"ipar 4.0" címke cikkei:

SPS 2023 – Növekszik kereslet az automatizálási megoldások iránt (Cikk)

2023. november 14-16. között ismét Nürnbergben találkozik egymással az automatizálás ipar színe-java. A világ minden tájáról több mint 1 200 kiállítót várnak a 32. alkalommal megrendezett SPS, Smart Production Solutions rendezvényre, amely 16 kiállítótermet és összesen körülbelül 120 000 négyzetméternyi kiállítási területet foglal magában. A legújabb innovációk mellett a kiállítás arra is lehetőséget kínál az érdeklődőknek, hogy a saját bőrükön tapasztalják meg az előremutató technológiákat, és élénk eszmecserét folytassanak az automatizálási beszállítókkal.

Siemens-technológiával digitalizál magyar gyárában a Poppe + Potthoff

Siemens-technológiával digitalizál magyar gyárában a Poppe + Potthoff (Cikk)

A német cégcsoport átfogó ipari digitalizációs projektje keretében meglévő operatív és informatikai környezetét kapcsolja össze a precíziós gyártás optimalizálásához.

Az okosgyár nem sci-fi, hanem üzleti döntés

Az okosgyár nem sci-fi, hanem üzleti döntés (Cikk)

A koncepció ismert: az intelligens gyárban csak a négy fal lesz fix, minden más eleme egy dinamikus rendszer része, ahol a gépek egy folyton változó, az aktuális megrendelésekhez igazított termékmixet állítanak elő. Hol tartunk a műszaki lehetőségek terén és mi lehet az első lépés az okosgyár létrehozásához? Rumpler Ádámot, a KUKA CEE GmbH Magyarországi Fióktelepének értékesítési menedzserét kérdeztük.

Ipar 4.0: az energiaválságra is enyhülést hozhat a rohamosan fejlődő ipari digitalizáció (Cikk)

A lehető legtöbb gyártási folyamat minél szélesebb körű automatizációja és digitalizációja ma már kétségkívül kulcskérdés minden termelő vállalat sikerében. A számítási kapacitások ugrásszerű növekedése, a megdöbbentő tempóban fejlődő AI-algoritmusok és felhőplatformok pedig várhatóan még inkább berúgják a motort, így 2030-ra a gyártás digitálizációjának globális piacának értéke elérheti az 1370 milliárd dollárt. A modern Ipar 4.0 megoldások terjedése és fejlődése nem csupán gyorsabb, hatékonyabb és olcsóbb termelést tesz lehetővé, de még a folyamatok energiaigényén is faraghat, így napjaink egyik legnagyobb kihívására adhat választ. Milyen trendekre érdemes odafigyelni, hogyan válik valósággá az ipari digitalizáció következő lépcsőfoka és milyen lépéseket tett hazánk ezen a téren? A legérdekesebb okosipari megoldásokat gyűjtötte össze a Stylers információ-technológiai cégcsoport.

SPS 2022: bepillantás az automatizálás jövőjébe

SPS 2022: bepillantás az automatizálás jövőjébe (Cikk)

Az intelligens és digitális automatizálás legnagyobb üzleti platformjának számító SPS szakkiállítás 31. felvonása 1 100 kiállítót sorakoztatott fel a világ minden tájáról. A 2022. november 8–10. között Nürnbergben megrendezendő vásár a legújabb termékeket, megoldásokat és úttörő jövőtechnológiákat vonultatta fel az ipari automatizálás területén.

További milliárdokat fordít jövőbeni digitalizációs projektekre a Bosch (Cikk)

A Bosch tovább folytatja a digitális átalakulást. A technológiák és szolgáltatások szállítója 2025-ig tízmilliárd eurót fordít digitalizációra és hálózatba kapcsolásra. Ennek kétharmadát ígéretes új technológiák fejlesztésére és bővítésére szánja, különös tekintettel a hosszú távú fenntarthatóságra, valamint a mobilitás és az Ipar 4.0 megoldásaira.

Az Eaton a Farnell „The Innovation Experts” globális podcastjában mutatja be, hogyan segítheti elő a tervezés és az elemzés a folyamatok automatizálását. (Cikk)

Az Eaton és a Farnell a 2 sorozat negyedik epizódjában (Ipar 4.0 és a gyártás jövője) a digitális gyárak építése során az adatközpontú döntések meghozatalának fontosságát vitatják meg.

Digitalizálás 360 fokban 3. rész

Digitalizálás 360 fokban 3. rész (Cikk)

Míg egy ember fél-egy másodperc alatt hoz meg egy döntést, addig a mikroprocesszoroknak ehhez csak néhány nanomásodpercre van szükségük, emellett a gépek által hozott döntések sokkal szélesebb, közel valós idejű adathalmazokon alapulnak. A várakozások szerint az IT-szolgáltatásokat az emberek helyett egyre inkább a gépekre szabják majd, mert így alacsonyabb költségek mellett jobb és gyorsabb döntések születhetnek. A mesterséges intelligencia stratégia megléte ma már alapfeltétele a versenyben maradásnak. De nem elég arról dönteni, hogy szükségünk van mesterséges intelligenciával ellátott megoldásokra, stratégiát is kell alkotni annak bevezetésére. Ennek lehetőségeiről Baksai Bianka, a Schneider Electric Zrt. ipari automatizálási termékmenedzsere és Erdei Gábor, a cég szoftverértékesítési üzletfejlesztési menedzsere beszélt a TechMonitor olvasóinak.

A jövő versenytényezője

A jövő versenytényezője (Cikk)

A mesterséges intelligencia fogalmának 1956-os megjelenése után a szakértői jóslatok gyors eredményeket fogalmaztak meg a területtel kapcsolatban. Bár a technológia malmai kissé lassabban őröltek, 1982-ben már megjelent az első üzletileg sikeres szakértőrendszer, napjainkra pedig a mesterséges intelligencia új üzleti modellek és munkakörök létrehozását eredményezte. Az ipar világa korábban nem látott sebességgel alakul át, amiről Gáspár Sándor, a Stratis Vezetői és Informatikai Tanácsadó Kft. AI-kompetencia-központjának vezetője beszélt a TechMonitor olvasóinak.

Támogató technológiák a digitális ökoszisztéma kialakításában

Támogató technológiák a digitális ökoszisztéma kialakításában (Cikk)

Már az ipar 5.0 forradalmat emlegetik a világ vezető szervezetei és az ipari döntéshozók, hiszen az elmúlt időszak globális piaci változásai még inkább az automatizáció és digitalizáció felé terelték a vállalatokat. Mégis a magyarországi kis –és középvállalatok digitalizációs és robotizációs fejlettségi szintje továbbra is sok helyen alacsony, azonban könnyedén fejleszthető.

Apró adatok, hatalmas eredmények

Apró adatok, hatalmas eredmények (Cikk)

Napjainkban a sikeres cégek már stratégiai eszközként tekintenek az elemzésre, amihez az kellett, hogy a tárolható adat mennyiségére és a feldolgozási sebességre vonatkozó korlátok lényegében megszűntek létezni. Az Ipar 4.0 korában számtalan szenzor szolgáltat adatokat a termelési folyamatokról, de önmagában ebből még nem lesz versenyelőny. Az adatok erejének hasznosítása önálló tudománnyá fejlődött, amiről Géró Péter, a Stratis Vezetői és Informatikai Tanácsadó Kft. alapító partnere és Petz Tamás adattudós beszéltek a TechMonitor olvasóinak.

Új trendek a gyártás- és folyamatautomatizálásban

Új trendek a gyártás- és folyamatautomatizálásban (Cikk)

A gyártás- és folyamatautomatizálás további növekedése várható nemcsak a gyártóiparban, hanem más szegmensekben is. A koronavírus-járvány jelentősen felgyorsította a termelés hatékonyságára, valamint a szállítási kapacitások működőképességének fenntartására vonatkozó igényeket, így különösen a gyártócégek kénytelenek folyamataikat még tovább digitalizálni. A nyílt, egyszerű és rugalmas automatizálási megoldások iránti kereslet azonban ettől függetlenül is növekedni fog.

Digitalizálás 360 fokban 2. rész

Digitalizálás 360 fokban 2. rész (Cikk)

Az adat egyszerűen keletkezik, ha kell, ha nem. Azt gondolhatjuk, hogy ha van adat, akkor könnyebb megalapozott döntéseket is hozni. De vajon tényleg így van? Válasszunk egy tetszőleges számot – legyen mondjuk a harminc. Ez az adat önmagában keveset ér, nem tudjuk, hogy például a külső hőmérsékletről vagy esetleg egy hőcserélő meghibásodásának valószínűségéről van szó. Ez a tudás különbözteti meg a (szám)adatot az információtól. Az adatok tudatos gyűjtésén és rendszerezésén túl tehát ma már az a kérdés, hogy képesek vagyunk-e mindebből pluszinformációt is kinyerni. Ennek segítségével pedig a felhasználó gyorsabb és jobb döntéseket tud hozni, beleértve az információ eljuttatását azokhoz, akik szintén dolgozni tudnak azzal. És ez nem minden: az adatok és információk segítik a hosszú távú jövedelmezőséget, a környezetbarát működést. Ez utóbbi azért is fontos, mert a fenntarthatóságot ma már ugyanúgy beárazza a piac, mint a minőséget. Minderről Farkas Tibor, a Schneider Electric Zrt. sales igazgatója beszélt a TechMonitor olvasóinak.

Növénytermesztés a víz alatt

Növénytermesztés a víz alatt (Cikk)

A Nemo’s Garden egy különleges startup. Bár 2022-ben már nem egyedi az, hogy szokatlan helyszíneken és körülmények között termesztenek növényeket, a vállalat ötlete mégis újdonságnak számít. Az alapítók víz alatti üvegházakkal kísérleteznek, amelyekben egészséges növényeket nevelnek hasonlóképpen, mint a csehországi okos konténerkertészetben.

A láthatóak diadala

A láthatóak diadala (Cikk)

Az állatvilágban az örökítést, az életet az az egyed viszi tovább, amelyik tudja érvényesíteni magát, amelyik látható és kitűnik a többi közül. Nem meglepően a vezér is az lesz, amelyik meg meri mutatni a valódi erejét, majd stabilizálja a pozícióját. Ösztönösen tudják, hogy mi a túlélő magatartás.

Idén is keresik az ország legjobb 6 célgépét!

