Gondot jelent a nagyobb rugalmasság és alkalmazkodóképesség követelménye? Az új modultípus csomag technológiával mindenkor megbízhatóan és rugalmasan reagálhat a követelményekre. Cikkünkből megtudhatja, hogyan.
Az intuitívan üzemeltethető összetett gépek sok gépgyártó céljai között szerepelnek, már csak a szakképzett munkaerő növekvő hiánya miatt is. Az aszeptikus élelmiszeripari csomagolások vezető nemzetközi rendszer- és megoldásszállítójának, az SIG-nek ezt a palackozó gépsorok új kezelési koncepciójával sikerült elérnie. A vállalat a COPA-DATA-val együttműködve újította meg az ember-gép interfészét.
Az MA micro automation GmbH célgépépítő vállalat alapelrendezésekből kiindulva, modulok széles választékának felhasználásával egyedi igényeket kielégítő orvostechnikai rendszereket tervez. Ehhez nemcsak az alapvető feladatok minden szintjén következetesen modularizált rendszerkoncepció szükséges, hanem rugalmasan kialakítható vezérléstechnika és rendszerkábelezés is. A felsoroltakat támogatják a Beckhoff megoldásai: a PC-alapú vezérlés, az egykábeles technológia (OCT) és az EtherCAT P busz, melyek révén lényegesen hatékonyabbá tehető a gyártás.
Az Engelhard Arzneimittel a vény nélkül kapható gyógyszerek egyik vezető gyártója. Közismert termékei – például a Prospan köhögéscsillapító – világszerte több mint száz országban kaphatóak. Egy folyadékgyártást szolgáló új gyártóüzem és egyéb termelési létesítmények felépítésével a gyógyszeripari vállalat lefektette a fenntartható termelés alapjait, amiben a PC-alapú automatizálás és a Beckhoff vállalat applikációs mérnökökből álló csapata is sokat segített.
Az intelligens és digitális automatizálás legnagyobb üzleti platformjának számító SPS szakkiállítás 31. felvonása 1 100 kiállítót sorakoztatott fel a világ minden tájáról. A 2022. november 8–10. között Nürnbergben megrendezendő vásár a legújabb termékeket, megoldásokat és úttörő jövőtechnológiákat vonultatta fel az ipari automatizálás területén.
Minden vállalkozás, minden iparág más és más, de a siker alapja a terepi szinten elvégzett helyes integráció. A digitalizálás ugyanis elsősorban nem a felhőről, hanem a terepről származó adatokról szól. Budai Béla, a Siemens Zrt. értékesítő mérnöke a cég rendszerintegrátori konferenciáján elhangzott előadása kapcsán beszélt az adatok értékké alakításának iparágfüggetlen lehetőségeiről.
A világ minden tájáról mintegy 1 100 automatizálási vállalat mutatja be legújabb megoldásait Nürnbergben 2022. november 8-10. között, ami világjárvány után újra személyesen lesz látogatható és ismét meghatározó jelentőségű esemény lesz az ipari automatizálás jövőjét illetően.
A tiroli Haimingben található csúcstechnológiájú üzemből évente 5 000 tonna hústermék kerül ki. A COPA-DATA Ezüst Partnerének számító ematric gmbh által bevezetett, a zenon szoftverplatformra épülő általános gyárautomatizálási megoldás lehetővé teszi a tradicionális finomságok rendkívül hatékony előállítását.
A COPA-DATA ipari szoftvergyártó bemutatta az ipari és energetikai üzemek számára kifejlesztett zenon intelligens szoftverplatform legújabb, 11. iterációját. Az új verzió már a moduláris gyártást is lehetővé tevő, nagy teljesítményű MTP Suite-ot is tartalmazza. A zenon 11 már elérhető autóipari, élelmiszer- és italipari, élettudományi és energetikai alkalmazásokhoz.
Szaúd-arábiai tengervíz-sótalanító üzemben vetik be a Siemens technológiáját.
Globális értékesítési és szolgáltatási hálózatunkkal a világ 83 országában elérhetők vagyunk. 33 gyárunk gondoskodik arról, hogy termékeink mindenütt mindenben megfeleljenek az ügyfeleink igényeinek, és mindig időben rendelkezésre álljanak, bárhol is van rájuk szükség.
Az új körülményekhez való alkalmazkodás és a változás képessége mindig is meghatározó szerepet játszott a jövő befolyásolásában – és ez a cégekre is igaz. Az egyedi cikkek és a kis tételek iránti növekvő kereslet és a rövidülő innovációs és termékciklusok megkövetelik a berendezések még rugalmasabb használatát, ami a modultípus csomag (MTP) gyártási koncepcióval biztosítható.
Első ránézésre a bankjegygyártás, valamint a kiemelt okmányok (útlevelek, személyi igazolványok) és egyéb nyomdai termékek (zárjegyek, adójegyek, bélyegek, orvosi vények, étkezési utalványok) nyomása nem üzlet. A költségnyomás és a megbízhatósági elvárások azonban ugyanúgy érvényesülnek, mint a versenyszférában. A biztonsági nyomda régi nyomdagépeinek elektronikai felújításáról Fazekas Sándor, a Hunify Laboratories Kft. ügyvezető igazgatója és Kollek Bálint vezető fejlesztő beszéltek a TechMonitor olvasóinak.
A Farnell az E28-as standon mutatja be az ipari és folyamatirányítási megoldások széles skáláját, és két műszaki workshopot is tart olyan vezető globális beszállítókkal, mint az Omega Engineeringgel és a Festo.
