervizelés során.
A tűzjelző rendszer mellett az energiaelosztásban is fontos szerep jut a vállalat megoldásainak.
Az elektronikai ipar magára talált a covid-járvány okozta alapanyag és alkatrészhiány nehézségéből és újra dübörög, hiszen az átfogó ipari digitalizációhoz és a környezetvédő technológiákra való átálláshoz elektronikai termékek sokaságára van szükség. De hogyan lehet az egyre növekvő keresletet ellátni? Iparágon belüli digitalizációval és automatizációval.
Jelentős mértékben csökkenő állásidő, a nem tervezett leállások után lényegesen gyorsabb újraindulás, alacsonyabb tervezési költségek – többek között ezekkel az előnyökkel jár, ha egy vállalat átfogó megközelítést alkalmaz a villanymotorok menedzselése során. A Schneider Electric megoldásai a stabil energiaellátástól a rendszerintegráción keresztül a teljes eszközmenedzsmentig biztosítják a hatékonyabb üzemeltetést, amely azon túl, hogy kevesebb kiadást jelent, a fenntarthatósági célok megvalósítását is támogatja.
A DMG MORI HEITEC Digital Kft. fejlesztőgárdája több alkalommal is ellátogathatott a DMG MORI szerszámgépgyártó pleszewi gyáregységébe, a FAMOT-ba, ahol termékeik felhasználását testközelből is megismerhették. A gyárlátogató turnusok „osztályfőnökeivel”, Harrer Ágnessel, Boros Ferenccel és Bagdi Attilával többek között erről is beszélgettünk.
A végfelhasználók és a berendezésgyártók 83 százaléka már megkezdte a digitális átállást, azonban egyelőre csak 7 százalékuk véli úgy, hogy be is fejezte a folyamatot. A transzformáció felgyorsítását támogatják a Schneider Electric új szolgáltatásai, amelyeket a héten mutatott be.
Az intelligens és digitális automatizálás legnagyobb üzleti platformjának számító SPS szakkiállítás 31. felvonása 1 100 kiállítót sorakoztatott fel a világ minden tájáról. A 2022. november 8–10. között Nürnbergben megrendezendő vásár a legújabb termékeket, megoldásokat és úttörő jövőtechnológiákat vonultatta fel az ipari automatizálás területén.
A Bosch tovább folytatja a digitális átalakulást. A technológiák és szolgáltatások szállítója 2025-ig tízmilliárd eurót fordít digitalizációra és hálózatba kapcsolásra. Ennek kétharmadát ígéretes új technológiák fejlesztésére és bővítésére szánja, különös tekintettel a hosszú távú fenntarthatóságra, valamint a mobilitás és az Ipar 4.0 megoldásaira.
Minden vállalkozás, minden iparág más és más, de a siker alapja a terepi szinten elvégzett helyes integráció. A digitalizálás ugyanis elsősorban nem a felhőről, hanem a terepről származó adatokról szól. Budai Béla, a Siemens Zrt. értékesítő mérnöke a cég rendszerintegrátori konferenciáján elhangzott előadása kapcsán beszélt az adatok értékké alakításának iparágfüggetlen lehetőségeiről.
Az Eaton és a Farnell a 2 sorozat negyedik epizódjában (Ipar 4.0 és a gyártás jövője) a digitális gyárak építése során az adatközpontú döntések meghozatalának fontosságát vitatják meg.
A „metaverzum” kifejezés először Neal Stephenson Snow Crash című sci-fi regényében bukkant fel 1992-ben. A kifejezéssel egy, a fizikai világtól elkülönülő virtuális világot írtak le. Napjainkban már számos szerepjáték játszódik metaverzumban, a koncepció jellemzően egy avatáron alapul, amely egy valóságos személyt képvisel, több „univerzumban” utazhat és léphet kölcsönhatásba másokkal. A technológia azonban nem korlátozódik a videójátékokra és a szórakoztatóiparra, hanem az iparcégek számára is kínál nagyon is kézzelfogható előnyöket.
Az ipari vállalkozások 94 százaléka szerint a digitális átalakulás nagy hatással lesz a működésükre a következő 2-3 évben, ugyanakkor 55 százalékuk még mindig csak részben felkészült a hatékony digitalizációra – derül ki a Schneider Electric és az Omdia közös felméréséből. Számos cég kiemelten kezeli a fejlett elosztott vezérlőrendszerek (DCS) bevezetését.
Nemzetközi szinten az ipar vezető szakértői már az Ipar 5.0 forradalmi változásait fejtegetik, hiszen a globális piaci változások egyre gyorsuló ütemben terelik az egyes iparágakat az automatizálás irányába. A hazai kis- és középvállalatok automatizáltsági szintje továbbra is sok helyen alacsony, azonban könnyebben fejleszthető, mint azt sok cégvezető el tudná képzelni.
A világ minden tájáról mintegy 1 100 automatizálási vállalat mutatja be legújabb megoldásait Nürnbergben 2022. november 8-10. között, ami világjárvány után újra személyesen lesz látogatható és ismét meghatározó jelentőségű esemény lesz az ipari automatizálás jövőjét illetően.
Az elmúlt két évben a hazai vállalatok 28,8%-a számára az üzleti folyamatok automatizálása jelentette a legnagyobb kihívást; míg 17,1%-uknál az innováció ütemének követése, 11,7%-uknál pedig a hibrid munka szervezése okozta a legtöbb fejtörést
Míg egy ember fél-egy másodperc alatt hoz meg egy döntést, addig a mikroprocesszoroknak ehhez csak néhány nanomásodpercre van szükségük, emellett a gépek által hozott döntések sokkal szélesebb, közel valós idejű adathalmazokon alapulnak. A várakozások szerint az IT-szolgáltatásokat az emberek helyett egyre inkább a gépekre szabják majd, mert így alacsonyabb költségek mellett jobb és gyorsabb döntések születhetnek. A mesterséges intelligencia stratégia megléte ma már alapfeltétele a versenyben maradásnak. De nem elég arról dönteni, hogy szükségünk van mesterséges intelligenciával ellátott megoldásokra, stratégiát is kell alkotni annak bevezetésére. Ennek lehetőségeiről Baksai Bianka, a Schneider Electric Zrt. ipari automatizálási termékmenedzsere és Erdei Gábor, a cég szoftverértékesítési üzletfejlesztési menedzsere beszélt a TechMonitor olvasóinak.