Idén is keresik az ország legjobb 6 célgépét! (Cikk)

A megmérettetés kiváló alkalom arra, hogy a kevéssé ismert gépipari megoldásokat és azok tervezőmérnökeit megismerhesse a közönség, és a legjobbak nívós szakmai elismerésben is részesüljenek. A célgépgyártó szektor rohamosan fejlődő, de még nem teljes mértékben kihasznált ipari terület ma Magyarországon. „Fontos, hogy számukra is legyen lehetőség a bemutatkozásra a szélesebb nyilvánosság előtt” - mondja Sipos Sándor ötletgazda, a Gépipari Tudományos Egyesülettel közösen társszervező Chemplex Kft. tulajdonosa.

Digitalizálás 360 fokban 1. rész

Digitalizálás 360 fokban 1. rész (Cikk)

2022-ben már van bizonyos rálátásunk a világjárvány – és kísérő jelenségeinek – az iparra gyakorolt hatásáról. Látjuk, hogy a korábban bevált üzleti modellek mára a versenyhátrány legfőbb okaivá váltak. A korábban elképzelhetetlen szinteket ostromló munkaerőhiány, valamint a logisztikai és energiaköltség, az egyre változatosabb termékmix és a kiszámíthatatlan piac azokat a vállalkozásokat jutalmazza, amelyek a digitalizációs fejlesztéseket nem költségfaktornak, hanem értéknövelő beruházásnak tekintik. Baksai Bianka, a Schneider Electric Zrt. ipari automatizálási menedzsere és Veller Zoltán, a cég termékalkalmazási mérnöke a digitalizálás kezdőlépéseiről és az elérhető célokról beszélt a TechMonitor olvasóinak.

Valósággá vált az Ipar 4.0 Hatvanban

Valósággá vált az Ipar 4.0 Hatvanban (Cikk)

Önvezető járművek szállítják az alkatrészeket, a késztermékeket és a csomagolóanyagokat a Bosch két hatvani épülete között. Digitális, felhőbe integrált rendszer követi a termékek útját, automata jármű-beléptetés, speciális hordozható nyomtatók, valamint drónok is segítik a munkatársakat – a jövő logisztikai központja a Bosch hatvani telephelyén már valóság.

A Farnell elkészíti a negyedik globális IoT felmérést

A Farnell elkészíti a negyedik globális IoT felmérést (Cikk)

A terméktervezők és a mérnökök 2022. március 18-ig vehetnek részt a globális IoT-felmérésben, amivel egyben az iPad Pro és az Amazon ajándékutalványokért is versenybe szállnak.

Mit gondolnak a szerszámgépek és szerszámok a hatékonyságról és a biztonságról?

Mit gondolnak a szerszámgépek és szerszámok a hatékonyságról és a biztonságról? (Cikk)

Nem egészen van így: az előbeállító és mérőgépek, valamint szoftvermegoldások vezető szállítójának számító Zoller a Chiron csoporttal együttműködve mutatta be a »cora« automatikus szerszámkezelő és -cserélő rendszert. A cora közvetlenül kommunikál az olyan gyártóberendezésekkel, mint az öttengelyes Chiron FZ 16 S, biztonságos adatátvitelt tesz lehetővé, és egyértelműen növeli a termelékenységet – a gépi környezetben, a megmunkálási folyamat során.

Továbbfejlesztett Temposonics R-sorozatú V PROFINET szenzorok

Továbbfejlesztett Temposonics R-sorozatú V PROFINET szenzorok (Cikk)

Az Ipar 4.0 koncepció szellemében továbbfejlesztett új érzékelőgeneráció olyan funkciókat tartalmaz, mint az állapotfigyelés és a prediktív karbantartás. A kimeneti lehetőségek még fontosabb szerepet kaptak az ipari alkalmazások termelékenységének optimalizálásához.

ECOM Instruments az SPS 2021 kiállításon: robbanásbiztos megoldások az intelligens gyártáshoz (Cikk)

Az Ipar 4.0 térképen a veszélyes területek továbbra is fehér foltként jelennek meg számos gyártási műveletben. A robusztusságra és a robbanásvédelemre vonatkozó követelmények magasak, a terület túl szerteágazó, a csatlakoztathatóság pedig gyakran korlátozott.

Így telt a 2021-es Beckhoff Technology Day

Így telt a 2021-es Beckhoff Technology Day (Cikk)

A hagyományosan minden évben megrendezett Beckhoff Technology Day konferencia a pandémia okozta tavalyi kihagyás után október 6-án ismét megszervezésre került a már megszokott helyszínen, az ÖbölHáz Rendezvényközpontban. A legújabb megoldások ismertetése mellett az egész napos esemény célja az volt, hogy átfogó képet adjon az automatizálási technológia újdonságairól és a fejlesztési irányzatokról, valamint az, hogy ismertesse a vállalattal kapcsolatos fontosabb híreket és aktualitásokat.

Együttműködő robotok az Ipar 4.0-ban (Cikk)

A piac folyamatosan változik, akárcsak a fogyasztók igényei. Az egyedi, személyre szabott termékek iránti kereslet egyre inkább növekszik, ami arra kényszeríti a gyártókat, hogy távolodjanak el a tömegtermelés paradigmájától és versenyképességük megőrzése érdekében a mennyiségről a változatosságra helyezzék a hangsúlyt. Az Ipar 4.0 koncepcióját éppen az ipari környezet radikális megváltoztatására irányuló igények hívták életre, segítve a vállalatok felzárkóztatását a modern globális piac új kihívásaihoz.

Digitalizálási kisokos 4. rész

Digitalizálási kisokos 4. rész (Cikk)

A mesterséges intelligencia (MI) a gépek emberhez hasonló képességeit jelenti. Ilyen képességek az érvelés, a tanulás, a tervezés és a kreativitás. A korábbi lépéseik hatásainak elemzésével ezek a rendszerek képesek viselkedésük bizonyos fokú módosítására is. Egyre szélesebb az a terület, ahol az MI alkalmazható a gyártásban, de miben érzékelhető a hatása, és hogyan változtatja meg a mérnökök ma ismert munkáját? Az MI által uralt jövőképről Kamrás Ádám, a Beckhoff Automation Kft. applikációs mérnöke beszélt a TechMonitor olvasóinak.

Az igazi kaliforniai álom – digitalizálásban is itt van Amerika!

Az igazi kaliforniai álom – digitalizálásban is itt van Amerika! (Cikk)

Kinek mi jut eszébe Kaliforniáról? A paprika, a pálmafák, Disneyland, vagy a Golden Gate híd? Esetleg Malibu homokos strandja, Erika Eleniak és Carmen Electra (vagy a hölgyolvasók kedvéért David Hasselhoff)? Mindez sokunk fantáziáját megmozgatja, de Kalifornia rendelkezik még egy portékával, ami a Forma–1-nek is köszönhetően már nem csak a fémiparban számít ismertnek: ebben az államban található a Haas CNC-szerszámgépeket gyártó óriásgyár, amely sok más vetélytársával ellentétben nemhogy el nem tűnt, amikor az IT-megoldásokat integrálni kezdték a szerszámgépekbe, hanem ma már valóban egyedi szoftverfunkciókkal diktálja a tempót a fémiparban.

A megfelelő választás

A megfelelő választás (Cikk)

A 20. század közepén nagyon gyorsan eldőlt az a kérdés, hogy melyik a legjobb automatizálási koncepció: akkoriban a pneumatikus megoldások voltak a legkorszerűbbek. Manapság már jóval több technológia létezik, melyek egyenlő arányban képviseltetik magukat. Az alábbi cikkben áttekintést talál a köztük lévő különbségekről, valamint azok erősségeiről és gyengeségeiről.

Digitalizálási kisokos 3. rész

Digitalizálási kisokos 3. rész (Cikk)

Globális vállalatok vezetői sem tudják előre jelezni iparáguk következő 5-10 évét, így a jelen vállalatainak már most el kell gondolkozniuk, hogy infrastruktúrájuk és munkaerejük mennyire „jövőbiztos”. A digitális diszrupció (digitális teremtő rombolás) talán nem okoz majd technológiai munkanélküliséget és társadalmi-környezeti bajainkra sem jelent gyógyírt, de nem elkerülhető, hogy fejlesszük az ember-gép kapcsolatokat. Ennek lehetőségeiről Cserpák Mihály, a Beckhoff Automation Kft. applikációs mérnöke beszélt a TechMonitor olvasóinak.

Digitalizálási kisokos 2. rész

Digitalizálási kisokos 2. rész (Cikk)

A digitalizációval az adatgyűjtés és -kiértékelés jelentősége is előtérbe került. Sok vállalkozás már az adatgyűjtés részen elvérzik, és nem rendelkezik azokkal az információkkal, amikkel a saját gyártási folyamatait javíthatná. Az érem másik oldalát pedig azok a vállalkozások jelentik, amelyek rengeteg adattal rendelkeznek, de nem képesek a bennük rejlő potenciál kiaknázására, ami a gyakorlatban ugyanazt jelenti, mintha nem is lennének adataik. Az adatgyűjtés és -kiértékelés horizontja ugyanis folyamatosan tágul, és a nyúl ürege egyre csak mélyül. Cserpák Mihály, a Beckhoff Automation Kft. applikációs mérnöke az adatok felhasználásának hasznos módszereiről beszélt a TechMonitor olvasóinak.

ON Semiconductor megoldások az IoT innováció felgyorsításához a Farnell kínálatában

ON Semiconductor megoldások az IoT innováció felgyorsításához a Farnell kínálatában (Cikk)

Az EBV Elektronik és az Avnet Silica megbízható partnerektől származó átfogó felhőalapú ökoszisztéma megszünteti a fejlesztési akadályokat az IoT-berendezések gyártói számára.

A Productivity Master utat mutat a digitalizáció felé

A Productivity Master utat mutat a digitalizáció felé (Cikk)

A Productivity Master, a Festo moduláris bemutató rendszere, személyre szabott USB memóriakártyák segítségével bemutatja, hogyan fejlődik majd az automatizálási technológia a teljes értékláncban, ha digitalizálással kombinálják. A tökéletes kapcsolatoknak köszönhetően minden a lehető legjobban illeszkedik egymáshoz, a mechanikai és elektromos rendszerektől az intelligenciáig. A Festo automatizálási platformja praktikus integrált rendszert kínál a Festo összes mérnöki eszközének, alkatrészének és megoldásának összekapcsolásához a hardver és a szoftver területén.