A gyártás- és folyamatautomatizálás további növekedése várható nemcsak a gyártóiparban, hanem más szegmensekben is. A koronavírus-járvány jelentősen felgyorsította a termelés hatékonyságára, valamint a szállítási kapacitások működőképességének fenntartására vonatkozó igényeket, így különösen a gyártócégek kénytelenek folyamataikat még tovább digitalizálni. A nyílt, egyszerű és rugalmas automatizálási megoldások iránti kereslet azonban ettől függetlenül is növekedni fog.
Az egyórás webináriumhoz reggel és délután is csatlakozhat minden érdeklődő
Az okostelefonok kijelzőinek precíz ragasztása, a hőpaszta felhordása vagy a mikrokamerák megfelelő helyre rögzítése csak néhány példa a ViscoTec adagolási kompetenciáit bemutató folyamatok közül. A vállalat nemrég a különböző viszkozitású ragasztók, paszták és szilikonok pontos és tiszta adagolására tervezett patronos felhordóegységeket hozott forgalomba, amelyekhez a Festo telepítésre kész pneumatikus vezérlőmodulokat szállított.
A mesterséges intelligencia (AI) kulcsszerepet játszik az automatizálás jövőjében. Akár egy komponensben, akár egy házon belüli szerveren vagy a felhőben, az intelligens rendszerek optimalizálják a folyamatokat és új perspektívákat nyitnak. A Festo elemzi az alkalmazási lehetőségeket, és a vállalaton belül ösztönzi ennek a kulcsfontosságú technológiának a fejlesztését.
Másfél év alatt modernizálja gyártását a Dr. Oetker Magyarország. Az évente 9-11 ezer tonnányi, tizenhét országot – közte hazánkat is – ellátó, élelmiszeripari segédanyagokat gyártó vállalat meglévő gyártósorait digitalizálja jánossomorjai üzemében.
A világ egyik legfontosabb gyógyszeripari vállalatától származó, határozott állítás jelzi, hogy milyen szerepet fog játszani a digitalizáció az élettudományok ágazatában a közeljövőben. Pontosan ezt vitatták meg részletesen a 2019. november 19–21. között megrendezett ISPE Pharma 4.0 konferencián Manchesterben.
Az Ethernet-APL (Advanced Physical Layer – fejlett fizikai réteg) ismerősnek tűnik a feldolgozóipar felhasználói számára. Két jól ismert technológiát ötvöz: az Ethernetet a zökkenőmentes, párhuzamos kommunikációért - és a robusztus kétvezetékeres technológiát a folyamattechnikai alkalmazások számára kulcsfontosságú robbanásvédelemmel kombinálva. Az Ethernet-APL ezáltal lehetővé teszi a műszerek digitalizálását.
A szerszámgépipar a hardvertechnológia és a szoftveralkalmazások fejlődésével együtt fejlődött. Ennek eredményeképpen a gépek gyorsabbá, intelligensebbé és ezáltal sokoldalúbbá váltak.
A szürke hályog műtét napjainkban rutin sebészeti beavatkozásnak minősül. Ez azért is van így, mert vállalatok, mint például a BYTEC, olyan orvostechnikai eszközöket fejlesztenek ki, mint a „QUBE”, amely szemsebészeket segít a precíz és hibátlan kezelésben. Piezo-, proporcionális és gyorskapcsolószelepek lehetővé teszik a szükséges gyors vágásokat.
Az étel- és italgyártás jellemzően bonyolult berendezéseket igényel, amelyeket idővel gyakran továbbfejlesztenek és kiegészítenek. Az ilyen rendszerek jövőbeni követelményekre történő felkészítéséhez frissíteni kell az érintett automatizációs, monitoring- és vezérlőrendszereket. A gyártósorok, termelő létesítmények, valamint az épületfelügyeleti és energiagazdálkodási rendszerek integrálásával átfogó ellátórendszer hozható létre. A kihívás kiválóan teljesíthető a COPA-DATA zenon hardverfüggetlen szoftverplatformjával, amely szabványos tételgyártási módszerekkel, kompromisszummentes biztonsággal és rugalmassággal, valamint mindenfajta beszámolókészítési kötelezettség könnyű teljesítésével támogatja az üzemeltetőket.
A gyártás hússzoros növelése volt a horvát autókozmetikai cég, az Alfa Car célja. Ennek elérése érdekében az új gyártóüzemben elhelyezett teljes termelési ciklust automatizálták. A Festo komplett megoldást szállított több mint 200 folyamatszelephez, beleértve a projektmenedzsmentet is.
Az új moduláris VisuNet FLX HMI operátor munkaállomás a Pepperl+Fuchs az ATEX/IECEx 2/22 zóna, a Division 2 (a globális tanúsítványok függőben), valamint a nem veszélyes területekre kifejlesztett átfogó működési és felügyeleti rendszereinek része. Ez a termékcsomag számos megoldást kínál, amelyek lehetővé teszik a teljes rugalmasság elérését az automatizálásban.
Készen áll a bizonytalanság hátrahagyására? Készen áll arra, hogy növelje az üzem digitalizációs szintjét? Akkor regisztráljon a ZenonIZE - COPA-DATA online konferenciára!
A lezárásokkal és a járványokkal összefüggő munkavállalói távollétek sok élelmiszeripari gyártó cég számára nehezítik meg a megszokott termelési kapacitás fenntartását. Nem könnyű egy gépet, vagy a kezelőjét otthonról foglalkoztatni. A tejtermékek, tésztafélék, péksütemények, cukrászsütemények, élelmiszer-adalékanyagok, sőt az új típusú élelmiszerek, például a növényi alapú húspótlékok gyártása akkor sem állhat le, ha a környéken minden megáll.