Már az ipar 5.0 forradalmat emlegetik a világ vezető szervezetei és az ipari döntéshozók, hiszen az elmúlt időszak globális piaci változásai még inkább az automatizáció és digitalizáció felé terelték a vállalatokat. Mégis a magyarországi kis –és középvállalatok digitalizációs és robotizációs fejlettségi szintje továbbra is sok helyen alacsony, azonban könnyedén fejleszthető.
A nem tervezett gépleállások nemcsak presztízsveszteséget, hanem rossz esetben komoly anyagi kárt vagy bevételkiesést képesek okozni a gyártó cégeknek. A TRUMPF új szervizkoncepciója nemcsak leegyszerűsíti, hanem gyorsabbá és hatékonyabbá is teszi mind a hibabejelentéseket, mind a problémák orvoslását. Hegedűs Imre, a TRUMPF Hungary Kft. műszaki ügyfélszolgálatának osztályvezetője a MyTRUMPF portálról és az online Service alkalmazásról beszélt a TechMonitor olvasóinak.
A szerszámgépek fejlesztésének fő mozgatórugói közé tartoznak a sebesség és a minőség növelése. Más iparágakhoz hasonlóan a szerszámgépgyártók is felismerték, hogy a digitalizáció és az automatizálás egyre nagyobb szerepet játszik e célok elérésében. A digitalizáció segít a virtuális és a fizikai világ összekapcsolásában, ami komoly üzleti értékkel bír, ezért minden vállalatnak és iparágnak ajánlott kivennie belőle a részét.
Napjainkban a sikeres cégek már stratégiai eszközként tekintenek az elemzésre, amihez az kellett, hogy a tárolható adat mennyiségére és a feldolgozási sebességre vonatkozó korlátok lényegében megszűntek létezni. Az Ipar 4.0 korában számtalan szenzor szolgáltat adatokat a termelési folyamatokról, de önmagában ebből még nem lesz versenyelőny. Az adatok erejének hasznosítása önálló tudománnyá fejlődött, amiről Géró Péter, a Stratis Vezetői és Informatikai Tanácsadó Kft. alapító partnere és Petz Tamás adattudós beszéltek a TechMonitor olvasóinak.
A veszélyes területeken sokáig nem terjedt el a digitalizálás, mert ezekben a zónákban a kockázatok miatt minden mobileszköznek szigorú robbanásvédelmi követelményeknek kell megfelelniük. A Pepperl+Fuchs márkájú ecom gyújtószikramentes okoseszközök a veszélyes területeken is meghozzák a digitális átalakulást.
Hogyan kapcsolódik egymáshoz a szoftverfejlesztés és a gépipar világa? Hogyan ülteti egy asztalhoz egy vállalat a gépész- és villamosmérnököket az IT fejlesztőkkel? Milyen lehetőségeket teremt ez? Milyen hatással vannak erre napjaink digitalizációs trendjei? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ interjúnkban, ahol Dr. Várady Péter, a DMG MORI HEITEC Digital Kft. és a HEITEC Hungary Kft. ügyvezetője beszélt az általuk fejlesztett alkalmazásokról, a cég terveiről és a szoftverek és szerszámgépek összefonódásáról is.
A gyártás- és folyamatautomatizálás további növekedése várható nemcsak a gyártóiparban, hanem más szegmensekben is. A koronavírus-járvány jelentősen felgyorsította a termelés hatékonyságára, valamint a szállítási kapacitások működőképességének fenntartására vonatkozó igényeket, így különösen a gyártócégek kénytelenek folyamataikat még tovább digitalizálni. A nyílt, egyszerű és rugalmas automatizálási megoldások iránti kereslet azonban ettől függetlenül is növekedni fog.
Az adat egyszerűen keletkezik, ha kell, ha nem. Azt gondolhatjuk, hogy ha van adat, akkor könnyebb megalapozott döntéseket is hozni. De vajon tényleg így van? Válasszunk egy tetszőleges számot – legyen mondjuk a harminc. Ez az adat önmagában keveset ér, nem tudjuk, hogy például a külső hőmérsékletről vagy esetleg egy hőcserélő meghibásodásának valószínűségéről van szó. Ez a tudás különbözteti meg a (szám)adatot az információtól. Az adatok tudatos gyűjtésén és rendszerezésén túl tehát ma már az a kérdés, hogy képesek vagyunk-e mindebből pluszinformációt is kinyerni. Ennek segítségével pedig a felhasználó gyorsabb és jobb döntéseket tud hozni, beleértve az információ eljuttatását azokhoz, akik szintén dolgozni tudnak azzal. És ez nem minden: az adatok és információk segítik a hosszú távú jövedelmezőséget, a környezetbarát működést. Ez utóbbi azért is fontos, mert a fenntarthatóságot ma már ugyanúgy beárazza a piac, mint a minőséget. Minderről Farkas Tibor, a Schneider Electric Zrt. sales igazgatója beszélt a TechMonitor olvasóinak.
A Watson-Marlow Fluid Technology Group -– amely az FTSE 100 indexhez tartozó Spirax-Sarco Engineering plc része – ma bejelenti, hogy nevét Watson-Marlow Fluid Technology Solutions-ra (WMFTS) változtatta. Vállalatunk folyamatosan fejlődik. Célunk, hogy a sikeres globális növekedési időszakot követően megfeleljünk azon ágazatok igényeinek, amelyekben tevékenykedünk. Névváltoztatásunk összhangban áll stratégiai elkötelezettségünkkel, hogy teljes körű folyadékkezelési megoldásokat kínáljunk ügyfeleinknek.
2022-ben már van bizonyos rálátásunk a világjárvány – és kísérő jelenségeinek – az iparra gyakorolt hatásáról. Látjuk, hogy a korábban bevált üzleti modellek mára a versenyhátrány legfőbb okaivá váltak. A korábban elképzelhetetlen szinteket ostromló munkaerőhiány, valamint a logisztikai és energiaköltség, az egyre változatosabb termékmix és a kiszámíthatatlan piac azokat a vállalkozásokat jutalmazza, amelyek a digitalizációs fejlesztéseket nem költségfaktornak, hanem értéknövelő beruházásnak tekintik. Baksai Bianka, a Schneider Electric Zrt. ipari automatizálási menedzsere és Veller Zoltán, a cég termékalkalmazási mérnöke a digitalizálás kezdőlépéseiről és az elérhető célokról beszélt a TechMonitor olvasóinak.