Ipar 4.0 Haas módra

Ipar 4.0 Haas módra (Cikk)

Minden ipari forradalom a termelékenység növelését célozta. Az első ipari forradalom során létrehozott új technológiák – beleértve a szerszámgépeket is – egy gépesített világgal könnyítették meg az emberek életét. A jelenleg zajló ipar 4.0 célja a magasabb termelékenység és a nagyobb hatékonyság megteremtése a meglévő és új technológiák intelligens platformokkal történő összekapcsolásával.

Digitalizálási kisokos 1. rész

Digitalizálási kisokos 1. rész (Cikk)

A digitalizáció évtizedek óta a vállalkozásfejlesztés egyik hívószavának számít, de az ezen a téren tapasztalható gondok és félreértések az idő előrehaladtával csak szaporodni látszanak. A legfőbb probléma, hogy a digitalizálást – főleg a kkv-piacon – nagyrészt a kínálat határozza meg, tehát nem a cég vezetője ismeri fel, hogy milyen fejlesztésre van szükség, hanem a piac nyomja le a menedzsment torkán az új technológiát, amit aztán házon belül igyekeznek valamire használni. Cserpák Mihály, a Beckhoff Automation Kft. applikációs mérnöke az ipar 4.0 projektek tipikus siker- és kudarcfaktorairól beszélt a TechMonitor olvasóinak.

Jövőkép az adatkezelésen keresztül

Jövőkép az adatkezelésen keresztül (Cikk)

Az ipari dolgok internete (IIoT) felgyorsítja a gépek összekapcsolása körüli változások ütemét. Ennek ellenére egy új jelentés szerint a gyártók kevesebb mint 30%-a alkalmazza széles körben az Ipar 4.0 technológiáit. Bijal Patel, a fémforgácsolásban világelső Sandvik Coromant vezető digitális megmunkálási szakértője azt javasolja a gyártóknak, hogy kezdjék el meghallgatni a gépek mondanivalóját a műhelyekkel összekapcsolva őket.

Rendkívül rugalmas pick & place egység digitalizált pneumatikával

Rendkívül rugalmas pick & place egység digitalizált pneumatikával (Cikk)

A VTEM Festo Motion Terminal a digitalizációt pneumatikával ötvözi. A gyorsan aktiválható mozgásalkalmazások forradalmasítják a pneumatikát azáltal, hogy növelik a rugalmasságot és az energiahatékonyságot, valamint felgyorsítják a gyártási folyamatokat. Ennek a handling technológiában is előnyei vannak, mert a VTEM automatizálási platform megnyitja az ajtót a pneumatika segítségével történő pozícionáláshoz.

Intelligens gyártási megoldások európai premierje

Intelligens gyártási megoldások európai premierje (Cikk)

A fontos információk a pandémia esetén sem maradhatnak rejtve. Ennek érdekében kerül sor a Stäubli Robotics virtuális Innovációs Napjaira 2021. március 3-án és 4-én élő közvetítéssel és beszélgetéssel. A résztvevők számos angol vagy német nyelvű online foglalkozásra regisztrálhatnak.

Készítse fel gyárát a holnap kihívásaira

Készítse fel gyárát a holnap kihívásaira (Cikk)

Vegyen részt egy egyedülálló eseményen, ahol megismerheti, hogyan lehet gyorsan és hatékonyan megvalósítani az ipari automatizálást és az Ipar 4.0 technológiákat, amelyek felkészítik vállalatát a valós kihívásokra.

Megjelent az ipari szakértők véleményét összefoglaló Ipar 4.0 e-könyv

Megjelent az ipari szakértők véleményét összefoglaló Ipar 4.0 e-könyv (Cikk)

Az elektronikus alkatrészek, termékek és megoldások globális forgalmazójának számító Farnell bemutatta az „Ipar 4.0 interjúk 2020 ” című könyvét. Az e-könyv a Festo, az Omega, a Molex, a Pansonic és a Scheider Electric nemzetközi szakértőinek véleményét mutatja be az Ipari Dolgok Internete (IIoT) és a kapcsolódó technológiák fejlesztésével kapcsolatban. Az e-könyv főleg az elektronikai panel gyártók, a rendszerintegrátorok és tervezők, valamint a villamosmérnökök számára lehet hasznos, beleértve a karbantartással foglalkozókat is.

A nehéz idők fejlesztésének alapja, a strukturált adatgyűjtés és elemzés

A nehéz idők fejlesztésének alapja, a strukturált adatgyűjtés és elemzés (Cikk)

A 2020-ban Európában megjelent COVID-19 járvány idejét a pozitívan gondolkodók – helyesen – a felkészülés, fejlesztés hónapjaiként determinálták. Ellentmondásnak tűnhet, hiszen a fejlesztés költségeinek kigazdálkodása sokak számára nem lehetséges a jelenlegi feltételek mellett, a tartalékok felélése pedig túlságosan kockázatos lépés egy vállalat számára.

Két gyár egy fedél alatt

Két gyár egy fedél alatt (Cikk)

Hans Gattlen világos jövőképpel rendelkezik. Olyan ikergyárat álmodott meg, ahol napközben emberek dolgoznak, a gépek pedig az éjszakai műszakot veszik át. A Svájcban létrehozott digitális gyár teljesen automatikusan és autonóm módon termel majd, így a költségcsökkentés mellett a munkatársak munkaterhelését is mérsékli. Hans Gattlen az elmúlt hónapokban új struktúrákat vezetett be a cégben, és mindenekelőtt jelentősen korszerűsítette a lemezmegmunkálás folyamatát.

Gigaberuházás keretében érkezik  a robotizáció a hazai villamossági piacra

Gigaberuházás keretében érkezik a robotizáció a hazai villamossági piacra (Cikk)

Egy közel 2 milliárd forintos beruházás keretében új logisztikai raktárközpontot épített a villamossági termékek kis- és nagykereskedelmével közel 30 éve foglalkozó Daniella Kft. A 2021. január elejétől működő 12 000 m2-es csarnok a hazai villamossági piac legfejlettebb és leginnovatívabb raktára lesz, amelyben egy robotizált rendszer optimalizálja, gyorsítja és pontosítja majd a logisztikai munkafolyamatokat.

Óvatos és megbízható lapkahandling

Óvatos és megbízható lapkahandling (Cikk)

A Festo VTEM Motion Terminal egyesíti a digitalizációt a pneumatikával. Az idejében aktivált Motion Appok a rugalmasság és energiahatékonyság növelésével, valamint a termelési folyamat gyorsításával megreformálják a pneumatikát. Ez kedvezően hat az elektronikagyártásra, ahogyan az látható a lapkahandlingben használt VTEM automatizálási platform esetében.

Egységes automatizációval állhat talpra az ipar

Egységes automatizációval állhat talpra az ipar (Cikk)

Évente mintegy 20-30 milliárd dollárt költenek az ipari felhasználók az automatizációs rendszereik szervizelésére, karbantartására, azonban ennek az összegnek a túlnyomó többsége megtakarítható lenne, ha egységes automatizálási megoldásokat alkalmaznának – állapítja meg az ARC Advisory Group elemzése.

Az IIoT forradalom előmozdítása – kihívások, előnyök és egyszerű következő lépések

Az IIoT forradalom előmozdítása – kihívások, előnyök és egyszerű következő lépések (Cikk)

Az Ipari Tárgyak Internete (IIoT) korában az üzemek, termékek és rendszerek egyre inkább hálózatba szerveződnek. Az IT és az OT ipari környezetben történő intelligens kombinációja az átlátható és hatékony folyamatok és az alacsonyabb termelési költségek alapját képezi, teljesen új üzleti szegmensek bevonását lehetővé téve.

Új megoldás pörgeti fel a negyedik ipari forradalmat

Új megoldás pörgeti fel a negyedik ipari forradalmat (Cikk)

Új szintre emeli az ipari automatizációt a Schneider Electric az Innovation Summiton bemutatott EcoStruxure™ Automation Expert megoldással. A szoftverközpontú ipari automatizálási rendszer megtestesíti a társaság „univerzális automatizálsáról” alkotott elképzelését.

EcoStruxure Machine Advisor – új lehetőségek az IIOT világában

EcoStruxure Machine Advisor – új lehetőségek az IIOT világában (Cikk)

A piaci változások mellett a termelés gyorsan növekvő digitalizációja arra ösztönzi a gépgyártó vállalatokat, hogy egyre fejlettebb és rugalmasabb szolgáltatásokat kínáljanak ügyfeleiknek.

Ilyen lesz a jövő gyára

Ilyen lesz a jövő gyára (Cikk)

Megnyitotta első kelet-európai innovációs bemutatóközpontját a Schneider Electric a plovdivi okosgyárban. A vállalat a régióban több, tevékenységében fontos szerepet betöltő létesítményt működtet, köztük a szigetszentmiklósi CEELogot, ami a közép-kelet-európai térséget kiszolgáló logisztikai központ.

Lépésről lépésre a digitális bajnokká válás útján

Lépésről lépésre a digitális bajnokká válás útján (Cikk)

A közepes méretű fémlemez-megmunkáló cégeket határozottan foglalkoztatja a digitalizálás kérdése. De melyik folyamatokat lehet optimalizálni? Hogyan lehet ezeket a legjobban automatizálni? Mit kell hálózatba kapcsolni? Ezekre a kérdésekre csak a szakértelem és a tapasztalat útján lehet választ adni. A jövőbe vezető ütemtervet együttműködve lehet kidolgozni. A Bystronic az új technológiák által kínált lehetőségek kiaknázásában is támogatja ügyfeleit.

A jövő automatizálása - A Pepperl+Fuchs meghívja Önt az első Online Summit rendezvényre (Cikk)

Öt nap a megoldások, trendek és digitális hálózatépítés jegyében A Pepperl+Fuchs 2020 Online Summit rendezvény egy ingyenes digitális platform, amely lehetővé teszi az ügyfelek és más érdekelt felek számára a gyár- és folyamatautomatizálás legújabb trendjeinek és megoldásainak megismerését - még a COVID-19 járvány ideje alatt is.

Fejlett ipar 4.0 kompatibilitás a Cognex képfeldolgozó rendszerekben

Fejlett ipar 4.0 kompatibilitás a Cognex képfeldolgozó rendszerekben (Cikk)

A gépi látás és az ipari vonalkódolvasó rendszerek terén éllovas Cognex In-Sight Explorer™ szoftverének legújabb verziója az OPC Unified Architecture (OPC UA™) szabványt is támogatja. Az ipar 4.0 koncepció legelterjedtebb adatcsere-protokolljaként az OPC UA lehetővé teszi az In-Sight® képfeldolgozó rendszerek és az okosgyárakban működő egyéb ipari automatizálási eszközök közötti gyors kommunikációt és információmegosztást.