Újabb iparági éllovas céggel erősítette meg kínálatát a Werth Magyarország Kft. Az autóipari hajtásláncalkatrészek, sebességváltók, kormány- és motoralkatrészek gyártásközi mérésében közel 50 éves szakértelemmel rendelkező DWFritz Automation sztenderd vagy testreszabott rendszerei már az orvostechnikai ipar, a fogyasztói elektronika, a repülőgépgyártás, a félvezetőipar, illetve a precíziós ipar számára is elérhetővé váltak.
Az őszi webinársorozat sikerei után tavasszal újra folytatódik a rendezvénysorozat. A tematikák kialakításakor a szervezők igyekeztek figyelembe venni a korábbi résztvevők visszajezéseit, ezért bíznak abban, hogy most is mindenki talál majd az érdeklődési körének megfelelő témakört.
Időről időre visszatérő aggály, hogy a robotok elveszik az emberek munkáját. Valójában azonban leginkább azokat az egyszerű és gyakran ismétlődő feladatokat lehet rájuk bízni, amelyek összességében sok időt vehetnek el az értékesebb, üzleti szempontból hasznosabb munkáktól. A Micro Focus szakértői arra hívják fel a figyelmet, hogy manapság már nagyon könnyű a robotoknak és a szoftvereknek átadni ezeket a teendőket. Így hatékonyabbá válik a szervezet működése, és az alkalmazottak fontosabb tevékenységekre koncentrálhatnak.
A kiadvánnyal korábban csak nyomtatott formában, többnyire rendezvényeken találkozhattak az Olvasók, a koronavírus-járvány következtében kialakult helyzet miatt azonban digitális formában is elérhetővé vált.
Az SPS Connect, az SPS - Smart Production Solutions kiállítás virtuális platformja a nemzetközi automatizálási ipar digitális találkozási pontjává vált idén. A nürnbergi SPS 2020 kiállítás törlését követően a vásári kínálat átmenetileg az internetre költözött, amit a TechMonitor olvasói ingyenesen tekinthetnek meg.
Kevesen tudják, hogy az SMC szinterbronz szűrőelemek gyártásával kezdte meg működését, Sintered Metal Corporation néven. Ez a terület napjainkig megmaradt és fejlődött, aminek köszönhetően az SMC hatvanéves tapasztalatát felhasználva számos megoldást kínál a folyamattechnikában felmerülő problémák megoldására. Minden technológiai folyamatban létfontosságú, hogy a felhasznált vagy munkát végző közeg minden paraméterét az elvárt, ideális határértékek közt tartsuk, kezdve a szennyezettségtől egészen a hőmérsékletig.
A COPA-DATA zenon szoftverplatformja lehetővé teszi a komplex gépek és berendezések, az infrastruktúra, valamint az épületek digitalizálását. A magas szintű automatizáltság megbízható, rugalmas és hatékonyan működő rendszereket eredményez, és minimalizálja az emberi beavatkozás szükségességét. A zenon automatizált működése lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy megfeleljenek a változó piaci követelményeknek, és a rendkívüli működési helyzeteket is könnyedén kezeljék. Ezáltal még válság idején is fenntartható a termelési létesítmények és az infrastruktúrák zökkenőmentes működése.
Az RS Components (RS) az Aim-TTi vállalat rádiófrekvenciás (RF) jelgenerátorainak új generációjával bővítette kínálatát. Az eszközök kiemelkedő teljesítmény és funkcionalitást biztosítanak a piacvezető gyártók esetén szokásos árcímke nélkül. A kifejezetten az ipari elektronika területén dolgozó tervező-, teszt- és szervizmérnökök számára tervezett TGR2050 sorozat a magas frekvenciás pontosságot és stabilitást kis mértékű fáziszajjal, széles kimenetiamplitúdó-tartománnyal és extenzív digitális modulációs képességekkel ötvözi.
Öt nap a megoldások, trendek és digitális hálózatépítés jegyében A Pepperl+Fuchs 2020 Online Summit rendezvény egy ingyenes digitális platform, amely lehetővé teszi az ügyfelek és más érdekelt felek számára a gyár- és folyamatautomatizálás legújabb trendjeinek és megoldásainak megismerését - még a COVID-19 járvány ideje alatt is.
A kiadvánnyal eddig nyomtatott formában, többnyire rendezvényeken találkozhattak az Olvasók, a koronavírus-járvány következtében kialakult helyzet miatt azonban digitális formában is elérhetővé vált.
A COPA-DATA egészen a közelmúltig HMI/SCADA rendszernek nevezte a zenon szoftvert. Az SPS IPC Drives 2018 szakkiállításon pozicionálódott át a termékskála zászlóshajója univerzális felhasználású szoftverplatformmá. Háromrészes cikksorozatunk célja, hogy rávilágítson a változásokra. Az első részben az átpozicionálásra koncentráltunk, a folytatásban a konkrét termékváltozásokat emeltük ki, majd ebben a befejező részben az ipari automatizálás előnyeivel foglalkozunk.
A CX7000 sorozatú beágyazott PC-k révén a TwinCAT 3 lehetőségei immár a kisvezérlők szegmensében is elérhetők. De mit is jelent lényegében a „kisvezérlő”, és mihez szükséges a gyakorlatban? Ezt a kérdést és a Beckhoff új vezérlőjének egyéb speciális jellemzőit járja körül a terepibusz-technológiák és beágyazott PC-k vezető termékmenedzserével, Ralf Vienkennel készített alábbi interjú.
