Elkészült a hazai fejlesztésű, mesterséges intelligenciát is alkalmazó UV-C fertőtlenítő robot prototípusa, a szükséges tesztek után még idén elindulhat a gyártás. A Budapesten megvalósuló fejlesztés iránt már külföldről is érdeklődnek.
A tábori kórházakhoz szükséges technikai eszközök a polgári védelem elengedhetetlen elemei. Csehországban idetartoznak a Katonai Műszaki Intézet – VTÚ – által tervezett és irányított konténeres munkaállomások. A Flídr medical s.r.o. által az ilyen terepi kórházakhoz szállított orvosi berendezésekben Stäubli CombiTac csatlakozórendszerek találhatók – amelyeknek az életmentő küldetésekben is bizonyítaniuk kell.
A tesztcsövet a centrifugába kell helyezni, a komponenst a korrekciós pozícióba, a csomagot a szállítószalagra: a legtöbb munkafolyamatban szükség van rá, hogy megfogjuk, majd valahová áthelyezzük a tárgyakat. A modern rendszerekben ezeket a pick-and-place műveleteket automatizált megfogók végzik. Ezeknek több millió egymást követő mozdulat során ugyanolyan erőteljesen és finoman, precízen és megbízhatóan kell működniük. Az ehhez szükséges erőt egyre inkább villanymotorok biztosítják: amilyen például a FAULHABER BX4 egysége. A Zimmer Group többek között a laboratóriumi folyamatok automatizálására is gyakran használt új GEP2000 sorozatú megfogóinál is ezt a megoldást választotta.
A szürke hályog műtét napjainkban rutin sebészeti beavatkozásnak minősül. Ez azért is van így, mert vállalatok, mint például a BYTEC, olyan orvostechnikai eszközöket fejlesztenek ki, mint a „QUBE”, amely szemsebészeket segít a precíz és hibátlan kezelésben. Piezo-, proporcionális és gyorskapcsolószelepek lehetővé teszik a szükséges gyors vágásokat.
Nem halálos és nem fertőző, de nagyon nehezen kezelhető és rendkívül költséges a társadalom számára: a krónikus hátfájás széles körben elterjedt rendellenességnek számít. A motoros exoskeleton nagymértékben tehermentesíti a különösen sérülékeny ágyéki gerincet. A francia Japet gyártó cég a FAULHABER-re támaszkodik ezen a téren, mivel terméke a legmagasabb minőséget igényli, és minden gramm számít.
Melyik gyógyszer képes legyőzni a rákot? Milyen dózissal érhető el a kívánt eredmény mellékhatások nélkül? Milyen határon túl válik mérgezővé egy hasznos gyógyszer? Ma ezekre a kérdésekre a sejttenyészeteken végzett tesztsorozatok adnak választ, amik az orvosi kutatások legfontosabb eljárásai közé tartoznak.
Az elmúlt években rendkívüli kihívások keletkeztek az egészségügy és az élettudományok területén, melyek következményeként a technikai megoldások keresése közben még nagyobb figyelem irányult a szakemberek, kutatók, kórházi alkalmazottak erőfeszítéseire. Azon pedig, hogy ezek az emberek a feltörekvő technológiai megoldások segítségével hogyan szabaduljanak fel a monoton feladatok alól, már nem a jövőkutatóknak kell gondolkozniuk, hiszen a robotok megérkeztek és készen állnak a munkára!
Bárki, akinek olyan tüneteket tapasztal, mint a köhögés, a láz, a fejfájás és az izomfájdalom, szeretné tudni, hogy koronavírusról, vagy egyszerű megfázásról, esetleg influenzáról van-e szó – különösen télen. És ideális esetben a lehető leggyorsabban. A szükséges kenetet gyorsan leveszik, a minta pedig a későbbi elemzéshez elküldhető egy nagy laboratóriumba, vagy az úgynevezett point-of-care (PoC) rendszer segítségével a betegágy mellett is ellenőrizhető. A különböző felhasználási területek ellenére a két eljárásnak van egy közös vonása: FAULHABER meghajtások garantálják a megbízható elemzéseket.