Rugalmas belépés a digitalizáció világába

Rugalmas belépés a digitalizáció világába (Cikk)

A DMG MORI digitalizációs szolgáltatásainak folyamatos fejlesztésén keresztül integrált, innovatív megoldásokkal támogatja ügyfeleit a jövőorientált gyártásban.

Digitális termékek és szolgáltatások: a digitalizálás elősegítése mobil eszközökkel

Digitális termékek és szolgáltatások: a digitalizálás elősegítése mobil eszközökkel (Cikk)

A Pepperl+Fuchs márkájának számító ecom bemutatta kibővített termékportfólióját. Az ecom idén különös figyelmet fordít a «Digitális Termékek és Szolgáltatások» új termékcsaládra.

Újdonságok az Ipar 4.0-hoz (Cikk)

A Pepperl+Fuchs a 2020-as Hannover Messén példákat és megközelítéseket mutat be a digitális átalakítás sikeres megvalósításához.

Endrich IoT infrastruktúra – az Endrich Cloud Database szolgáltatás

Endrich IoT infrastruktúra – az Endrich Cloud Database szolgáltatás (Cikk)

Napjaink egyik legfontosabb kihívása az ipari folyamatok digitalizálása, a hagyományos gépek kiegészítése adatgyűjtő szenzorokkal, az ezeket vezérlő mikrovezérlős elektronikával, a vezetékmentes kommunikációt lehetővé tévő rádiófrekvenciás modulokkal, melyek segítségével megvalósul a sok mindenre felhasználható adatgyűjtés, a „BIG DATA” építése. Az ipar 4.0 elvárásainak megfelelő működéshez szenzorok adatainak tömkelegét kell központi adatbázisba gyűjteni. Mindehhez ökoszisztémát az IoT, a „dolgok internete” kínál. Írásunkban az Endrich GmbH, Európa egyik vezető elektronikaialkatrész-forgalmazója által készített demonstrációs célú IoT-infrastruktúra modell alapján áttekintjük a lehetőségeket, és megismerkedünk a cég által az IoT-fejlesztők munkáját segítő ingyenes felhőalapú adatbázis szolgáltatással is.

Az autonóm gyártás felé vezető úton

Az autonóm gyártás felé vezető úton (Cikk)

A 2020. december 8–11. között Münchenben megrendezendő automatica szakkiállítás rekordszámokkal várja a látogatókat. A várhatóan 76 000 négyzetméter kiállítási területen több mint 900 kiállító és új programok mutatják be az automatizálási technika újdonságait és trendjeit.

Új könnyűsúlyú kollaboratív robot a páston

Új könnyűsúlyú kollaboratív robot a páston (Cikk)

A munkaerőhiány, az árverseny és a termelésben növekvő flexibilitás igénye új kihívásokat hozott a gyártók számára. A világ legnagyobb robotikai kiállításán, a tokiói IREX-en az ipari robotokat gyártó FANUC számos megoldást kínált a jövő gyárainak, beleértve úttörő technológiai innovációkat.

Készítse el gyárának digitális ikerpárját a hatékonyság növeléséhez!

Készítse el gyárának digitális ikerpárját a hatékonyság növeléséhez! (Cikk)

A graphIT Kft., mint a Siemens PLM Gold Smart Expert Partnere az innovációt folyamatosan szem előtt tartva arra törekszik, hogy segítse a magyarországi vállalatokat elindulni az Ipar 4.0 útján olyan korszerű szoftvermegoldások bevezetésével, mint például a Plant Simulation.

Új mozgásvezérlés az Unitronicstól

Új mozgásvezérlés az Unitronicstól (Cikk)

Az Unitronics új AC Servo sorozatába tartozó hajtásrendszerek és motorok megváltoztatják a mozgásvezérlés hagyományos – és meglehetősen bonyolult – megközelítését. Az új sorozat meglepően egyszerű megközelítése lehetővé teszi a mozgásvezérlés könnyű megvalósítását. A használatra azonnal kész mozgási kódok, a beágyazott diagnosztikai eszközök és az automatikus kommunikációs beállítások csak néhány példát jelentenek az integrált, egyszerűen használható funkciók sorában.

A jövő gyára, az Ön igényeire szabva

A jövő gyára, az Ön igényeire szabva (Cikk)

Nagyobb költségnyomás, magasabb minőségi előírások, rövidebb átfutási idők – csupán egy-egy példa a rengeteg elvárásra, amellyel az ipar szembenéz, így a hatékony munkamódszerek minden eddiginél fontosabbak.

Készen áll arra, hogy súlycsoportot váltson?

Készen áll arra, hogy súlycsoportot váltson? (Cikk)

Második felvonásához érkezett 2019. október 1-én a Bystronic az Ipar 4.0 koncepció gyakorlati tudnivalóiról szóló előadás-sorozata. A térség lemezmegmunkáló cégeit szép számban megmozgató konferencián a szakértők többek között azt is tisztázták, hogy mi a különbség egy automatizálási beruházás, valamint egy Ipar 4.0 projekt között.

Öt jövőt formáló megatrend

Öt jövőt formáló megatrend (Cikk)

A robotika már messze nem egy jövőbeli vízió és Magyarországon is jelentősen meghatározza a gyártóvállalatok működését: a KUKA Hungária budapesti R&D központjában olyan új technológiákat fejlesztenek, amelyek a gyártás világszinten érvényesülő problémáira nyújthatnak megoldást. Így például a fokozódó munkaerőhiányra, a globálisan bővülő keresletre, az egyedi termékek iránt növekvő igényre vagy az energiahordozók egyre korlátozottabb elérhetőségére. Az új piacgazdaság által támasztott igények komoly kihívások elé állítják a vállalatokat, amelyekre az automatizáció jelentheti a megoldást.

PCS2019 Meeting – Teret adunk a folyamatirányításnak

PCS2019 Meeting – Teret adunk a folyamatirányításnak (Cikk)

A PCS2019 – Process Control Systems Meeting 2019 a megszokott október végi időponthoz képest pár héttel később kerül megrendezésre. A november 6-ai megnyitót követően – az elmúlt több mint húsz évből már megszokott módon – két és fél napig várják a szakmai és baráti beszélgetésekre éhes előadókat, kiállítókat és résztvevőket a szervezők.

Automatizálás és digitalizáció a 2-es csarnokban

Automatizálás és digitalizáció a 2-es csarnokban (Cikk)

Az iparág vezető kereskedelmi expójának számító EMO 2019. szeptember 16–21. között kerül megrendezésre. A DMG MORI ezen alkalmat megragadva mutatja be legújabb, az automatizálás, a digitális gyártás és az additív megmunkálások területén elért innovációit. A kiállítás északi bejáratánál található 2-es csarnokban bemutatott 45 attrakció között 29 automatizálási megoldás lesz megtalálható. A digitalizáció tekintetében a vállalat az „összekapcsolhatóság” témakörére mint minden jövőorientált termék és technológia alapját képező tulajdonságra összpontosít, ami minden gépet, protokollt és platformot, valamint terméket érintő jellemző. A kiállítást a legújabb CELOS-frissítések és automatizálási megoldások teszik majd teljessé, melyek – a teljesség igénye nélkül – a moduláris és robot által támogatott munkadarab-kezelő, valamint palettamegoldások. A standoknál bemutatásra kerül továbbá az új my DMG MORI ügyfélportál is. Végül pedig a kulcsiparágak – repülőgépgyártás, járműipar, alakítóipar és orvostechnológia-ipar – számára létrehozott DMG MORI Technology Excellence Centerek teszik teljessé a vásárt.

Az „Okosgyár” koncepció központi eleme az XTS lineáris szállítórendszer

Az „Okosgyár” koncepció központi eleme az XTS lineáris szállítórendszer (Cikk)

A Flexim nyílt automatizálási rendszerre egyszerre jellemző a moduláris felépítés, a rugalmasság, az újrakonfigurálhatóság, valamint az összekapcsolhatóság, így megfelel a kis darabszámú gyártás követelményeinek, amelyek gyakran már teljesen egyedi gyártást jelentenek. Az olasz Smart Factory (Okosgyár) startup vállalkozás olyan rendszert fejlesztett ki, amelyben egy alapgépmodul igény szerint bővíthető szabványos vagy az ügyfél által meghatározott gyártási modulokkal, továbbá rugalmasan egyedi alkalmazásokhoz illeszthető. A megoldás központi elemét a Beckhoff PC-alapú vezérlési architektúrájára épülő XTS lineáris szállítórendszer adja.

Megszólalnak készülékeink

Megszólalnak készülékeink (Cikk)

Az SMC technikai támogató mérnökeként az utóbbi időben az IO-Link lelkes felfedezője voltam. A lelkesedésem alapja és ezáltal célja is az volt, hogy megértsem, mit kedvelnek ügyfeleink ezen a kommunikáción. Mi az, ami különlegessé teszi más terepi kommunikációs megoldásokkal szemben. Mi az, amire Japán kollégáink úgy reagáltak, hogy ez igenis egy innovatív út, amit nekünk is követnünk kell az automatizálás piacán részt vevő más cégekkel együtt. Alábbi cikkünk ezekre a kérdésekre ad választ.

Nincs szükség előszúrásra!

Nincs szükség előszúrásra! (Cikk)

A kábelek együttes bevezetése különlegesen praktikus megoldás, hiszen lehetővé teszi sok kábel kompakt formában történő átvezetését. Különösen szűk beszerelési méretek esetén jelent mindez kivételes helymegtakarítást. Azonban a kábelek és vezetékek együttes bevezetéssel történő átvezetéséhez általában előszúrásra van szükség. Mindez nemcsak a szerelésnél jelent többletráfordítást, hanem a kábel biztonságos szigetelésénél is potenciális kockázati tényezőként lép fel.

Miről szól az okosipar?

Miről szól az okosipar? (Cikk)

A technológiai forradalommal együtt változik a világ, változik az ipar. Nap mint nap jelennek meg olyan új megoldások és eszközök, amelyek hatékonyabbá, gyorsabbá és így végső soron olcsóbbá teszik a termelést. A jövő az „okostermelésről”, az automatizált, robotizált megoldásokról fog szólni. De azok a vállalkozások, amelyek nem lépnek időben, le fognak maradni az egyre erősödő nemzetközi versenyben.