Az érzékelők szolgáltatnak adatokat a gyártási folyamat állapotáról és tendenciáiról. Az összegyűjtött és feldolgozott adatok lehetővé teszik a folyamatok megismerését, analízisét annak érdekében, hogy a termelékenységet, illetve a hatékonyságot növelni tudjuk.
A COPA-DATA egészen a közelmúltig HMI/SCADA rendszernek nevezte a zenon szoftvert. Az SPS IPC Drives 2018 szakkiállításon pozicionálódott át a termékskála zászlóshajója univerzális felhasználású szoftverplatformmá. Háromrészes cikksorozatunk célja, hogy rávilágítson a változásokra. Az első részben az átpozicionálásra koncentráltunk, a mostani folytatásban a konkrét termékváltozásokat emeljük ki, majd a befejező részben az ipari automatizálás előnyeivel foglalkozunk.
Az SKF piacra bocsátott egy kompakt és költséghatékony rezgés- és hőmérséklet-érzékelőt a nehézipari berendezések forgóalkatrészeinek állapotfelügyeletére. Az SKF Enlight Collect IMx-1 elnevezésű érzékelő, amelyet elsősorban az SKF Forgóberendezés-teljesítményoptimalizálási (REP) megoldás részeként történő felhasználásra terveztek, lehetővé teszi a vevők számára a költséges nem tervezett gépleállások és a karbantartási költségek csökkentését.
A COPA-DATA egészen a közelmúltig HMI/SCADA rendszernek nevezte a zenon szoftvert. Az SPS IPC Drives 2018 szakkiállításon pozicionálódott át a termékskála zászlóshajója univerzális felhasználású szoftverplatformmá. Háromrészes cikksorozatunk célja, hogy rávilágítson a változásokra. Az első részben az átpozicionálásra koncentrálunk, a folytatásban a konkrét termékváltozásokat emeljük majd ki, majd a befejező részben az ipari automatizálás előnyeivel foglalkozunk.
A komplex problémák megoldásához jelentős szakértelem szükséges. Különösen igaz ez a veszélyes területeken. Legyen szó akár ipari alkalmazások érzékelő technológiájáról, vagy rendkívül rugalmas házakról a robbanásvédelemhez - csak azon vállalkozások tudnak ideális megoldást kínálni, amelyek rendelkeznek az adott terület releváns ismereteivel.
A robotalapú folyamatautomatizáció (RPA) széles körű alkalmazásnak korlátait megszüntetve, a Fujitsu új modelje 12-16% közötti megtakarítást tesz lehetővé a működési költségben. A Fujitsu észak- és nyugat-európai ügyfelek számára elérhető, új ipari automatizációs működési modellje kiiktatja az RPA terjedését eddig gátló akadályokat, ami komoly változást hozhat tekintettel arra, hogy jelenleg világszerte csak a szervezetek 4%-a alkalmazza széles körben az RPA-technológiát.
Ezen kompakt PLC-t az adatgyűjtési megoldásokhoz és a berendezések közötti kommunikációhoz fejlesztették ki. A szélesebb hőmérséklet-tartomány a speciális alkalmazási területek esetén is nagyobb megbízhatóságról gondoskodik.
A félvezetőgyártás terén folytatott fejlesztéseink során elvárásként támasztott kiemelkedő hőmérséklet-stabilitást tartottuk szem előtt. Eszközeink jellemzően ±0,1°C pontossággal rendelkeznek állandó hőterhelés mellett. Jelenleg többféle közeg hűtése/fűtése lehetséges, pl. víz, desztillált víz, glikolos oldatok, fluorinált folyadékok.
A jubileumi SPS kiállítás ismételten pozitív előjelekkel várja a nyitónapot, ami jól szemlélteti az éllovas szakvásár az intelligens és digitális automatizálás terén kivívott kivételes helyzetét. A világ minden tájáról mintegy 1 650 automatizálási vállalat mutatja be legújabb megoldásait Nürnbergben 2019. november 26–28. között, ami ismét meghatározó jelentőségű esemény lesz az ipari automatizálás jövőjét illetően.
A PCS2019 – Process Control Systems Meeting 2019 a megszokott október végi időponthoz képest pár héttel később kerül megrendezésre. A november 6-ai megnyitót követően – az elmúlt több mint húsz évből már megszokott módon – két és fél napig várják a szakmai és baráti beszélgetésekre éhes előadókat, kiállítókat és résztvevőket a szervezők.
A Festo öntanuló gépekkel szeretné tovább növelni az ügyfelei termelékenységét. A vállalat ehhez három hálózati szinten támaszkodik a mesterséges intelligenciára: a helyszínen, a telephelyen, illetve a felhőben.
A Varsói Repülési Intézet (Instytut Lotnictwa) új teszthelyiséget hozott létre a komplex repüléstechnikai vizsgálatok számára, amelyhez vezérlőrendszert kerestek. A megoldásnak a teljes tesztkörnyezet integrált vezérlését, valamint a szükséges logikát, megjelenítést és adatrögzítést kellett biztosítania a későbbi elemzésekhez. A kiválasztási folyamat során a COPA-DATA zenon szoftvermegoldása bizonyult a technológiai Top Gunnak.
A Beckhoff Automation 2018-ban 916 millió euró globális árbevételt ért el, ami 16%-os növekedést jelent az előző évihez képest. A sikerhez egyenlő mértékben járult hozzá az innovatív technológiai fejlesztés, a megnövelt gyártókapacitás és a vállalat nemzetközi értékesítési hálózatának bővítése.