Ezek a cégek golyóálló folyamatokkal és digitalizációra alapuló döntéshozatallal vértezik fel magukat, hogy választ tudjanak adni hatékonyságban a folyamatosan növekvő munkaerő-, anyag-, valamint logisztikai költségekre, a termék- és alapanyaghiányokra és még számos kihívásra. A digitalizációs fejlesztésekben rejlő lehetőségekről Bagdi Attila és Varsányi Zsolt, a DMG MORI HEITEC Digital Kft. digitális értékesítési menedzserei beszéltek a TechMonitor olvasóinak.
Napjaink gazdasága jelentős mértékben épül arra, hogy minden elérhető mindenhonnan, és bármilyen feladat elvégezhető bárhonnan. Mindezt az adatok exponenciálisan növekvő ökoszisztémája teszi lehetővé. Becslések szerint tavaly már a világszerte termelt GDP 65 százaléka származott digitalizált forrásból. Az óriási, folyamatosan növekvő adatmennyiség egyszerre rejt magában lehetőségeket és kihívásokat. Tehát a szervezetek jelenlegi és jövőbeni sikere azon múlik, hogy képesek-e biztonságosan fenntartani és kihasználni az egyre bonyolultabb informatikai rendszereket. John Roese, a Dell Technologies technológiai igazgatója összefoglalta rövid és hosszú távra szóló jóslatait azzal kapcsolatban, hogy az informatikai iparág milyen platformokkal és képességekkel igyekszik kiaknázni az adatokat.
Másfél év alatt modernizálja gyártását a Dr. Oetker Magyarország. Az évente 9-11 ezer tonnányi, tizenhét országot – közte hazánkat is – ellátó, élelmiszeripari segédanyagokat gyártó vállalat meglévő gyártósorait digitalizálja jánossomorjai üzemében.
A postára utaló jelzések már a Bibliában is olvashatók, de a hírek közvetítésének a lehetősége – annak magas költsége miatt – évezredeken át nagyrészt csak a hadászat és az államigazgatás számára volt nyitott. A mai modern borítékgyártás alapjai 1845-ben jöttek létre az első borítékgyártó gép megépítésével. A 21. században a gyors ütemű digitalizáció a levélküldés szinte minden célját megkérdőjelezte, így az szinte kizárólag a számlák, hivatalos levelek szintjére szorult vissza, amiknek ritkán örülünk, így a levélküldés és -olvasás romantikája is eltűnt. De vajon örökre? Visszahozhatnak valamit az egyedi, a mi életünkre, érzéseinkre szabott borítékok a levelezés letűnt aranykorából? Erről is beszélt Szabó Zoltán, a Varioprinting Kft. ügyvezető igazgatója a TechMonitor olvasóinak.
Az analóg, papíralapú folyamatokból a papír nélküli, digitális gyártássá való átalakulás a gyártás jövője. A DMG MORI 2019 óta dolgozik a TULIP-pal a digitális átalakulás lehetővé tétele érdekében. A CELOS világába integrálva, a TULIP lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy saját digitális szkriptjeiket hatékonyan alkalmazzák a gyakorlatban, bármilyen speciális programozási ismeret nélkül.
A mesterséges intelligencia (MI) a gépek emberhez hasonló képességeit jelenti. Ilyen képességek az érvelés, a tanulás, a tervezés és a kreativitás. A korábbi lépéseik hatásainak elemzésével ezek a rendszerek képesek viselkedésük bizonyos fokú módosítására is. Egyre szélesebb az a terület, ahol az MI alkalmazható a gyártásban, de miben érzékelhető a hatása, és hogyan változtatja meg a mérnökök ma ismert munkáját? Az MI által uralt jövőképről Kamrás Ádám, a Beckhoff Automation Kft. applikációs mérnöke beszélt a TechMonitor olvasóinak.
Az étel- és italgyártás jellemzően bonyolult berendezéseket igényel, amelyeket idővel gyakran továbbfejlesztenek és kiegészítenek. Az ilyen rendszerek jövőbeni követelményekre történő felkészítéséhez frissíteni kell az érintett automatizációs, monitoring- és vezérlőrendszereket. A gyártósorok, termelő létesítmények, valamint az épületfelügyeleti és energiagazdálkodási rendszerek integrálásával átfogó ellátórendszer hozható létre. A kihívás kiválóan teljesíthető a COPA-DATA zenon hardverfüggetlen szoftverplatformjával, amely szabványos tételgyártási módszerekkel, kompromisszummentes biztonsággal és rugalmassággal, valamint mindenfajta beszámolókészítési kötelezettség könnyű teljesítésével támogatja az üzemeltetőket.
Kinek mi jut eszébe Kaliforniáról? A paprika, a pálmafák, Disneyland, vagy a Golden Gate híd? Esetleg Malibu homokos strandja, Erika Eleniak és Carmen Electra (vagy a hölgyolvasók kedvéért David Hasselhoff)? Mindez sokunk fantáziáját megmozgatja, de Kalifornia rendelkezik még egy portékával, ami a Forma–1-nek is köszönhetően már nem csak a fémiparban számít ismertnek: ebben az államban található a Haas CNC-szerszámgépeket gyártó óriásgyár, amely sok más vetélytársával ellentétben nemhogy el nem tűnt, amikor az IT-megoldásokat integrálni kezdték a szerszámgépekbe, hanem ma már valóban egyedi szoftverfunkciókkal diktálja a tempót a fémiparban.
A koronavírus járvány, a munkaerőköltség növekedése, valamint a képzett munkaerő hiánya és az ezekhez hasonló kihívások egyre nagyobb nyomás alá helyezik a vállalatokat. Egyre nehezebb a kiterjedt üzemek hatékony és a követelményeknek megfelelő karbantartása. A mobil eszközök, például a Pepperl+Fuchs ECOM Instruments márkanév alatt futó, a veszélyes területekre szánt tabletek és okostelefonok hatékony lehetőségeket nyitnak meg a digitalizálási tervek és a szükséges munkalépések ellenőrzőlistáinak bárhol történő lekérésére, valamint a virtuális szakértőként történő együttműködésre.
Globális vállalatok vezetői sem tudják előre jelezni iparáguk következő 5-10 évét, így a jelen vállalatainak már most el kell gondolkozniuk, hogy infrastruktúrájuk és munkaerejük mennyire „jövőbiztos”. A digitális diszrupció (digitális teremtő rombolás) talán nem okoz majd technológiai munkanélküliséget és társadalmi-környezeti bajainkra sem jelent gyógyírt, de nem elkerülhető, hogy fejlesszük az ember-gép kapcsolatokat. Ennek lehetőségeiről Cserpák Mihály, a Beckhoff Automation Kft. applikációs mérnöke beszélt a TechMonitor olvasóinak.