Új időszámítás a gyártásautomatizálásban 2. rész

Új időszámítás a gyártásautomatizálásban 2. rész (Cikk)

Törékeny világunkat ősidők óta körülveszi a földi élet kialakulásához és mindennapi létünkhöz nélkülözhetetlen légkör. Az utóbbi évtizedekben egy új, virtuális „atmoszféra” kezdett körvonalazódni, amely ma már szinte ugyanolyan fontos része életünknek, mint a belélegzett levegő. Ez a mind sűrűbb adat- és információfelhő nemcsak a termelő cégek működésének elengedhetetlen feltétele, de hivatalos és magánéletünk kommunikációját is ez teszi lehetővé.

Új időszámítás a gyártásautomatizálásban 1. rész

Új időszámítás a gyártásautomatizálásban 1. rész (Cikk)

Törékeny világunkat ősidők óta körülveszi a földi élet kialakulásához és mindennapi létünkhöz nélkülözhetetlen légkör. Az utóbbi évtizedekben egy új, virtuális „atmoszféra” kezdett körvonalazódni, amely ma már szinte ugyanolyan fontos része életünknek, mint a belélegzett levegő. Ez a mind sűrűbb adat- és információfelhő nemcsak a termelő cégek működésének elengedhetetlen feltétele, de hivatalos és magánéletünk kommunikációját is ez teszi lehetővé.

Az ipari digitalizáció három lehetséges fázisa

Az ipari digitalizáció három lehetséges fázisa (Cikk)

A feldolgozóipar digitális átalakulása már folyamatban van, de hogy mit jelent ez az üzemmérnökök számára, még mindig ismeretlen. Számos vállalat számára nem világos, hogyan lehet a legjobban megvalósítani az új digitális technológiákat. Továbbá az is kérdés, hogy melyik megvalósító partner lesz a legmegbízhatóbb és a legtapasztaltabb. Két dolog azonban egyértelmű: a digitalizálás kritikus fontosságú, ha a vállalatok a jövőben versenyképesek akarnak maradni, és a további automatizálás is kulcsszerepet játszik.

A hardver és a szoftver közötti tökéletes összhang

A hardver és a szoftver közötti tökéletes összhang (Cikk)

Milyen lehetőségei vannak egy lemezmegmunkáló cégnek az intelligens gyár létrehozásában? Milyen szerepet játszanak ebben a szerszámgépek és a szoftverek, illetve miként támogatja a Bystronic a felhasználókat az intelligens gyár felé vezető úton? Dr. Christoph Rüttimann, a Bystronic technológiai vezetője válaszolt a német Industrie Anzeiger folyóirat kérdéseire.

Ipar 4.0 a cementiparban

Ipar 4.0 a cementiparban (Cikk)

A gőzgép, a tömegtermelés és az automatizálás után ma a digitalizáció az, amely teljesen átalakítja a gyártóvállalatok működését az egyes iparágakban. Lassan, de biztosan eljutunk az ipar 4.0 térnyeréséhez a hazai piacon is. A kifejezés használatakor azonban ritkán jut eszünkbe például a (hazai) építőanyag-ipar, pedig az ott folyó tevékenység mindennek az iskolapéldája lehet.

Digitalizáció, mint eszköztár

Digitalizáció, mint eszköztár (Cikk)

A legmegfelelőbb digitális technológiák kiválasztása - és azok gyakorlatba történő bevezetése - segítséget nyújt a gyártók számára a berendezések teljesítményének javításában, valamint a vevők jobb kiszolgálásában - nyilatkozta Bernie Van Leeuwen, az SKF termékfejlesztési igazgatója.

Ipar 4.0 gyakorlati képzés már diákoknak is

Ipar 4.0 gyakorlati képzés már diákoknak is (Cikk)

A legmodernebb oktatási módszerek segítségével sajátíthatják el az ipari digitalizációhoz kapcsolódó technológiák alkalmazását azok a középiskolások, akik a Festo MPS (Modular Production System) Ipar 4.0 oktatási mintarendszerével készülnek fel a negyedik ipari forradalom mindennapi próbatételeire.

A jövőre hangolva

A jövőre hangolva (Cikk)

A Pepperl+Fuchs új LB PROFINET átjárója az LB távoli I/O rendszereket a PROFINET protokoll világával kapcsolja össze. A végponttól végpontig terjedő kommunikáció a meglévő intelligencia optimális felhasználását is biztosítja a terepen, ami kulcsfontosságú ahhoz, hogy az üzemek meg tudjanak felelni az ipar 4.0 koncepcióban leírt jövőbeli követelményeknek.

Utazás a digitalizált termékek világába 4. rész

Utazás a digitalizált termékek világába 4. rész (Cikk)

2000-ben a klasszikus Nokia 3310 tulajdonosai nagyon büszkék voltak modern mobiltelefonjukra. Az ikonikus telefon iránti kereslet miatt a Nokia forgalma az egekbe szökött, ami akkoriban alapvetően a hardvernek volt köszönhető. Csaknem 20 évvel később az iPhone X hardvere nemcsak sokkal drágább, de a digitalizációnak köszönhetően az új üzleti modellek és új piacok felépítésének egyfajta úttörője is. Az Apple Store-ban több mint 100 000 alkalmazás áll rendelkezésre, amelyek 9,5 milliárd eurós piacot jelentenek a zene- és szoftveripar számára. A trend pedig a folyamatos növekedés irányába mutat.

A digitális gyár klasszikus példája

A digitális gyár klasszikus példája (Cikk)

A FAMOT Pleszew Sp. z o. o. 1877-es alapítása óta, jelenleg 700 alkalmazottal, az egyik legrégebbi DMG MORI gyár. A 60 millió euró összértékű beruházással a DMG MORI továbbfejlesztette a gyárat, és a cégcsoporton belüli egyik legnagyobb üzemévé tette – a maga 50 000 m2-ével. Ebből 21 000 m2 a gyártás és az összeszerelés területe.

Utazás a digitalizált termékek világába 2. rész

Utazás a digitalizált termékek világába 2. rész (Cikk)

A HoloLens, a mobiltelefonok, a 3D nyomtatás vagy az intelligens szemüveg – valósággá váltak mindazon termékek, amelyek több mint 30 évvel ezelőtt a „Vissza a jövőbe” című filmben megragadták a nézők képzeletét. Mindez a digitalizációnak köszönhető. Az ipar 4.0 koncepció automatizálja a 21. századi munkavégzést és új magasságok eléréséhez segíti hozzá a gép- és rendszerépítőket.

Automatizálási trendek az USA-ban 5. rész

Automatizálási trendek az USA-ban 5. rész (Cikk)

Négy szakértő adott átfogó képet a folyamatautomatizálás legújabb fejlesztéseiről a Rockwell Automation által novemberben Philadelphiában tartott Automation Fair ideje alatt. A rendezvényen bemutatásra került a vállalat modern analitikai és folyamatirányítási megoldásának számító PlantPAx vezérlőrendszer új verziója is.

Elismerés az okos gyártásért

Elismerés az okos gyártásért (Cikk)

Augusztus végén a Japán Management Szövetség Good Factory – Jó gyár – díjjal ismerte el a hazai piacon a Smartus Zrt. által képviselt japán Okuma Dream Site 2 nevű CNC-szerszámgépgyártó üzemét.

Automatizálási trendek az USA-ban 3. rész

Automatizálási trendek az USA-ban 3. rész (Cikk)

A tehetségek felvételének és megtartásának szükségessége továbbra is az ipari vállalatok egyik legnagyobb problémája. Ez egy állandó küzdelem, ami csak fokozódni fog, ahogy a jelenlegi dolgozók nyugdíjba mennek, a következő generáció számára pedig nem elég vonzó a feldolgozóipari munka.

Dream Site 2 enables unparalleled productivity in mass customisation (Cikk)

In 2017, CNC machine tool manufacturer Okuma opened its latest smart factory Dream Site 2 (DS2) at its Japanese headquarters in Oguchi. The facility serves as a parts factory for the company’s small and medium-sized lathes and grinders. To take productivity and efficiency to the next level, the CNC manufacturer has integrated 61 machine tools from its extensive portfolio in an Internet of Things (IoT) enhanced production environment. A new production planning system, advanced methods of visualisation, real-time data processing and automation via state-of-the-art robotics enable super high-mix, low volume production with productivity on par with that of mass production.

Automatizálási trendek az USA-ban 2. rész

Automatizálási trendek az USA-ban 2. rész (Cikk)

Az automatizálási és az információs rendszerek közötti zavartalan kapcsolat és integráció kézzelfoghatóvá vált a philadelphiai Automation Fair ideje alatt, amikor a Rockwell Automation bemutatta a The Connected Enterprise legújabb technológiáit.

Sikerre készen

Sikerre készen (Cikk)

Főleg a rendkívül változékony és egyre gyorsabban alakuló ipari környezetben kap nagy hangsúlyt a képzés és a továbbképzés, mert aki ma nem tartja a lépést, az másnapra könnyen lemaradhat. A Festo Didactic naprakész, megfelelő megoldásokat kínál a sikeres jövőhöz – gyakorlattal együtt.

Az ipar 4.0 technológiák alkalmazása

Az ipar 4.0 technológiák alkalmazása (Cikk)

Ismét bemutatta az ipar 4.0 technológiák alkalmazását a Pepperl+Fuchs a nürnbergi SPS/IPC/Drives szakvásár Solutions Parkjában.

Ipar 4.0 már az iskolában is

Ipar 4.0 már az iskolában is (Cikk)

Az Ipar 4.0 már nem a jövő kérdése többé, minden társadalomnak haladnia kell a korral, és szembenéznie a kihívásaival. Az ipari folyamatok megértetéséhez következetes és módszeres oktatásra és képzésre van szükség. Ezentúl nem csak azt kell megtanulnunk, hogy hogyan működnek a minket körülvevő berendezések, hanem azt is, hogy ezt az információt hogyan tudjuk továbbadni a következő generációknak. A robotika jelenleg olyan helyzetben van, hogy a fizikát és a műszaki tudományokat szórakoztató, tanulható, és szemléletes módon képes bemutatni.

Automatizálási trendek az USA-ban 1. rész

Automatizálási trendek az USA-ban 1. rész (Cikk)

2018. november 13–15. között immár 26. alkalommal rendezte meg az amerikai Rockwell Automation a számos nemzetközi szakértőt és vállalatot is megmozgató Automation Fair szakkiállítást. A helyszín ezúttal az Egyesült Államok korábbi fővárosa, Philadelphia volt. Az üzleti és technológiai bejelentésekben idén sem szűkölködő rangos eseményre a TechMonitor is meghívást kapott.