A cukorbetegek száma világszerte folyamatosan növekszik, évente megközelítőleg 10 millió embernél állapítják meg ezt a betegséget. Ennél fogva egyre nő a kereslet az inzulinadagoló injekciós tollak iránt. A Syntegon dán leányvállalata kifejlesztett egy automatizált rendszert, amely a Festo automatizálási platformját alkalmazza a tollak összeszereléséhez.
Az elmúlt években a robotika jelentős térnyerésének lehettünk szemtanúi számos iparágon belül, főleg azokon a területeken, amelyekre jellemzőek a munkaerő-intenzív folyamatok. Az egyre növekvő vásárlói igények és a kockázatcsökkentés szükségessége miatt a jövőben a különböző szektorokban működő vállalatok nagy valószínűséggel egyre több és több automatizált megoldást fognak üzembe helyezni, annak érdekében, hogy javítani tudják üzleti tevékenységüket. Így nem meglepő, hogy egyes iparágakban a robotika már jelenleg is elterjedtnek számít, például az autó-, vagy a fémiparban, és a technológia egyre több olyan szegmensben is felbukkan, ahol korábban ezt nem is gondoltunk volna.
Az új OMRON V410-H kézi kódolvasó termékcsalád hatékony, kompakt és könnyen használható megoldást biztosít alkalmazások széles köréhez. Algoritmusai azonnal felismerik a kihívást jelentő kódokat, így a közvetlen alkatrészjelöléseket (DPM) és az ultrakompakt szimbólumokat is, a termékcsalád három modellje – az XD, az SR és a HC – megoldást kínál a nyomon követésre a teljes ipari gyártás során. Az SR modell kimagasló olvasási tartománnyal büszkélkedhet, a HC pedig egészségügyi és kórházi környezetekhez készült.
Az LG Electronics (LG) bejelentette, hogy a robotika, a mesterséges intelligencia és az autonóm járművek területein felhalmozott tapasztalataira építve, egyben megértve és megismerve az ügyfelek igényeit olyan autonóm robotot fejleszt ki, amely ultraibolya fény (UV-C) segítségével fertőtleníti a forgalmas területek gyakran megérintett felületeit.
Az autonóm mobil robotok (AMR-ek) piacvezetője, a Mobile Industrial Robots (MiR), arról tett bejelentést, hogy az elmúlt hónapokban különféle ágazatokban tevékenykedő és különböző méretű szervezetek helyeztek üzembe MiR robotokat, beleértve a Schneider Electric üzemeit Lengyelországban, Bulgáriában, Franciaországban és Olaszországban, a Novo Nordisk gyógyszergyártó vállalat kínai részlegét, a spanyol TB Spain Injection műanyag-feldolgozót és a rögzítőelemek gyártásának területén éllovas Bossard amerikai gyárát. A végfelhasználók szerint a robotizálás legfőbb eredményének mindenekelőtt a költségek optimalizálása, a belső szállítási folyamatok hatékonyabbá tétele, valamint az alkalmazottak több területen való bevethetősége tekinthető.
A világjárvány felhívta a figyelmet a megfelelő fertőtlenítés jelentőségére, méghozzá nemcsak az egészségügyi szektorban, hanem más helyeken is, ahol nagy tömegek gyűlhetnek össze. Számos alternatíva érhető el a piacon, azonban ha egy hatékony, ám mindeközben környezetbarát megoldást keresünk, akkor érdemes közelebbről is megismernünk az UV-C fénnyel történő automatikus fertőtlenítést.
Nem is gondolnánk, hogy hány területen lehet hasznosítani az autonóm mobil robotokat (AMR-eket), melyekkel időt és energiát takaríthatnak meg a vállalatok és szervezetek, miközben növelik a biztonságot. De a mobil robotok nem csak az általános gyártási környezetekben képesek emelni az intralogisztika szintjét, hanem az élettudományi szektor logisztikai kihívásaira is megoldást tudnak nyújtani. Az előrejelzések szerint a globális élettudományi (gyógyszergyártás, biotechnológia, orvosi technológiák, és nutraceutikumok) analitikai piac mérete a 2020-as 22,1 milliárd dollárhoz képest 2025-re eléri a 42,0 milliárd dollárt.