A lezárásokkal és a járványokkal összefüggő munkavállalói távollétek sok élelmiszeripari gyártó cég számára nehezítik meg a megszokott termelési kapacitás fenntartását. Nem könnyű egy gépet, vagy a kezelőjét otthonról foglalkoztatni. A tejtermékek, tésztafélék, péksütemények, cukrászsütemények, élelmiszer-adalékanyagok, sőt az új típusú élelmiszerek, például a növényi alapú húspótlékok gyártása akkor sem állhat le, ha a környéken minden megáll.
A digitalizációval az adatgyűjtés és -kiértékelés jelentősége is előtérbe került. Sok vállalkozás már az adatgyűjtés részen elvérzik, és nem rendelkezik azokkal az információkkal, amikkel a saját gyártási folyamatait javíthatná. Az érem másik oldalát pedig azok a vállalkozások jelentik, amelyek rengeteg adattal rendelkeznek, de nem képesek a bennük rejlő potenciál kiaknázására, ami a gyakorlatban ugyanazt jelenti, mintha nem is lennének adataik. Az adatgyűjtés és -kiértékelés horizontja ugyanis folyamatosan tágul, és a nyúl ürege egyre csak mélyül. Cserpák Mihály, a Beckhoff Automation Kft. applikációs mérnöke az adatok felhasználásának hasznos módszereiről beszélt a TechMonitor olvasóinak.
A digitalizáció évtizedek óta a vállalkozásfejlesztés egyik hívószavának számít, de az ezen a téren tapasztalható gondok és félreértések az idő előrehaladtával csak szaporodni látszanak. A legfőbb probléma, hogy a digitalizálást – főleg a kkv-piacon – nagyrészt a kínálat határozza meg, tehát nem a cég vezetője ismeri fel, hogy milyen fejlesztésre van szükség, hanem a piac nyomja le a menedzsment torkán az új technológiát, amit aztán házon belül igyekeznek valamire használni. Cserpák Mihály, a Beckhoff Automation Kft. applikációs mérnöke az ipar 4.0 projektek tipikus siker- és kudarcfaktorairól beszélt a TechMonitor olvasóinak.
A VTEM Festo Motion Terminal a digitalizációt pneumatikával ötvözi. A gyorsan aktiválható mozgásalkalmazások forradalmasítják a pneumatikát azáltal, hogy növelik a rugalmasságot és az energiahatékonyságot, valamint felgyorsítják a gyártási folyamatokat. Ennek a handling technológiában is előnyei vannak, mert a VTEM automatizálási platform megnyitja az ajtót a pneumatika segítségével történő pozícionáláshoz.
Évente mintegy 20-30 milliárd dollárt költenek az ipari felhasználók az automatizációs rendszereik szervizelésére, karbantartására, azonban ennek az összegnek a túlnyomó többsége megtakarítható lenne, ha egységes automatizálási megoldásokat alkalmaznának – állapítja meg az ARC Advisory Group elemzése.
Az SPS Connect, az SPS - Smart Production Solutions kiállítás virtuális platformja a nemzetközi automatizálási ipar digitális találkozási pontjává vált idén. A nürnbergi SPS 2020 kiállítás törlését követően a vásári kínálat átmenetileg az internetre költözött, amit a TechMonitor olvasói ingyenesen tekinthetnek meg.
A Pepperl+Fuchs meghívja Önt második Online Summit rendezvényre. A 2020. november 17-19. között tartott teljesen digitális eseményre most ingyenesen lehet regisztrálni.
Korszakalkotó összeszerelési koncepció: a DMG MORI forradalmasítja az 5 tengelyes monoBLOCK megmunkálóközpontok gyártását a 4 000 m2-es pfronteni DECKEL MAHO Kiválósági Gyárában. A vezető nélküli szállítórendszerrel (AGV) ellátott összeszerelő egység 30%-os termelésnövekedést eredményez, ami az ügyfeleink számára is rendkívül előnyös.
Új szintre emeli az ipari automatizációt a Schneider Electric az Innovation Summiton bemutatott EcoStruxure™ Automation Expert megoldással. A szoftverközpontú ipari automatizálási rendszer megtestesíti a társaság „univerzális automatizálsáról” alkotott elképzelését.
Az OMRON, az ipari automatizálás egyik globális vezető vállalata bejelentette a világ első robotizált integrált vezérlőjének, az új NJ501-R piaci bevezetését, amely megoldás az OMRON ipari automatizálásban iparágvezető NJ sorozatú egyetemes gépvezérlőjére épül.*¹ Az integrált vezérlő használatával automatizálhatóak a speciális és összetett kétkezi feladatok, és a felhasználók virtuális környezetben szimulálhatják a gyártóberendezések tervezését, működésének módosítását, valamint távolról is elvégezhetők a karbantartási feladatok.
A piaci változások mellett a termelés gyorsan növekvő digitalizációja arra ösztönzi a gépgyártó vállalatokat, hogy egyre fejlettebb és rugalmasabb szolgáltatásokat kínáljanak ügyfeleiknek.
A közepes méretű fémlemez-megmunkáló cégeket határozottan foglalkoztatja a digitalizálás kérdése. De melyik folyamatokat lehet optimalizálni? Hogyan lehet ezeket a legjobban automatizálni? Mit kell hálózatba kapcsolni? Ezekre a kérdésekre csak a szakértelem és a tapasztalat útján lehet választ adni. A jövőbe vezető ütemtervet együttműködve lehet kidolgozni. A Bystronic az új technológiák által kínált lehetőségek kiaknázásában is támogatja ügyfeleit.
A COVID-19 világjárvány világszerte komoly hatással van a feldolgozóiparra. Mivel modern korunkban a gépek váltak a gazdasági fejlődés és a haladás sarokköveivé, az országok felismerték az ipar korszerűsítésének szükségességét.
A DMG MORI digitalizációs szolgáltatásainak folyamatos fejlesztésén keresztül integrált, innovatív megoldásokkal támogatja ügyfeleit a jövőorientált gyártásban.
A Pepperl+Fuchs márkájának számító ecom bemutatta kibővített termékportfólióját. Az ecom idén különös figyelmet fordít a «Digitális Termékek és Szolgáltatások» új termékcsaládra.