Permanent machine optimisation through digitisation

Permanent machine optimisation through digitisation (Cikk)

The MICA.network, the user organisation for all things relating to HARTING’s MICA Edge Computing System, has come up with a number of ideas to show visitors at SPS IPC Drives (November 27-29, 2018) the benefits of digitising machines and systems. At the HARTING stand (Hall 10 / Booth 140), network partners akquinet, Assystem, Infotecs, PCO and PerFact Innovation will use demonstrators such as MICA digital twins, condition monitoring, OEE calculation, preventative maintenance, and secure external access to machinery to drive home the point of how these can lead to long-term significant machine optimisation.

Intelligensebb megfogás és rögzítés

Intelligensebb megfogás és rögzítés (Cikk)

A digitalizálás korában a trendek a magas szinten automatizált, teljes mértékben hálózatosított és autonóm gyártási rendszerek irányába mutatnak. A termékhez a legközelebb elhelyezkedő rögzítőeszközök és a megfogórendszerek különleges szerepet játszanak ebben a folyamatban: rugalmasabb folyamatokat tesznek lehetővé, valamint állandó folyamatfelügyeletet és optimalizálást biztosítanak közvetlenül a munkadarabon.

A jövő gyára már kézzelfogható valóság

A jövő gyára már kézzelfogható valóság (Cikk)

„Amikor a piac változik, a technológiák elszaporodnak, a versenyzők száma nő, és a termékek hirtelen elavulttá válnak, azok a cégek sikeresek, amelyek következetesen új tudást hoznak létre, és a szervezeten belül széles körben terjesztik azt, majd azonnal felhasználják új technológiákhoz és termékekhez". (Ikujiro Nonaka - japán szervezeti teoretikus, tudásmenedzsment kutató)

A jövő berendezéseit fejlesztjük – ma és holnap

A jövő berendezéseit fejlesztjük – ma és holnap (Cikk)

Aki a legjobb gépeket és rendszereket szeretné fejleszteni, annak nemcsak a megfelelő hardverelemeket és szoftvereket kell megtalálni, hanem a fenntartható koncepcióhoz szükséges szaktudás és a digitális átállás kihívásaihoz igazodó eszközpaletta is szükségeltetik. Az „Intuitív Automatizálás” fogalom a Lenzére mutat, a berendezésautomatizálás 70 éves szakértőjére, aki ma és holnap is eszközökkel és szakértelemmel segíti partnereit.

ManufactureIT 2018 - A digitális gyár építőkövei (Cikk)

A gyártás digitalizációja szemlélet kérdése, a technológia másodlagos – állítják szakértők. Mások ellenkező véleményen vannak. Egy azonban biztos: az építőelemek rendelkezésre állnak. Konferenciánkon megtudhatja, hogyan építhető fel ezekből az alkotóelemekből a digitalizált gyártás.

Nemzetközi platform egyedülálló piaci körképpel

Nemzetközi platform egyedülálló piaci körképpel (Cikk)

Nagyon pozitív előjelekkel készülnek a szervezők a 29. SPS IPC Drives kiállításra, ami az intelligens és digitális automatizálás előretörését tükrözi vissza. A 2018. november 27–29. között Nürnbergben megrendezett szakvásáron mintegy 1 700 automatizálási vállalkozás várja a világ minden részéről érkező látogatókat.

Munka kéz a kézben a robotokkal

Munka kéz a kézben a robotokkal (Cikk)

A SCHUNK ötujjas SVH megfogó kezéhez hasonlóan a Co-act EGP-C megfogó is megkapta a DGUV (Német Törvényi Baleset-biztosítás) tanúsítványát az ember-robot együttműködésben alkalmazhatóságról. A SCHUNK innovációs vezetőjét kérdeztük az intelligens megfogástechnika jelenéről és jövőjéről.

HARTING PushPull csatlakozók legújabb változata az RS kínálatában

HARTING PushPull csatlakozók legújabb változata az RS kínálatában (Cikk)

Az RS Components (RS) bejelentette az ipari alkalmazások széles köréhez használható HARTING PushPull V4 sorozatú csatlakozók elérhetővé tételét.

Új SmartLine modulokat mutatott be a CHIRON az AMB-n

Új SmartLine modulokat mutatott be a CHIRON az AMB-n (Cikk)

Stuttgartban mutatta be a CHIRON-csoport a SmartLine termékcsalád (TouchLine, ConditionLine és ProtectLine) legújabb moduljait a nagyszámú szakmai látogató számára. „Az új fejlesztésekkel határozottan elköteleztük magunkat a moduláris szoftvermegoldások koncepciója irányába, amivel a digitális gyártás teljes potenciálja kiaknázható – jelentette ki Claus Eppler, a CHIRON kutatási és fejlesztési vezetője. – A lényeg az ügyféloldalon jelentkező nagyobb hozzáadott érték.”

Erős hátszelet kap a hazai ipar digitalizálása

Erős hátszelet kap a hazai ipar digitalizálása (Cikk)

Szeptember 27-én az immár hagyományosnak mondható helyen, a budapesti ÖbölHáz Rendezvényközpontban került megrendezésre az idei Beckhoff Technology Day konferencia. Az általunk ismert gyártástechnológiát alapjaiban átíró digitalizálásról ugyan egymást érik a rendezvények, de ezek jórészt az ismeretterjesztésre korlátozódnak. A Technology Day interaktív bemutató alkalmazásai azonban a gyakorlatban történő elmélyülést is lehetővé tették.

Tűt a szénakazalban – RTLS megoldással

Tűt a szénakazalban – RTLS megoldással (Cikk)

Az elmúlt években már nélkülözhetetlenné vált a logisztika minden ágában a logisztikai egységek (dobozok, ládák, raklapok stb.) vonalkódos vagy RFID azonosítókkal való ellátása és az azonosítók használatával az ellátási láncban való folyamatos követésük.

Bitről bitre a forgácsolásban

Bitről bitre a forgácsolásban (Cikk)

A fémmegmunkálás digitális átállása során a szerszámok, a befogórendszerek és a munkadarabok szintet lépnek, és megtanulnak kommunikálni a folyamatban részt vevő más komponensekkel. Miként működik majd ez a mindennapi gyártásban? A fejlődés utolsó lépcsőfoka valóban az önoptimalizáló szerszámgép lesz? A felmerülő kérdésekre ad majd válaszokat és megoldásokat a 2018. szeptember 18–22. között Stuttgartban megrendezett AMB nemzetközi fémmegmunkálási szakkiállítás.

A tömeggyártástól a tömeges személyre szabásig

A tömeggyártástól a tömeges személyre szabásig (Cikk)

A tömeggyártás szinte minden iparágban jelen van, azonban egyre nagyobb teret hódit egy új vásárlói trend, amely a személyes igényekre és testre szabott termékekre fókuszál. Egyre több fogyasztó szeretne egyedi termékeket kapni, aminek hatására a teljes gyártósornak új kihívással kell szembenéznie az ún. „high mix/low volume” gyártási környezetben. Ebben talán nem is annyira meglepő módon, a robotok segíthetnek.

Beckhoff Technology Day 2018

Beckhoff Technology Day 2018 (Cikk)

A Beckhoff Technology Day konferencia a nagy sikerre való tekintettel immár negyedik alkalommal kerül megrendezésre 2018. szeptember 27-én a megszokott helyen, a pazar környezetben található budapesti ÖbölHáz Rendezvényközpontban. A rendezvény egyedülálló lehetőséget kínál arra, hogy az eseményen részt vevők értesüljenek az automatizálási technológia aktuális trendjeiről, betekintést nyerjenek a Beckhoff legújabb technológiai- és termékújdonságaiba, valamint az ezekkel megvalósult megoldásokba.

Percenként 100 ütem

Percenként 100 ütem (Cikk)

Az automatizálási specialista WEISS HP70-es manipulátora villámgyors – és tökéletesen alkalmas hálózatba kapcsolt gyártásra. Mindezt a Rexroth Open Core technológiája teszi lehetővé.

Intelligens szenzortechnika a Tárgyak Internetéhez

Intelligens szenzortechnika a Tárgyak Internetéhez (Cikk)

Az információk előállítása, szállítása és feldolgozása kulcsfontosságú egy Ipar 4.0 környezetben. Az információ alapja pedig az intelligens szenzortechnika, amely biztosítja a szükséges inputokat. A BOS 21M ADCAP személyében egy újonnan kifejlesztett optikai multifunkciós érzékelő csatlakozott a BOS 21M sorozathoz.

Közhelyek nélkül is hatásosan

Közhelyek nélkül is hatásosan (Cikk)

A világ legnagyobb ipari seregszemléjének számító Hannover Messe már évek óta az ipar 4.0 legfontosabb platformjaként határozza meg magát. A negyedik ipari forradalom hívószava azonban rengeteg félreértéshez vezet, mert sok kereskedő és gyártó – az energiahatékonyság kérdésköréhez hasonlóan – inkább marketingeszközként tekint a digitális átállásra is. A Festo standján azonban anélkül merülhettünk el a XXI. század technológiájában, hogy egyetlenegyszer találkoztunk volna az ipar 4.0 kissé máris elcsépelt kifejezésével.

Mesterséges intelligencia a gyártásban (Cikk)

A hagyományos IT infrastruktúrával és ahhoz tartozó régebbi gyári berendezésekkel a gyártó vállalatok nem képesek megfelelni a digitalizáció korában jelentkező magas elvárásoknak.

Önálló úton az Ipar 4.0 felé

Önálló úton az Ipar 4.0 felé (Cikk)

Az ipari gyártás folyamatosan növekvő hálózatának egyre intelligensebb megoldásokra van szüksége az intralogisztika terén. A mobil robotok segítségével teljesíthetőek a jóval rugalmasabb és átláthatóbb anyagáramlást megkövetelő igények. A dán robotgyártó megmutatja, hogyan is működik mindez.

Rugalmas platform az IoT- eszközfejlesztés felgyorsítására

Rugalmas platform az IoT- eszközfejlesztés felgyorsítására (Cikk)

Az RS Components (RS) a Cypress Semiconductor Corp. és a MikroElektronika cégekkel együttműködve megalkotta a Clicker 2 for PSoC® 6 fejlesztői készletet, amely gyorsabb prototípus-készítést tesz lehetővé a Cypress rendkívül kis energiaigényű PSoC 6 mikrovezérlőivel (MCU-k).