Az RS Components kínálatában mostantól megtalálhatók a Tektronix úttörő, 9 hüvelykes érintőképernyővel szerelt AFG-i, amelyek hullámforma létrehozására, szekvenciálásra és valós idejű felügyeletre is használhatók
A feldolgozóipar digitális átalakulása már folyamatban van, de hogy mit jelent ez az üzemmérnökök számára, még mindig ismeretlen. Számos vállalat számára nem világos, hogyan lehet a legjobban megvalósítani az új digitális technológiákat. Továbbá az is kérdés, hogy melyik megvalósító partner lesz a legmegbízhatóbb és a legtapasztaltabb. Két dolog azonban egyértelmű: a digitalizálás kritikus fontosságú, ha a vállalatok a jövőben versenyképesek akarnak maradni, és a további automatizálás is kulcsszerepet játszik.
Az SMC a világ leginnovatívabb cégeinek egyikeként számos egyedi szolgáltatást és megoldást kínál ügyfeleinek. A katalógusainkban megtalálható több mint 12 000 darab terméken túl rendszeresen felmerülnek igények speciális munkahengerek, szelepszigetek és komplett vezérlőszekrények iránt. Ügyfeleink támogatása fontos számunkra, ezért a katalógusból elérhető termékeink kiválasztásán túl komplett megoldások kialakításában is segítünk. Vezérlőszekrényeink és paneljeink széleskörűen használhatók, akár célgépet tervez, akár meglévő vezérlőszekrényét kívánja lecserélni.
Egy vállalat alapigénye, hogy a gépek és berendezések kihasználtsága jó legyen, és hatékonyan működjenek. A termelőeszközök üresjárata és állásideje nem járul hozzá a gazdasági sikerekhez. A gyártástervezők igyekeznek ezért minimálisra csökkenteni a kieső időket. Ahhoz, hogy szükség esetén gyorsan be tudjanak avatkozni, fontos egyértelműen jelezni a folyamatok állapotát.
A Balluff kiszélesítette az által gyártott érzékelők körét például közegérintett hőmérsékletszenzorokkal, amik többek között hidraulikus tápegységekben alkalmazhatók.
A Pepperl+Fuchs új LB PROFINET átjárója az LB távoli I/O rendszereket a PROFINET protokoll világával kapcsolja össze. A végponttól végpontig terjedő kommunikáció a meglévő intelligencia optimális felhasználását is biztosítja a terepen, ami kulcsfontosságú ahhoz, hogy az üzemek meg tudjanak felelni az ipar 4.0 koncepcióban leírt jövőbeli követelményeknek.
Tíz évvel ezelőtt indított útjára a Festo Bionic Learning Network projektet neves egyetemekkel, intézetekkel és fejlesztési cégekkel együttműködve. A projekt célja a természet ihlette bionikus szerkezetek létrehozása és azok az ipari automatizálásba történő átültetése. A projekt szorosan kapcsolódik a vállalat innovációs folyamataihoz.
A vegyi üzemekben a potenciálisan veszélyes közegek mozgása során rendkívül fontos a biztonság kérdése. A folyamatbiztonság érdekében a törvény a tömlők rendszeres ellenőrzését és karbantartását is előírja.
Az új Bebco EPS® 7500 sorozatú Ex pzc / Z-típusú rendszer új mércét állít fel az öblítő megoldások terén.
Négy szakértő adott átfogó képet a folyamatautomatizálás legújabb fejlesztéseiről a Rockwell Automation által novemberben Philadelphiában tartott Automation Fair ideje alatt. A rendezvényen bemutatásra került a vállalat modern analitikai és folyamatirányítási megoldásának számító PlantPAx vezérlőrendszer új verziója is.
Három megatrenddel számol modern mezőgazdaság. Egyrészt: a 2050-ig 9 milliárdra növekvő emberiség egyre több és táplálóbb élelmiszert igényel. Másrészt: az elérhető munkaerő ára felfelé, a képzettségi szintje lefelé mozog. Harmadrészt: a gazdálkodók új generációja egyre kevésbé hajlandó beletörődni a mezőgazdasággal járó kemény munkába. Mindhárom megatrend a mezőgazdaság automatizálásának irányába mutat.
A tehetségek felvételének és megtartásának szükségessége továbbra is az ipari vállalatok egyik legnagyobb problémája. Ez egy állandó küzdelem, ami csak fokozódni fog, ahogy a jelenlegi dolgozók nyugdíjba mennek, a következő generáció számára pedig nem elég vonzó a feldolgozóipari munka.
Az automatizálási és az információs rendszerek közötti zavartalan kapcsolat és integráció kézzelfoghatóvá vált a philadelphiai Automation Fair ideje alatt, amikor a Rockwell Automation bemutatta a The Connected Enterprise legújabb technológiáit.
2018. november 13–15. között immár 26. alkalommal rendezte meg az amerikai Rockwell Automation a számos nemzetközi szakértőt és vállalatot is megmozgató Automation Fair szakkiállítást. A helyszín ezúttal az Egyesült Államok korábbi fővárosa, Philadelphia volt. Az üzleti és technológiai bejelentésekben idén sem szűkölködő rangos eseményre a TechMonitor is meghívást kapott.
A Blue Prismmel kötött megállapodása keretében a Fujitsu megkönnyíti a nagyvállalatok számára a robotalapú folyamatautomatizáció (Robotic Process Automation, RPA) előnyeinek kiaknázását működésük átalakítása során. A Fujitsu a Blue Prism piacvezető RPA-szoftvereit saját RPA-as-a-Service és MI-megoldásaival, felhőszolgáltatásaival és más élvonalbeli technológiáival kiegészítve támogatja ügyfelei RPA-projektjeit.