A Pepperl+Fuchs a 2020-as Hannover Messén példákat és megközelítéseket mutat be a digitális átalakítás sikeres megvalósításához.
Napjaink egyik legfontosabb kihívása az ipari folyamatok digitalizálása, a hagyományos gépek kiegészítése adatgyűjtő szenzorokkal, az ezeket vezérlő mikrovezérlős elektronikával, a vezetékmentes kommunikációt lehetővé tévő rádiófrekvenciás modulokkal, melyek segítségével megvalósul a sok mindenre felhasználható adatgyűjtés, a „BIG DATA” építése. Az ipar 4.0 elvárásainak megfelelő működéshez szenzorok adatainak tömkelegét kell központi adatbázisba gyűjteni. Mindehhez ökoszisztémát az IoT, a „dolgok internete” kínál. Írásunkban az Endrich GmbH, Európa egyik vezető elektronikaialkatrész-forgalmazója által készített demonstrációs célú IoT-infrastruktúra modell alapján áttekintjük a lehetőségeket, és megismerkedünk a cég által az IoT-fejlesztők munkáját segítő ingyenes felhőalapú adatbázis szolgáltatással is.
A 2020. december 8–11. között Münchenben megrendezendő automatica szakkiállítás rekordszámokkal várja a látogatókat. A várhatóan 76 000 négyzetméter kiállítási területen több mint 900 kiállító és új programok mutatják be az automatizálási technika újdonságait és trendjeit.
Az ABB is támogatni kívánja a kiemelt fontosságú egészségügyi létesítmények, közműszolgáltatók, ipari és kereskedelmi épületek működését, ezért úgy döntött, hogy 2020 végéig a szoftvermegoldásait díjmentesen bocsátja ezen gazdasági szereplők rendelkezésére.
Amire a DMG MORI a szavát adta, azt be is váltja. A globális piacvezető a teljes sebességre kapcsolással fémjelzett program első eredményeit a hagyományos pfronteni Nyílt Napokon mutatta be. A figyelem középpontjába az integrált digitalizálási koncepciók, úttörő műhelytechnológiák és az intelligens automatizálási megoldások kerültek.
A graphIT Kft., mint a Siemens PLM Gold Smart Expert Partnere az innovációt folyamatosan szem előtt tartva arra törekszik, hogy segítse a magyarországi vállalatokat elindulni az Ipar 4.0 útján olyan korszerű szoftvermegoldások bevezetésével, mint például a Plant Simulation.
Technológiai, kulturális, esetleg evolúciós átalakulást jelent az emberiség életében a digitalizáció? Merre vezet az út a homo sapienstől a homo digitalisig? Hogyan válnak életünk részévé a gigahálózatok által életre hívott lehetőségek, az öntanuló algoritmusok, a genetikailag programozott biológiai rendszerek vagy épp a nano gyárak – tette fel a kérdéseket a legújabb, évadzáró MOST Fórum, amelyen a résztvevők ezúttal egy interaktív kiállításon abba is bepillantást nyertek, milyen eszközökből épül fel a gigabites hálózati infrastruktúra, amely a digitális világ vívmányait biztosítja az ügyfeleknek.
A DMG MORI 45 kiállított gyártórendszere közül 29 tartalmazott innovatív automatizálási megoldásokat a 2019-es EMO Hannover szakkiállításon. Ez utóbbiak közé tartozott a moduláris WH Flex rendszer, a Digital Twin megoldás, valamint a PH-AGV 50 vezető nélküli vontató- és szállítógép. A DMG MORI kiemelt stratégiai célja, hogy a rendkívüli mértékben növekvő igénynek megfelelően minden szerszámgépét automatizálási megoldásokkal is felvértezze. Mivel az integrált automatizálási megoldások, valamint a megfelelő interfészek iránt folyamatosan bővül a kereslet, a japán-német szerszámgépgyártó óriás várakozása szerint 2022-ben már a gépek 80%-át kell automatizált rendszerekkel legyártani és üzembe helyezni. Következésképpen az új automatizálási megoldások kifejlesztése napjainkban ugyanolyan fontos, mint az új gépmodellek létrehozása.
Az ötös szám számos különböző kultúrában számít különösen szerencsésnek. Általában olyan fogalmakat kapcsolnak hozzá, mint az áldás, az egészség, a gazdagság, a szerencse, az élet és a béke. A középkori alkimisták ötágú csillaggal védelmezték magukat és tartották egyensúlyban az energiákat. Összefoglalva kijelenthetjük, hogy az ötös egy valódi energiaösszpontosító szám, és sokunknak társulhat hozzá pozitív emlékképe – elég csak az iskolai osztályozások emlékére gondolnunk.
A jubileumi SPS kiállítás ismételten pozitív előjelekkel várja a nyitónapot, ami jól szemlélteti az éllovas szakvásár az intelligens és digitális automatizálás terén kivívott kivételes helyzetét. A világ minden tájáról mintegy 1 650 automatizálási vállalat mutatja be legújabb megoldásait Nürnbergben 2019. november 26–28. között, ami ismét meghatározó jelentőségű esemény lesz az ipari automatizálás jövőjét illetően.
HoloLens, mobiltelefonok, 3D nyomtatás és okosszemüvegek; ezek az eszközök ragadták meg a közvélemény figyelmét a „Vissza a jövőbe” című filmben több mint 30 évvel ezelőtt, és ezek váltak mára valósággá. Mindez a digitalizációnak köszönhető. Éppen úgy, ahogy az ipar 4.0, ez is automatizálja a munka modern világát, és segít új magasságokat elérni a gép- és rendszerépítő szektorban. A Festo-nak milyen okoseszközei és megoldásai támogatják ezt az új világot?
Az iparág vezető kereskedelmi expójának számító EMO 2019. szeptember 16–21. között kerül megrendezésre. A DMG MORI ezen alkalmat megragadva mutatja be legújabb, az automatizálás, a digitális gyártás és az additív megmunkálások területén elért innovációit. A kiállítás északi bejáratánál található 2-es csarnokban bemutatott 45 attrakció között 29 automatizálási megoldás lesz megtalálható. A digitalizáció tekintetében a vállalat az „összekapcsolhatóság” témakörére mint minden jövőorientált termék és technológia alapját képező tulajdonságra összpontosít, ami minden gépet, protokollt és platformot, valamint terméket érintő jellemző. A kiállítást a legújabb CELOS-frissítések és automatizálási megoldások teszik majd teljessé, melyek – a teljesség igénye nélkül – a moduláris és robot által támogatott munkadarab-kezelő, valamint palettamegoldások. A standoknál bemutatásra kerül továbbá az új my DMG MORI ügyfélportál is. Végül pedig a kulcsiparágak – repülőgépgyártás, járműipar, alakítóipar és orvostechnológia-ipar – számára létrehozott DMG MORI Technology Excellence Centerek teszik teljessé a vásárt.