A robotikai automatizálás újabb és újabb területeken jelenik meg, amely nagyobb hatékonyságot biztosít a gyártóvállalatok és intézmények számára. A kórházi fertőzések jelentős és egyre súlyosbodó problémát jelentenek a globális egészségügyi szektorban, hiszen évente páciensek milliói fertőződnek meg, valamint több ezer beteg veszti el életét kórházi ápolás alatt szerzett fertőzés következtében. Most bemutatjuk a robotot, amely új szintre emeli az automata- és biztonságos fertőtlenítést.
A koronavírus elterjedése idején a védőmaszkok mindenütt hiánycikké váltak. Felmerülhet a kérdés bennünk: az egyes országok miért nem állítják elő maguknak ezeket a maszkokat? A Mikron rendszerének segítségével ez szinte bárkinek lehetővé vált. A verziótól függően ez a méretezhető rendszer 50–100 maszkot állít elő percenként. A Festo mérnöki támogatásának segítségével a Mikron hat hét alatt fejlesztette ki a rendszert.
Az analitikai laboratóriumokban számtalan mintát tesztelnek nap mint nap. Ezen a téren nyilvánvalóak az automatizálás előnyei: gyorsabb eredmények, nagyobb teljesítmény, kevesebb hiba és alacsonyabb személyzeti költségek elérését teszik lehetővé. A zökkenőmentes működés érdekében a nagy dinamika és a pontosság rendkívül fontos a meghajtó rendszerek részéről. Dr. Aihua Hong, a FAULHABER ide vonatkozó piaci szegmensének vezetőjével beszélgettünk a szektor követelményeiről és fejlesztéseiről.
Lélegeztetőgépek, az egyéni védőeszközök részét képező légzésvédő eszközök (PAPR), laboratóriumi automatizáció, az ellátás helyén alkalmazott elemzési rendszerek vagy infravörös hőmérsékletmérés - a gyártók előszeretettel használják a FAULHABER létfontosságú orvostechnológiai alkalmazásait. A «Drive Systems for Healthcare, Medical & Laboratory Equipment» című új publikáció az alkalmazásokat, valamint az azokhoz kapcsolódó optimális hajtásrendszereket és tartozékokat ismerteti.
Napjainkban a világ kiemelt figyelmet fordít az egészségügyi szektorra, mely során górcső alá kerülnek a működési- és munkafolyamatok, valamint a kapacitások területe is. A munkafolyamatok optimalizálásának szükségessége azonban ebben a szektorban nem új keletű. Különféle iparágak – beleértve az egészségügyet is – gyártóvállalatai és intézményei autonóm mobil robotok segítségével szereznek versenyelőnyt a termelékenység és rugalmasság szempontjából egyaránt.
A chessington-i egészségügyi tesztállomás kialakítását látván a PSI Technologies tudta, hogy kezében van a megoldás, amivel segíteni tud.
A koronavírus járvány globálisan megnövelte az orvostechnikai eszközök, különösen a szellőzés- és labortechnika iránti igényt. A FAULHABER hajtásrendszerei jelentős mértékben jűrulnak hozzá a napjainkban létfontosságú alkalmazásokban használt berendezések megbízható működésének biztosításához. A vállalat mindent megtesz a szállítások és a támogatás biztosítása érdekében. A cég munkavállalóinak egészsége ugyanakkor kiemelt prioritást élvez!
A Cofrac által akkreditált Chassieu-i laboratórium, valamint a Montpellier-i laboratórium alkotják az Emitech csoport gyógyászati üzletágát. A központ tesztelési kompetenciával is az elektromágneses összeférhetőség, a rádió, valamint az elektromos berendezések biztonsága szempontjából.
Az ABB megnyitotta első globális egészségügyi kutatóközpontját a texasi Houstonban található Texas Medical Center (TMC) kampuszán. A vállalat itt mutatja be számos technológiai koncepciója mellett azt a YuMi® robotot, amelyet arra terveztek, hogy a kórházakban az egészségügyi és laborszemélyzetet segítse a laboratóriumi és logisztikai fel-adatok elvégzésében.