A folyamatirányítás éves összejövetele, a PCS Konferencia idén ősszel október 24–26. között várja a szakma képviselőit a lillafüredi Palotaszállóban. A tavalyi évben a változás útjára lépő baráti találkozó ebben az évben is tartogat újdonságokat, melyre minden érdeklődőt szeretettel várunk.
A 2018. április 24–28. között megrendezett kiállításon a vállalat innovatív PC- és EtherCAT-alapú automatizálási megoldásainak széles skáláját mutatta be. A látogatók öt technológiai fórumon számos újdonsággal találkozhattak. Az idei kiállítás fő mondanivalója az új funkciók központi vezérlőbe való integrálására fókuszált: gépi látás, hallás és beszéd a TwinCAT Vision, illetve TwinCAT Speech szoftvermodulokban.
A Fujitsu új, rugalmas „as-a-service” szemléletével az ügyfelek könnyen kiaknázhatják a robotizált folyamatautomatizáció előnyeit. Az egyszerű és átlátható, használatalapú (pay-as-you-go) szolgáltatással mindenki eredményesen indulhat el a szoftveres automatizáció útján, megspórolva az infrastruktúra, a szoftverek és az oktatás költségei miatti aggodalmakat, és megalapozva a jövőbeni skálázás lehetőségét.
A MOL Landmark DecisionSpace Geosciences 10ep (DSG) alkalmazás alapvetően az olaj- és gázlelőhelyek kutatását, feltérképezését szolgálja, valamint a földfelszín alatt található olaj- és gázkészletek modellezését teszi lehetővé. A Cisco UCS ehhez az alkalmazáshoz biztosítja az adatközponti hátteret.
Az üzemben dolgozó alkalmazottak számára nehéz feladat a hálózatukhoz tartozó, egyre nagyobb számú IoT eszközök felügyelete és karbantartása. A bonyolult és ismeretlen IT alkalmazások helyett mostantól használhatják a Rockwell Automation új FactoryTalk Network Manager szoftverét is. Segítségével felügyelhetik az Allen-Bradley Stratix által menedzselt switchek állapotát, elháríthatják a switch meghibásodásait és gyorsan új menedzselt switchre válthatnak egyetlen, egyszerűen használható kezelőfelület segítségével.
Az SKF Enlight DataCollect segítségével az egyszerűsített állapotvizsgálati folyamat, adatgyűjtés és elemzés mostantól mindenki számára elérhető.
A továbbfejlesztett vékony kliens szoftver könnyebb hozzáférést biztosít a dolgozók számára a termelési információkhoz, ami jobb vizualizációval és mobilitással is párosul.
Az Ipar 4.0 platform célja, hogy megkönnyítse ember és technológia interakcióját úgy, hogy az ipari üzem minden szintjén információkkal látja el például azokat a személyeket és/vagy eszközöket, akik/amelyek hozzáférhetnek a folyamatérzékelőkhöz, illetve a végső eleminformációkhoz (például a mért értékekhez, a konfigurációs beállításokhoz stb.).
Az energiaelosztó és automatizálási vezérlőrendszereket hagyományosan önálló rendszerekként szállították. A két rendszerben gondolkodás azonban felesleges komplexitást és többletköltségeket okozott a gyáregység teljes élettartama alatt.
„Kevés iparágat érintenek olyan érzékenyen a fogyasztói trendekben bekövetkezett változások, mint az élelmiszeripart” – hangzott el a houstoni Automation Fair keretein belül szervezett Gép- és felszerelésgyártók Ipari Fórumán. Ezek a hatások az élelmiszergyártó cégektől egészen a csomagológépgyártó vállalkozásokig érezhetők.
Számtalan ipari vállalat vezet be műveletoptimalizáló digitális technológiákat. Akár részterületek specifikus megoldásairól, akár teljes digitális átállásról van szó, a legtöbb szervezetnek segítségre van szüksége az új megoldások megtervezésében, kivitelezésében és karbantartásában, vagy abban, hogy a lehető legtöbb értéket teremtse meg számukra a digitalizálás. Az információs infrastrukturális és a biztonsági igényeknek való megfelelés érdekében a Rockwell Automation a Connected Services szolgáltatásait alkalmazza és egyben tovább bővíti portfólióját.
Sokszor felvetődik a kérdés, hogy „miként tudna részt venni a cégem a digitális átállásban?” De szinte mindig adódik a másik kérdés is, miszerint „miként lehet ezt biztonságosan végrehajtani?” A november 15-16. között Houstonban megrendezett Automation Fair kiállításon a Rockwell Automation az integrált hálózatokban megkövetelt kiberbiztonság teljes spektrumát is bemutatta.
A felhasználók és a gépgyártók már a modern ipar hajnala óta próbálják megismerni termelési berendezéseik valós idejű teljesítményét és műszaki állapotát. A Rockwell Automation által Houstonban megrendezett Automation Fair szakkiállításon néhány lépéssel közelebb kerültünk az eszközök azonnali áttekinthetőségéhez.
A houstoni George R. Brown Kongresszusi Központban 2017. november 15-16. között megrendezett hagyományos Automation Fair látogatói a nem túl távoli jövőbe tekinthettek a vásár egyik fénypontjának számító Innováció standon. A Rockwell Automation által szervezett rendezvényen az ipari automatizálás a már a piaci megjelenés előszobájában álló következő generációja mutatkozott be.