Szinte naponta jelennek meg felmérések a hazai kkv-k digitális versenyképességének elmaradásáról, pedig a magyar cégvezetők ajtaján is dörömbölnek azok a technológiaimegoldás-szállítók, akik már jól bevált, kipróbált alkalmazásaikkal nemcsak a nagyvállalatoknak, hanem a hazai kkv-knak is kínálnak testreszabott, hatékony megoldást gyártási folyamataik digitalizálásához. Ezek egyike a már több mint 25 éve a hazai piacon is jelen lévő, a kábelfeldolgozás terén piacvezető Komax Thonauer Kft.
A technológiai forradalommal együtt változik a világ, változik az ipar. Nap mint nap jelennek meg olyan új megoldások és eszközök, amelyek hatékonyabbá, gyorsabbá és így végső soron olcsóbbá teszik a termelést. A jövő az „okostermelésről”, az automatizált, robotizált megoldásokról fog szólni. De azok a vállalkozások, amelyek nem lépnek időben, le fognak maradni az egyre erősödő nemzetközi versenyben.
Törékeny világunkat ősidők óta körülveszi a földi élet kialakulásához és mindennapi létünkhöz nélkülözhetetlen légkör. Az utóbbi évtizedekben egy új, virtuális „atmoszféra” kezdett körvonalazódni, amely ma már szinte ugyanolyan fontos része életünknek, mint a belélegzett levegő. Ez a mind sűrűbb adat- és információfelhő nemcsak a termelő cégek működésének elengedhetetlen feltétele, de hivatalos és magánéletünk kommunikációját is ez teszi lehetővé.
Törékeny világunkat ősidők óta körülveszi a földi élet kialakulásához és mindennapi létünkhöz nélkülözhetetlen légkör. Az utóbbi évtizedekben egy új, virtuális „atmoszféra” kezdett körvonalazódni, amely ma már szinte ugyanolyan fontos része életünknek, mint a belélegzett levegő. Ez a mind sűrűbb adat- és információfelhő nemcsak a termelő cégek működésének elengedhetetlen feltétele, de hivatalos és magánéletünk kommunikációját is ez teszi lehetővé.
A feldolgozóipar digitális átalakulása már folyamatban van, de hogy mit jelent ez az üzemmérnökök számára, még mindig ismeretlen. Számos vállalat számára nem világos, hogyan lehet a legjobban megvalósítani az új digitális technológiákat. Továbbá az is kérdés, hogy melyik megvalósító partner lesz a legmegbízhatóbb és a legtapasztaltabb. Két dolog azonban egyértelmű: a digitalizálás kritikus fontosságú, ha a vállalatok a jövőben versenyképesek akarnak maradni, és a további automatizálás is kulcsszerepet játszik.
A legmegfelelőbb digitális technológiák kiválasztása - és azok gyakorlatba történő bevezetése - segítséget nyújt a gyártók számára a berendezések teljesítményének javításában, valamint a vevők jobb kiszolgálásában - nyilatkozta Bernie Van Leeuwen, az SKF termékfejlesztési igazgatója.
Bielefeld/Pfronten. Strong performance: At the beginning of the year, DMG MORI presents its entire technological expertise on 7,500 m2. With 70 high-tech machines, two world premieres as well as the future topics of automation, digitization and ADDITIVE MANUFACTURING, the traditional Open House exhibition at DECKEL MAHO in Pfronten (22-26 Jan. 2019) will be dedicated to integrated manufacturing solutions for holistic processes.
2000-ben a klasszikus Nokia 3310 tulajdonosai nagyon büszkék voltak modern mobiltelefonjukra. Az ikonikus telefon iránti kereslet miatt a Nokia forgalma az egekbe szökött, ami akkoriban alapvetően a hardvernek volt köszönhető. Csaknem 20 évvel később az iPhone X hardvere nemcsak sokkal drágább, de a digitalizációnak köszönhetően az új üzleti modellek és új piacok felépítésének egyfajta úttörője is. Az Apple Store-ban több mint 100 000 alkalmazás áll rendelkezésre, amelyek 9,5 milliárd eurós piacot jelentenek a zene- és szoftveripar számára. A trend pedig a folyamatos növekedés irányába mutat.
A FAMOT Pleszew Sp. z o. o. 1877-es alapítása óta, jelenleg 700 alkalmazottal, az egyik legrégebbi DMG MORI gyár. A 60 millió euró összértékű beruházással a DMG MORI továbbfejlesztette a gyárat, és a cégcsoporton belüli egyik legnagyobb üzemévé tette – a maga 50 000 m2-ével. Ebből 21 000 m2 a gyártás és az összeszerelés területe.
A HoloLens, a mobiltelefonok, a 3D nyomtatás vagy az intelligens szemüveg – valósággá váltak mindazon termékek, amelyek több mint 30 évvel ezelőtt a „Vissza a jövőbe” című filmben megragadták a nézők képzeletét. Mindez a digitalizációnak köszönhető. Az ipar 4.0 koncepció automatizálja a 21. századi munkavégzést és új magasságok eléréséhez segíti hozzá a gép- és rendszerépítőket.
The MICA.network, the user organisation for all things relating to HARTING’s MICA Edge Computing System, has come up with a number of ideas to show visitors at SPS IPC Drives (November 27-29, 2018) the benefits of digitising machines and systems. At the HARTING stand (Hall 10 / Booth 140), network partners akquinet, Assystem, Infotecs, PCO and PerFact Innovation will use demonstrators such as MICA digital twins, condition monitoring, OEE calculation, preventative maintenance, and secure external access to machinery to drive home the point of how these can lead to long-term significant machine optimisation.