Megérkezett az ADAMOS hatodik tagja

Megérkezett az ADAMOS hatodik tagja (Cikk)

2017. december 13-án a világon piacvezető fröccsöntőszerszámgép-gyártó ENGEL Austria GmbH is csatlakozott az ADAMOS GmbH kezdeményezéséhez, ezzel pedig a szervezet hatodik tagjává vált. 2018. január 1-én Matthias Volm technológiai igazgatóként csatlakozott a menedzsmenthez a tapio GmbH-nál, a Dürr AG leányvállalatánál ellátott ügyvezetői tisztsége mellett.

Emberek és robotok kéz a kézben

Emberek és robotok kéz a kézben (Cikk)

Csökkenő koncentráció és fáradtság? Soha többé! A robotok már a megjelenésüktől fogva az emberek megbízható és nélkülözhetetlen „munkatársainak” számítottak. Napjainkban egyre nagyobb mértékben veszik át a csövek hegesztésének, hajlításának, vágásának, elválasztásának, áthelyezésének és tárolásának nehéz munkáját. A mesterséges intelligenciának és a gépi tanulásnak köszönhetően rugalmas robotrendszerek hozhatók létre, amelyek végül teljes mértékben felváltják majd a csak ismétlődő feladatokat ellátni képes gépeket.

A kábel jövője – a jövő kábele

A kábel jövője – a jövő kábele (Cikk)

A világon sok minden tűnik egyszerűnek, ami a gyakorlatban mégis sok fejfájást tud okozni. Idetartozik a kábelezés területe is, amely nem tűnik nagy kihívásnak – egészen a rendszer rendellenes működéséig, vagy az első gépleállásig. Mégis jó lett volna beszélni egy szakértővel, és ha alkalmunk nyílik rá, személyesen is kikérni a véleményét?

Kellemest a hasznossal

Kellemest a hasznossal (Cikk)

A magyar határtól mintegy 10 kilométerre található parndorfi Technológiai Központjában tartotta idei első Lunch & Learn rendezvényét az Okuma. Az idehaza a Smartus Zrt. által képviselt japán gépgyártó a március 22-ei eseményen az intelligens gyártás és a folyamatoptimalizálás támogatásához nyújtott megoldásairól tartott előadásokat gépi környezetben bemutatott szimulációk kíséretében.

Így lehetnek versenyképesek a vállalatok a digitális gazdaságban

Így lehetnek versenyképesek a vállalatok a digitális gazdaságban (Cikk)

A Schneider Electric múlt hét végén több mint 5000 ügyfelét és partnerét látta vendégül párizsi Innovációs Csúcstalálkozóján. A rendezvényen a vállalat szakértői és vezető iparági szakemberek osztották meg gondolataikat és újító ötleteiket a gazdaság digitalizációjával kapcsolatos kihívásokról és lehetőségekről. A Schneider Electric ezen a különleges eseményen jelentette be IoT-alapú EcoStruxure platformjának legújabb fejlesztéseit, melyekkel a vállalatok könnyedén lépést tarthatnak a digitális átalakulással.

Iintelligence 4.0 – az automatizáláson túl

Iintelligence 4.0 – az automatizáláson túl (Cikk)

Már nem csak a munkafolyamatok automatizálásáról beszélünk: a jövőnek való megfelelés érdekében a vállalatoknak túl kell lépniük a meglévő automatizálási megoldásokon. A mesterséges intelligencia, a hálózatépítés és a mélytanulás együttesen formálják a jövő iparát.

Növekedési pályán az egri pneumatikagyártás

Növekedési pályán az egri pneumatikagyártás (Cikk)

Évértékelő sajtótájékoztató keretében foglalta össze a tavalyi év céges eredményeit és jubileumi eseményeit az Aventics Hungary Kft. Az egri pneumatika üzem az Év Gyára cím birtokában ünnepelhette múlt évben pneumatikagyártásának ötvenedik évfordulóját. A vállalat folyamatos fejlődése a 2017-es számok alapján is megfigyelhető. A nemrég létrehozott termékfejlesztési és nemzetközi pénzügyi szolgáltató részlegek is tovább erősödtek: az Egerben létesült szolgáltató központ az anyacég tíz európai értékesítési képviseletének végez pénzügyi adminisztrációs feladatokat, 2018 során pedig valamennyi Magyarországon gyártott AVENTICS termék felelőssége a hazai fejlesztési osztály gondozásába kerül majd.

Hogyan maradjunk nyereségesek a negyedik ipari forradalomban?

Hogyan maradjunk nyereségesek a negyedik ipari forradalomban? (Cikk)

Az Ipar 4.0 platform célja, hogy megkönnyítse ember és technológia interakcióját úgy, hogy az ipari üzem minden szintjén információkkal látja el például azokat a személyeket és/vagy eszközöket, akik/amelyek hozzáférhetnek a folyamatérzékelőkhöz, illetve a végső eleminformációkhoz (például a mért értékekhez, a konfigurációs beállításokhoz stb.).

Elkezdődött az emberi érintés forradalma

Elkezdődött az emberi érintés forradalma (Cikk)

Csakúgy, mint a világ többi jelentős ipari bemutatóján és gyártóipari kiadványában, a 2017-es Hannover Messe kiállításon is az Ipar 4.0 került a középpontba. Noha az Ipar 4.0 még mindig nem tart ott, hogy jelentősebb mennyiségű gyártási beállítást fedjen le, az általa előrevetített lehetőségeknek – teljes mértékű automatizálás, és az ebből adódó költségmegtakarítás –sikerült egyértelműen megragadniuk az ipar fantáziáját. Azonban van valami, ami ennél is tovább megy, amit a Universal Robots – egyelőre csak játékosan – Ipar 5.0-nak hív.

Az ipar 4.0 megismerése

Az ipar 4.0 megismerése (Cikk)

A mostani automatizálási kiállításokon a látogatók megismerhetik az ipar 4.0-t. A stuttgarti Motek vásár Integráció Arénájában például a látogatók megtekinthetik a belső logisztikai rendszerekben rugalmasságot nyújtó Multi-Carrier-Systemet (többpalettás rendszert), mely egyedi gyártási tételeket is képes kezelni. Eberhard Klotz, a Festo ipar 4.0 kampányának vezetője elmondja, hogy hogyan járul hozzá az ipar 4.0 már ma is a virágzó automatizálási iparág sikeréhez.

AMADA SOLUTION DAYS 2018

AMADA SOLUTION DAYS 2018 (Cikk)

Vegyen részt az év első AMADA kiállításainak egyikén, amelyen elsők között ismerkedhet meg a japán gyártó legújabb, Ipar 4.0-t előtérbe helyező technológiáival és eszközeivel.

Az egyedi gyártástól a tömegtermelésig

Az egyedi gyártástól a tömegtermelésig (Cikk)

Az Arburg kiállítási standjának sztárjai az Allrounder 1120 H és az Allrounder 920 H gépek voltak új Gestica vezérlőrendszerrel, valamint az ipar 4.0 új gyakorlati példáival. A műanyag alkatrészek hatékony termelését tíz kiállított berendezés demonstrálta az additív technológiával előállított funkcionális PP alkatrészektől kezdve a többszörösen összetett komponensek gyártásán át a nagy szériás, akár óránként 7 700 IML hordó kibocsátású termelésig.

Gyorsaságra és intelligenciára építve

Gyorsaságra és intelligenciára építve (Cikk)

„Kevés iparágat érintenek olyan érzékenyen a fogyasztói trendekben bekövetkezett változások, mint az élelmiszeripart” – hangzott el a houstoni Automation Fair keretein belül szervezett Gép- és felszerelésgyártók Ipari Fórumán. Ezek a hatások az élelmiszergyártó cégektől egészen a csomagológépgyártó vállalkozásokig érezhetők.

Kiberbiztonság az üzemben

Kiberbiztonság az üzemben (Cikk)

Sokszor felvetődik a kérdés, hogy „miként tudna részt venni a cégem a digitális átállásban?” De szinte mindig adódik a másik kérdés is, miszerint „miként lehet ezt biztonságosan végrehajtani?” A november 15-16. között Houstonban megrendezett Automation Fair kiállításon a Rockwell Automation az integrált hálózatokban megkövetelt kiberbiztonság teljes spektrumát is bemutatta.

Biztonságos és felhasználóbarát digitális üzleti modellek az ipar 4.0 érában

Biztonságos és felhasználóbarát digitális üzleti modellek az ipar 4.0 érában (Cikk)

A biztonságos licencmenedzsmentben globális megoldásokkal rendelkező Wibu-Systems átfogó programot mutatott be az intelligens eszközök gyártói, üzemeltetői és felhasználói számára az EMO 2017 szakkiállításon. Az ipar 4.0 koncepcióhoz kapcsolódó újítások megmutatták, hogy az intelligens gyártással összekapcsolt rendszerek új bevételi forrásokhoz vezethetnek.

Instant analitika

Instant analitika (Cikk)

A felhasználók és a gépgyártók már a modern ipar hajnala óta próbálják megismerni termelési berendezéseik valós idejű teljesítményét és műszaki állapotát. A Rockwell Automation által Houstonban megrendezett Automation Fair szakkiállításon néhány lépéssel közelebb kerültünk az eszközök azonnali áttekinthetőségéhez.

Az ipari automatizálás következő generációja

Az ipari automatizálás következő generációja (Cikk)

A houstoni George R. Brown Kongresszusi Központban 2017. november 15-16. között megrendezett hagyományos Automation Fair látogatói a nem túl távoli jövőbe tekinthettek a vásár egyik fénypontjának számító Innováció standon. A Rockwell Automation által szervezett rendezvényen az ipari automatizálás a már a piaci megjelenés előszobájában álló következő generációja mutatkozott be.

Hol tartunk a digitális átállásban?

Hol tartunk a digitális átállásban? (Cikk)

Körülbelül hét évvel ezelőtt írhattam le először egy cikkben olyan kifejezéseket, mint kiberfizikai rendszer, vagy ipar 4.0. Akkoriban idehaza szinte ismeretlen területekre léptünk, amikor megpróbáltuk beszámolni a világban mutatkozó új koncepciókról. Napjainkban már nemigen tudok olyan kiállításra, konferenciára, vagy egyéb szakmai rendezvényre menni, ahol az ipar 4.0 kifejezés ne szerepelne vastag betűkkel a programban.