Az ABB bejelentette, hogy innovációs központot nyit a Texas állambéli Houstonban működő Texas Medical Center (TMC) innovációs kampuszában, amelyben együttműködő robotokat kíván telepíteni.
Az egyre szorosabb nemzetközi együttműködéssel új vállalati struktúrák és termelési feltételek épülnek ki, az ezekkel együtt járó kihívásokkal pedig a munkahelyeken is meg kell küzdeni. A sikeres teljesítéshez modern munkavédelemre és intelligens koncepciókra van szükség.
Az oxigén a földkéregben megtalálható leggyakoribb elem, és a Föld által tartalmazott elemek közül is a második leggyakoribbnak számít. Oxigén nélkül az emberi test nem tud létezni, így az egészségügyi szakemberek sem tudnának életeket menteni. Az orvosioxigén-ellátás kiterjedt logisztikát és sok humán erőforrást igényel. A terület egyik éllovasának számító Linde Healthcare a KELLER céggel együttműködve emelte új szintre az oxigénpalackok képességeit.
Napjainkban a gyógyászatban alkalmazott robotrendszereket az orvosok műtétek közbeni támogatására, a diagnosztikában vagy terápiás célokra használják, elsősorban a tartósan nagyfokú pontosságuk, a rugalmasságuk és a megbízhatóságuk miatt. A bonyolult, katéteres beavatkozásoknál és az újdonságnak számító hibrid műtőkben a Siemens Healthcare robotalapú angiográfiás rendszere, az Artis zeego számít a legkorszerűbb megoldásnak.
Az egyesült államokbeli Marlborough-ban (Massachusetts állam) található Boston Scientific Corporation a világ egyik legnagyobb orvosi berendezéseket és készülékeket gyártó vállalata. Tevékenysége többek között szív- és érrendszeri, emésztőszervi és légúti betegségek diagnosztizálására, illetve kezelésére szolgáló eszközök gyártására is kiterjed. A legszigorúbb minőségügyi irányelveknek is megfelelő termékek előállítása érdekében a cég a Beckhoff PC- és EtherCAT-alapú vezérléstechnikáját alkalmazza szívkatéter-ellenőrző állomásain.
A Universal Robots szakértői úgy vélik, hogy a robotok bevezetése az egészségügyi rendszerbe nagy segítséget jelenthet a sebészek, ápolók, terapeuták számára. Ez forradalmi fejlesztés lehet, amely jelentősen javíthatja a betegek életminőségét, illetve hatékonyabbá teheti ellátásukat. Különösen felértékelődhet a robotok jövőbeni szerepe, amennyiben az Egyesült Nemzetek becslése helyes, és 2030-ra 56%-al növekedni fog a 60 év felettiek száma.
A professzionális felhasználók számára értékesített szolgáltató robotok darabszáma 25%-kal növekedett 2015-ben, a forgalom volumene pedig 14%-kal 4,6 Mrd dollárra emelkedett. A 2019-ig szóló előrejelzések gyors növekedést és a 2016–2019 között tartó periódusban összesen 23 Mrd forgalmat vetítenek előre. A professzionális szolgáltató robotok mintegy 53 százaléka a logisztikai egységek közé sorolható. A személyes és háztartási használatra készült szolgáltató robotok piaca 16 százalékkal 2,2 Mrd dollárra növekedett tavaly, a 2019-ig tartó periódusban pedig összesen 22 milliárdos forgalom prognosztizálható.
Hatékonyságot növelő projekteket, új technológiákat, innovatív alkalmazásokat jutalmaz idén a Siemens. A Werner von Siemens Hatékonysági Díj az ipar, az infrastruktúra, az energia és az egészségügy területén keresi azokat a jó gyakorlatokat, melyek nemcsak példaként szolgálnak, de elősegítik a gazdasági, társadalmi és környezeti fenntarthatóságról való párbeszédet is.