Aki a legjobb gépeket és rendszereket szeretné fejleszteni, annak nemcsak a megfelelő hardverelemeket és szoftvereket kell megtalálni, hanem a fenntartható koncepcióhoz szükséges szaktudás és a digitális átállás kihívásaihoz igazodó eszközpaletta is szükségeltetik. Az „Intuitív Automatizálás” fogalom a Lenzére mutat, a berendezésautomatizálás 70 éves szakértőjére, aki ma és holnap is eszközökkel és szakértelemmel segíti partnereit.
A gyártás digitalizációja szemlélet kérdése, a technológia másodlagos – állítják szakértők. Mások ellenkező véleményen vannak. Egy azonban biztos: az építőelemek rendelkezésre állnak. Konferenciánkon megtudhatja, hogyan építhető fel ezekből az alkotóelemekből a digitalizált gyártás.
Stuttgartban mutatta be a CHIRON-csoport a SmartLine termékcsalád (TouchLine, ConditionLine és ProtectLine) legújabb moduljait a nagyszámú szakmai látogató számára. „Az új fejlesztésekkel határozottan elköteleztük magunkat a moduláris szoftvermegoldások koncepciója irányába, amivel a digitális gyártás teljes potenciálja kiaknázható – jelentette ki Claus Eppler, a CHIRON kutatási és fejlesztési vezetője. – A lényeg az ügyféloldalon jelentkező nagyobb hozzáadott érték.”
A fémmegmunkálás digitális átállása során a szerszámok, a befogórendszerek és a munkadarabok szintet lépnek, és megtanulnak kommunikálni a folyamatban részt vevő más komponensekkel. Miként működik majd ez a mindennapi gyártásban? A fejlődés utolsó lépcsőfoka valóban az önoptimalizáló szerszámgép lesz? A felmerülő kérdésekre ad majd válaszokat és megoldásokat a 2018. szeptember 18–22. között Stuttgartban megrendezett AMB nemzetközi fémmegmunkálási szakkiállítás.
A hagyományos IT infrastruktúrával és ahhoz tartozó régebbi gyári berendezésekkel a gyártó vállalatok nem képesek megfelelni a digitalizáció korában jelentkező magas elvárásoknak.
A Fujitsu bevezette a ServiceNow platformhoz szánt Symfoni WE for Professional Services megoldását. A fejlesztéssel a felhasználók maximális értéket hozhatnak ki ServiceNow rendszereikből – bővebb funkcionalitással nagyobb átláthatósággal, valamint az erőforrás-tervezés és a szolgáltatásnyújtási folyamatok szorosabb szabályozásával. A ServiceNow által tanúsított Symfoni WE már jelenleg is kapható a ServiceNow alkalmazásáruházban.
A Schneider Electric múlt hét végén több mint 5000 ügyfelét és partnerét látta vendégül párizsi Innovációs Csúcstalálkozóján. A rendezvényen a vállalat szakértői és vezető iparági szakemberek osztották meg gondolataikat és újító ötleteiket a gazdaság digitalizációjával kapcsolatos kihívásokról és lehetőségekről. A Schneider Electric ezen a különleges eseményen jelentette be IoT-alapú EcoStruxure platformjának legújabb fejlesztéseit, melyekkel a vállalatok könnyedén lépést tarthatnak a digitális átalakulással.
Évértékelő sajtótájékoztató keretében foglalta össze a tavalyi év céges eredményeit és jubileumi eseményeit az Aventics Hungary Kft. Az egri pneumatika üzem az Év Gyára cím birtokában ünnepelhette múlt évben pneumatikagyártásának ötvenedik évfordulóját. A vállalat folyamatos fejlődése a 2017-es számok alapján is megfigyelhető. A nemrég létrehozott termékfejlesztési és nemzetközi pénzügyi szolgáltató részlegek is tovább erősödtek: az Egerben létesült szolgáltató központ az anyacég tíz európai értékesítési képviseletének végez pénzügyi adminisztrációs feladatokat, 2018 során pedig valamennyi Magyarországon gyártott AVENTICS termék felelőssége a hazai fejlesztési osztály gondozásába kerül majd.
Már 19 robot segíti a GE Hungary 2.000 főt foglalkoztató budapesti szolgáltató központjában dolgozó munkatársakat. A pénzügyi, HR, jogi, értékesítési, és az ellátási lánchoz kapcsolódó folyamatok egyes elemeinek automatizációjával a GE az adminisztratív tevékenységek minőségét és hatékonyságát kívánja javítani. A vállalat emellett növelni szándékozik a kapacitását is a szűkülő hazai munkaerő piacon, ahol a magasan képzett, digitális tudással és probléma megoldó készségekkel rendelkező munkatársak felvételére összepontosít.
Hannoveri sajtótájékoztatóján a 2. pavilont teljesen elfoglaló DMG MORI a fémmegmunkálás és digitalizálás terén betöltött vezető szerepét kívánta demonstrálni.
A globalizált piacok két kulcsfontosságú követelményt állítanak a gyártók elé: nagyobb sebesség az értéklánc minden folyamatában, valamint szélesebb választék a végfelhasználók számára. Ezen követelmények kielégítéséhez a digitalizáció kínálja a szükséges kulcsfontosságú technológiákat. Helyszíni beszámoló a Festo Párizsban tartott nemzetközi sajtókonferenciájáról.
Ma már egyre több olyan új eszköz és technológia érhető el, amellyel a gyártó cégek jelentősen növelhetik termelésüket, javíthatják működésüket. Egyre több vállalat épít szenzorokat gépeibe, illetve próbálja a termelés során keletkező hatalmas adathalmazt elemezni. Az S&T Consulting Magyarország Kft., szakértő rendszerintegrátorként felállított egy olyan útitervet, amely az Ipari Digitalizációban elért előrehaladás mértékét modellezi. Ez a modell 3 érettségi szintet különböztet meg és megfogalmazza az egyes szinteken leghatékonyabban megvalósítható fejlesztéseket is.
Ha az ipar 4.0 csak egy új fotó- vagy tévéalkalmazás összefoglaló szakszava lenne, akkor az EMO Hannover 2017 szlogene is valahogy így hangzana: „Ipar 4.0 kívánságlista”, vagy „Industrial Internet of Things – mert hülye azért nem vagyok”. A „Hálózatosított rendszerek az intelligens gyártáshoz” mottó kicsit bonyolultabb, de jól emészthető, amit az EMO-kiállítók között a digitális átállásról végzett felmérés is megerősített.