Körülbelül hét évvel ezelőtt írhattam le először egy cikkben olyan kifejezéseket, mint kiberfizikai rendszer, vagy ipar 4.0. Akkoriban idehaza szinte ismeretlen területekre léptünk, amikor megpróbáltuk beszámolni a világban mutatkozó új koncepciókról. Napjainkban már nemigen tudok olyan kiállításra, konferenciára, vagy egyéb szakmai rendezvényre menni, ahol az ipar 4.0 kifejezés ne szerepelne vastag betűkkel a programban.
Több ezer automatizálási szakértő gyűlt össze a világ önjelölt „energia fővárosában” november 15-16. között, hogy megismerkedjen a szektor legújabb fejlesztéseivel a vezérléstechnika, az információelemzés és a teljesítményfelügyelet területein. A rangos automatizálási kiállításra a TechMonitor is meghívást kapott. Helyszíni beszámolónkat olvashatják.
Ipari folyamatok során a diagnosztikai célú analitikák megalkotása mindig is olyan szakértő adatkutatók munkáját igényelte, akik mélységében ismerték az analitika alanyaként szolgáló egyes alkalmazásokat. Ezek a szakértők heteket, hónapokat vagy akár éveket töltöttek a rendszer megismerésével és modellezésével. Ezt a szakértelmet hordozza magában az új Project Sherlock mesterséges intelligencia (AI) modul, amelyet a közelmúltban mutatott be a Rockwell Automation, a vállalat houstoni Automation Fair szakvásárán.
A Beckhoff Technology Day konferencia a nagy sikerre való tekintettel immár harmadik alkalommal került megrendezésre szeptember 28-án a budapesti ÖbölHáz Rendezvényközpontban. Az esemény egyedülálló lehetőséget kínált arra, hogy az eseményen részt vevők értesüljenek az automatizálási technológia aktuális trendjeiről, betekintést nyerjenek a Beckhoff legújabb technológiai és termékújdonságaiba, valamint az ezekkel megvalósult megoldásokba.
Kiváló minőség és elegáns formatervezés: többérintéses panelek 2-es zónabesorolású területekre
A fokozottan biztonságos be-ki menetekkel rendelkező, rendkívül kompakt, új, ELX-sorozatú EtherCAT-terminálokhoz közvetlenül csatlakoztathatók veszélyes – 0, 1 és 2-es zóna besorolású – munkaterületek terepi eszközei. A Beckhoff PC-alapú vezérlése tökéletesen ötvözi az automatizálást és a folyamattechnológiát, az EtherCAT-rendszer belső, átfogó diagnosztikai képességeinek összes előnyével együtt.
A kiállítási stand a Festo által fejlesztett és gyártott megoldások – buszrendszerek, vezérlők, elektromos és pneumatikus elemek és hajtástechnikai, folyamatirányítási rendszerek – teljes arzenálját felvonultatta. Az már a korábbi években is megszokott volt, hogy a Festo számtalan panelen valóságos technológiai seregszemlét tartott, idén azonban a vásári stand fő mondanivalója a Motion Terminal köré csoportosult.
Emberek milliói használnak Wilka kulcsokat nap mint nap. A problémamentesen működő kulcsot és zárszerkezetet magától értetődőnek vesszük, nem is gondolunk elkészítésük összetett gyártási folyamatára. Nem is sejtjük, hogy a zárak és kulcsok gyártásához olyan hatékony és nagy pontosságú technológia szükséges, amely például néhány fokos hőingadozásra is érzékeny. Az Aumat és az AST ilyen rendszereket fejlesztett ki a Beckhoff PC-alapú vezérlésével. Ezekkel a rendszerekkel biztosítanak 0,01 milliméteres pontosságot a kulcsgyártásban úgy, hogy mindeközben az egyedi gyártógépeket – a lehető legkevesebb mérnöki munka igénybevételével – könnyen össze lehet állítani.
A Schneider Electric, az energiamenedzsment és az automatizálás nemzetközi szakértőjének új EcoStruxture™ for Industry megoldása minden eddiginél hatékonyabb működést biztosít az ipari szervezetek számára.
Az intelligens nyomásérzékelők, a mobiltelefon-hálózat és az internet együtt biztosítják a kiürült sörtartályok időben történő újratöltését. A rendszer a vendéglősök és a sörfőzdék vezetői számára is megszünteti a sürgős hétvégi utazások szükségességét.
A Schneider Electric, az energiamenedzsment és az automatizálás nemzetközi szakértője új, vállalati szintű üzemiteljesítmény- és felügyeletoptimalizálási IIoT-szoftvert (Industrial Internet of Things) mutatott be.
Az új WIS 2 (Wireless Inductive System 2) ideális megoldást jelent a Pepperl+Fuchs számára, hogy egy nagyobb teljesítményű rendszerrel egészítse ki a mozgó gépelemeken elhelyezett szenzorok vezeték nélküli kapcsolódási technikájára kifejlesztett portfólióját.
Egyre több vegyi, pertolkémiai, gyógyszerészeti és élelmiszer-technológiai laboratórium automatizálja a minták előkészítési folyamatát. Az Anton Paar laboratóriumikészülék-gyártó cég fejlesztése, a moduláris mintaprocesszor erre a feladatra kínál megbízható megoldást a Festo elektromos tengelyeivel és vezérléseivel.
A szeptember 29-én második alkalommal megrendezett Beckhoff Technology Day konferencia egyedülálló lehetőséget nyújtott a résztvevőknek arra, hogy közvetlenül értesüljenek a PC-alapú vezérlés, az ipari automatizálás, az információtechnológia (IoT) és az ipar 4.0 aktuális trendjeiről.