Az egyre szaporodó digitális megoldások ellenére sem szabad megfeledkezni arról, hogy egy folyamat elején járunk, az alapvető technológiai változásokhoz vezető út első lépéseit tettük meg – mondja Ács István, a Bosch Rexroth Hajtás- és Vezérléstechnika Kft. ügyvezető igazgatója, az Ipar 4.0 Nemzeti Technológiai Platform elnökségében a gyártó vállalatok képviselője.
A globalizált piacok két kulcsfontosságú követelményt állítanak a gyártók elé: nagyobb sebesség az értéklánc minden folyamatában, valamint szélesebb választék a végfelhasználók számára. Ezen követelmények kielégítéséhez a digitalizáció kínálja a szükséges kulcsfontosságú technológiákat. Helyszíni beszámoló a Festo Párizsban tartott nemzetközi sajtókonferenciájáról.
A globalizált piacok két kulcsfontosságú követelményt állítanak a gyártók elé: nagyobb sebesség az értéklánc minden folyamatában, valamint szélesebb választék a végfelhasználók számára. Ezen követelmények kielégítéséhez a digitalizáció kínálja a szükséges kulcsfontosságú technológiákat. Helyszíni beszámoló a Festo Párizsban tartott nemzetközi sajtókonferenciájáról.
Az ipari Internet of Things (IIoT), vagyis az IoT-technológiák ipari, logisztikai szektorokban való alkalmazása a machine learning (gépi tanulás) és a big data technológiák egyesítésével forradalmasítja a gyártást: a korábbinál sokkal nagyobb adatmennyiséget bocsát rendelkezésre, jelentősen gyorsabban és hatékonyabban, amelynek megfelelő hasznosítása üzleti előnyre váltható be.
A hálózatba szervezett gyártás és a digitális folyamatlánc létrehozása töretlen ipari trendnek bizonyult. Ebből kifolyólag a szerszámgépiparban is egyre fontosabbá válik a legfejlettebb szenzor- és szoftvermegoldások alkalmazása. A DMG MORI kibővített szoftvermegoldásai már a digitalizálás korai szakaszában is jelentős többletértéket jelentenek a gyártó cégek számára.
Új termékével az AVENTICS megbízható és értékes információkat szolgáltat a végfelhasználók számára a pneumatikai rendszerek kopottsági és energiahatékonysági állapotáról. Előre feldolgozott állapot-üzeneteket küld meghatározott üzemeltetőknek, illetve a központi IT rendszernek, melyek birtokában hatékonyan csökkenthetik a gépi nem tervezett leállásoknak kockázatát, illetve az üzemeltetési költségeket.
Kíváncsi rá, hogyan válik hatékonyabbá a lemezmegmunkálás a digitális megoldások révén? Ismerje meg jó hangulat és élő bemutatók mellett a lemezmegmunkálás jövőjét!
Felmérések szerint a magyar ipari vállalatok több mint fele már 3 éve folytat digitalizációs fejlesztéseket, és felismerte az adatok értékét, az elemzés fontosságát. Arra viszont ennél jóval kevesebben fordítanak figyelmet, hogy a meglévő technológiai megoldások integrálásával jobb döntések, hatékonyabb folyamatok és új üzleti modellek szülessenek. Óriási technológiai kincs van a gyártó cégek kezében, csupán azt kell megtanulniuk, hogyan „okosítsák fel” gépeiket és működésüket.
Az ipar 4.0 végrehajtásának folyamata kihívásokkal jár, viszont nagyszerű lehetőségeket is tartogat az automatizálási ipar számára – ezt a Festo már a kezdetben felismerte. Az ipari digitalizáció kulcsfontosságú elemei azok az egyedi komponensek, amelyek az adott rendszeren belül egymással kommunikálnak, valamint irányítani és szabályozni tudják magukat. Az emberi alkalmazottak feladatai is változnak, hiszen nemcsak gépeket kell kezelniük, hanem összetett problémákat kell megoldaniuk és folyamatokat kell tökéletesíteniük. A jövő gyártásának megformálása során a Festo tehát stratégiailag a következő három feladatra fókuszál: az új technológiákra, a korszerű képzésre és továbbképzésre, valamint az emberi tényezőre.
Az idén 31. alkalommal megrendezett chicagói nemzetközi gyártástechnológiai szakkiállítás a vásár történelmének harmadik legjobb számait hozta a látogatói létszám (115 612) és a nettó kiállítási terület (127 301 m2) tekintetében. A kiállítói létszám (2 407) pedig egyenesen rekordokat döntött, így nem csoda, hogy a kiállításnak helyet adó McCormick Place több mint 34 ezer tonnával „gyarapodott” a vásár kezdőnapjáig.
A General Electric (GE), a magyar kormány stratégiai partnereként, tovább folytatja hazai beruházásait és ipari hátterének fejlesztését. A vállalat 8 milliárd forintos beruházással Budapesten hozta létre és nyitja meg hat globális digitális fejlesztési központjának egyikét. Az új központ megnyitása révén a GE jelenlegi, 10.000 főt is meghaladó alkalmazotti létszáma 2017 végére további 400, magasan képzett szakértői pozícióval bővül az ipari internet-megoldások területén. A központ szakértői szoftverfejlesztéssel, az üzleti folyamatok és alkalmazások rugalmasságát javító informatikai megoldásokkal, informatikai infrastruktúra építéssel és működtetéssel foglalkoznak majd, továbbá adatelemzési (Big Data) megoldásokhoz nyújtanak hozzáférést a vállalat ügyfeleinek. A központot Szijjártó Péter Külgazdasági és Külügyminiszter, valamint Colleen Bell, Amerikai Egyesült Államok magyarországi nagykövetének jelenlétében avatta fel a GE, amelynek célja, hogy hagyományos ipari vállalatból 2020-ra a világ egyik legnagyobb digitális szoftvervállalatává váljon.
A Schneider Electric bemutatta az optimális termelékenységet és problémamentes felülvizsgálatokat nyújtó új, digitális eszközeit.
Öt élménydús nap és jelentős látogatói növekedés: dióhéjban így foglalható össze a 2016-os Hannoveri Vásár. A világ legnagyobb technológiai szakkiállítását idén „Integrált ipar – a megoldások felfedezése” mottó alatt és az USA mint hivatalos partnerország részvétele mellett rendezték meg.
A digitalizálás egyike azoknak a világméretű irányzatoknak, amelyek egyre inkább érintik és megváltoztatják az emberek életét és munkáját. Ez a fejlődés különösen a városokon belül és városok között megvalósuló mobilitásra (közlekedésre) lesz egyre nagyobb hatással.