A Varga-Flexo Kft. 1993-ban alakult családi vállalkozás, vezetője 2010-től Varga Dénes. A cég magas minőségű és kiváló ár-érték arányú gépeivel versenyképes pozíciót ért el a kelet-közép-európai nyomdaipari piacon. Jelenlegi céljuk, hogy meglevő kapcsolataikat tovább erősítsék es újakat építsenek ki.
Napjainkban a szerkezetépítési projekteknél elterjedten használnak feszített betonelemeket, amelyek méretre vágva kerülnek forgalomba és eleve tartalmazzák a gépészeti, illetve világítástechnikai egységek beszereléséhez szükséges kivágásokat. Az üreges elemek kedvezőbbek más födémelemeknél, mivel azonos teherbíráshoz kevesebb betont igényelnek. A Precast Engineering ilyen elemeket gyártó gépek építésére szakosodott. Ezekkel a legújabb vezérlési technológiát használó, rugalmas gépekkel rendkívül hatékonyan gyárthatók egyedi igényekhez szabott betonelemek. A PC-alapú vezérlők nemcsak a berendezést működtetik, hanem az építészeti rajzok alapján meghatározzák a kivágások helyét és más kialakítási részleteket is.
Az EtherCAT P a Beckhoff által fejlesztett, nemzetközi szabvánnyá vált EtherCAT technológiájának kibővítése. A megoldás az utragyors EtherCAT-kommunikáció mellett 24 V-os tápfeszültséget biztosít a rendszerelemek és a perifériák számára, sőt, opcionálisan további tápellátási képességeket is nyújt. Ez azt jelenti, hogy az OCA (One Cable Automation – egykábeles automatizálás) most már terepi szinten is megvalósítható: a gépek és más eszközök – a 24 V-os érzékelőktől a 600 V-os meghajtókig – „plug-and-play” módon, vezérlőszekrények nélkül csatlakoztathatók.
Melyik gép áll éppen, és melyiken fut valamilyen program? Sikerült már átállítani a megmunkálóközpontot arra, hogy az éppen befutott sürgős megrendelést teljesíteni tudjuk? Dolgozzunk akár PC-ről, tabletről vagy okostelefonról, a DataLine mindig és mindenhol pontos összképet nyújt az aktuális gép- és folyamatinformációkról.
A Richter Gedeon Nyrt. gyógyszergyártó bővíti dorogi üzemének technológiáját és gyártócsarnokát. Az automatizálási és folyamatvezérlési rendszer fejlesztésével az ABB-t bízta meg, melynek keretében a gyáregységet az ABB System 800xA legújabb változatára korszerűsítik. A gyár jelenlegi rendszerét is az ABB telepítette, és az elmúlt 15 év során többször is korszerűsítette és bővítette azt.
Szerszámgépes alkalmazások esetében, amennyiben a gyorsaság és a rugalmasság a meghatározó szempont, gyakran esik a választás a lézeres megmunkálásra. A lézerek alkalmasak a fémek és nemfémes elemek vágására, hegesztésére és lyukasztására, miközben kiküszöbölik a magas szerszámköltséget. A korszerű anyagok – például szénszál vagy üvegszál kompozitok – tömegtermelésben való egyre növekvő felhasználása a lézeres szerszámgépek használatát igényli. A Wieser Automation az ilyen típusú alkalmazásokhoz fejlesztett ki egy új, korszerű gépet, amely kiaknázza a Beckhoff nyílt, nagysebességű vezérlőplatformjának képességeit.
A korábbiakban sikeresen és eredményesen megtartott DCS Folyamatirányító Rendszerek Találkozók és a Gyártásautomatizálási Konferenciák összevonásával idén először került megrendezésre a Nemzetközi Automatizálási Kongresszus október végén.
A Méréstechnikai, Automatizálási és Informatikai Tudományos Egyesület (MATE), a Magyar Tudományos Akadémia Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézete (MTA SZTAKI), a Miskolci Egyetem Alkalmazott Földtudományi Kutatóintézete (ME AFKI) és a Pannon Egyetem 2014 októberére első alkalommal hirdeti meg a Nemzetközi Automatizálási Kongresszust, mint a sok éve eredményesen megrendezett DCS Folyamatirányító Rendszerek Találkozók és Gyártásautomatizálási Konferenciák összevont eseményét.
Az EPLAN Data Portal egy központi online adatbázis, amelyre egyre több gyártó és egyre több (jelenleg 47 ezer) EPLAN-felhasználó támaszkodik. A jól előkészített adatokból mindkét fél profitál, mind az alkatrészgyártók, mind a felhasználók. Az adatbázis már 56 gyártó 350 ezer alkatrészadatát tartalmazza.
A graphIT Kft. által forgalmazott digitális gyártási megoldások az elmúlt években számos cégnek segített a gyártási és logisztikai folyamatok hatékonyságának növelésében, a folyamatokban rejlő veszteségek feltárásában.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) és az ABB közös tanulmánya azokat a kihívásokat ismerteti, amelyekkel a gyártási folyamatokban a nagyobb energiahatékonyságra törekvő ipari gyártóknak kell szembenézniük. A tanulmány egyúttal beszámol az ipari energiahatékonysággal kapcsolatos tendenciákról és kilátásokról is.
A Pepperl + Fuchs egy újonnan kifejlesztett 8 csatornás digitális bemeneti modulja 40 százalékos helymegtakarítást eredményez egyedülállóan kompakt kialakításának köszönhetően.
Korszerűsítik és automatizálják a Trilak soroksári gyárában működő, vizes bázisú festéket gyártó üzemét. A 340 millió forintos beruházásnak köszönhetően a gyártási kapacitások legalább 15 százalékkal nőnek - közölte a Trilak Festékgyártó Kft.