Automatizálási seregszemle Houstonban

Automatizálási seregszemle Houstonban (Cikk)

Több ezer automatizálási szakértő gyűlt össze a világ önjelölt „energia fővárosában” november 15-16. között, hogy megismerkedjen a szektor legújabb fejlesztéseivel a vezérléstechnika, az információelemzés és a teljesítményfelügyelet területein. A rangos automatizálási kiállításra a TechMonitor is meghívást kapott. Helyszíni beszámolónkat olvashatják.

A jövő gyára már itt van

A jövő gyára már itt van (Cikk)

A jövő gyára nemcsak robotokra épül. Fontos szerepet kapnak benne az érzékelők, amelyek a készülékek és gépek internetre csatlakoztatásával felügyelik a hálózatba kötött eszközök állapotát, javítják a gyártósor teljesítményét, és ezzel jelentős költségmegtakarítást eredményeznek. A jövőben fontos tényezővé lépnek elő a teljesen automatizált gyártási folyamatok, amelyek összekötik a termelés és az irányítás helyszínét, ezzel rugalmas termelési rendszereket létrehozva.

Beckhoff Technology Day 2017

Beckhoff Technology Day 2017 (Cikk)

A Beckhoff Technology Day konferencia a nagy sikerre való tekintettel immár harmadik alkalommal került megrendezésre szeptember 28-án a budapesti ÖbölHáz Rendezvényközpontban. Az esemény egyedülálló lehetőséget kínált arra, hogy az eseményen részt vevők értesüljenek az automatizálási technológia aktuális trendjeiről, betekintést nyerjenek a Beckhoff legújabb technológiai és termékújdonságaiba, valamint az ezekkel megvalósult megoldásokba.

DMG MORI Technical Press Conference, EMO Hannover 2017, 2017. szeptember 19. (Videó)

Hannoveri sajtótájékoztatóján a 2. pavilont teljesen elfoglaló DMG MORI a fémmegmunkálás és digitalizálás terén betöltött vezető szerepét kívánta demonstrálni.

Pneumatika Laboratóriumot avattak Debrecenben

Pneumatika Laboratóriumot avattak Debrecenben (Cikk)

Átadták az AVENTICS Hungary első pneumatika laboratóriumát a Debreceni Egyetemen. Az Aventics Hungary Kft. egy a legmodernebb pneumatikai- és vezérléstechnikai megoldásokkal felszerelt oktatóterem kialakításával támogatja az intézmény gyakorlatorientált mérnökképzését. A sokéves együttműködés a duális képzés keretében szeptember 27-én egy újabb területen bővült a laboratóriummal, ahol a mérnökhallgatók az Ipar 4.0 elvárásainak megfelelő oktatásban részesülhetnek.

Ipar 4.0 a diadalív árnyékában 3. rész

Ipar 4.0 a diadalív árnyékában 3. rész (Cikk)

A globalizált piacok két kulcsfontosságú követelményt állítanak a gyártók elé: nagyobb sebesség az értéklánc minden folyamatában, valamint szélesebb választék a végfelhasználók számára. Ezen követelmények kielégítéséhez a digitalizáció kínálja a szükséges kulcsfontosságú technológiákat. Helyszíni beszámoló a Festo Párizsban tartott nemzetközi sajtókonferenciájáról.

Az Ipari Digitalizáció következő szintje már a magyar vállalatok számára is elérhető

Az Ipari Digitalizáció következő szintje már a magyar vállalatok számára is elérhető (Cikk)

Ma már egyre több olyan új eszköz és technológia érhető el, amellyel a gyártó cégek jelentősen növelhetik termelésüket, javíthatják működésüket. Egyre több vállalat épít szenzorokat gépeibe, illetve próbálja a termelés során keletkező hatalmas adathalmazt elemezni. Az S&T Consulting Magyarország Kft., szakértő rendszerintegrátorként felállított egy olyan útitervet, amely az Ipari Digitalizációban elért előrehaladás mértékét modellezi. Ez a modell 3 érettségi szintet különböztet meg és megfogalmazza az egyes szinteken leghatékonyabban megvalósítható fejlesztéseket is.

A digitalizálás az EMO vezérmotívuma

A digitalizálás az EMO vezérmotívuma (Cikk)

Ha az ipar 4.0 csak egy új fotó- vagy tévéalkalmazás összefoglaló szakszava lenne, akkor az EMO Hannover 2017 szlogene is valahogy így hangzana: „Ipar 4.0 kívánságlista”, vagy „Industrial Internet of Things – mert hülye azért nem vagyok”. A „Hálózatosított rendszerek az intelligens gyártáshoz” mottó kicsit bonyolultabb, de jól emészthető, amit az EMO-kiállítók között a digitális átállásról végzett felmérés is megerősített.

Világpremierek és digitalizálás a Mazak-standon

Világpremierek és digitalizálás a Mazak-standon (Cikk)

A 2017-es EMO kiállításon a Yamazaki Mazak standjának központi témája az ipar 4.0. lesz, a cég iSmart Factory koncepciójának bemutatásával egybekötve. Ennek keretében 25 új Mazak gép kerül bemutatásra, ezek közül pedig 15 szerszámgép világszerte első alkalommal debütál.

A próbaüzem már elindult

A próbaüzem már elindult (Cikk)

Az egyre szaporodó digitális megoldások ellenére sem szabad megfeledkezni arról, hogy egy folyamat elején járunk, az alapvető technológiai változásokhoz vezető út első lépéseit tettük meg – mondja Ács István, a Bosch Rexroth Hajtás- és Vezérléstechnika Kft. ügyvezető igazgatója, az Ipar 4.0 Nemzeti Technológiai Platform elnökségében a gyártó vállalatok képviselője.

Ipar 4.0 a diadalív árnyékában 2. rész

Ipar 4.0 a diadalív árnyékában 2. rész (Cikk)

A globalizált piacok két kulcsfontosságú követelményt állítanak a gyártók elé: nagyobb sebesség az értéklánc minden folyamatában, valamint szélesebb választék a végfelhasználók számára. Ezen követelmények kielégítéséhez a digitalizáció kínálja a szükséges kulcsfontosságú technológiákat. Helyszíni beszámoló a Festo Párizsban tartott nemzetközi sajtókonferenciájáról.

Beckhoff Technology Day 2017

Beckhoff Technology Day 2017 (Cikk)

A Beckhoff Technology Day konferencia a nagy sikerre való tekintettel immár harmadik alkalommal kerül megrendezésre. A rendezvény egyedülálló lehetőséget kínál arra, hogy az eseményen részt vevők értesüljenek az automatizálási technológia aktuális trendjeiről, betekintést nyerjenek a Beckhoff legújabb technológiai- és termékújdonságaiba, valamint az ezekkel megvalósult megoldásokba.

Ipar 4.0 a diadalív árnyékában 1. rész

Ipar 4.0 a diadalív árnyékában 1. rész (Cikk)

A globalizált piacok két kulcsfontosságú követelményt állítanak a gyártók elé: nagyobb sebesség az értéklánc minden folyamatában, valamint szélesebb választék a végfelhasználók számára. Ezen követelmények kielégítéséhez a digitalizáció kínálja a szükséges kulcsfontosságú technológiákat. Helyszíni beszámoló a Festo Párizsban tartott nemzetközi sajtókonferenciájáról.

Adatintegráció az interneten elérhető tárgyainkhoz  és  az Ipar 4.0 alkalmazásokhoz

Adatintegráció az interneten elérhető tárgyainkhoz és az Ipar 4.0 alkalmazásokhoz (Cikk)

A Softing dataFEED OPC Suite új verziója lehetővé teszi az adatok REST protokollokon keresztüli egyszerű és biztonságos átvitelét, valamint támogatja a NoSQL adatbázisokat.

A lézeres technológia jövőjét mutatja be a TRUMPF Münchenben

A lézeres technológia jövőjét mutatja be a TRUMPF Münchenben (Cikk)

Az innovatív sugárvezetési koncepciók forradalmasítják az ultrarövid lézerimpulzusokkal végzett mikromegmunkálást, az új dióda lézertechnika pedig drasztikusan csökkenti az energiafogyasztást. A LASER – World of Photonics szakkiállításon mindez a nagyközönség számára is kézzelfoghatóvá válik.

Ethernet I/O modulok többprotokollos funkciókkal és M12 tápcsatlakozókkal

Ethernet I/O modulok többprotokollos funkciókkal és M12 tápcsatlakozókkal (Cikk)

Új mérce az Ipar 4.0-kompatibilis megoldások számára: a Pepperl+Fuchs új Ethernet I/O moduljai egyetlen készülékben támogatják az összes Ethernet – például PROFINET, EtherNet/IP és EtherCAT – protokollt.

Forradalom az automatizálásban

Forradalom az automatizálásban (Cikk)

A vadonatúj Festo Motion Terminal VTEM a pneumatikát az alkalmazásokkal az ipar 4.0 korába juttatja el.

Nem luxus a tökéletes védelem

Nem luxus a tökéletes védelem (Cikk)

A „Dolgok Internete”, vagy más néven ipar 4.0 hatalmas innovációs és termelékenységi ugrást tesz lehetővé a feldolgozóipar számára. A fejlődés azonban új kockázatokat is hordoz magában: a digitális utasításokat autonóm módra végrehajtó gépek és berendezések az ipari kémkedés és a kiberbűnözés első számú célpontjai lehetnek. Ha tehát az ipar 4.0 koncepciót gazdasági sikerre akarjuk váltani, időben fel kell derítenünk és meg kell előznünk az informatikai támadásokat és a hálózati hibákat. A hagyományos biztonsági megoldások már nem felelnek meg az új kihívásoknak. Az idei Hannoveri Vásáron a Rohde & Schwarz Cybersecurity speciális biztonsági megoldásokat mutatott be a digitális ipari folyamatok számára.

Villámgyors indítás

Villámgyors indítás (Cikk)

Aki már megpróbált egy UHF (ultramagas frekvenciás) alkalmazást optimálisan adaptálni a környezeti feltételekhez, tudja, hogy ehhez gyakran kitartásra van szükség. Az ipari RFID technológia szakértőjének számító Balluff új, rövid hatótávolságú BIS U VU-320 író/olvasó feje nagyobb kényelmet biztosít az indításhoz és a biztonságos azonosítás-technikához.

Meghekkelt robotok a gyárakban - ez nem sci-fi

Meghekkelt robotok a gyárakban - ez nem sci-fi (Cikk)

Ha robotokkal kapcsolatos kibertámadásokról van szó, az emberek többsége valószínűleg rögtön valamelyik legfrissebb hollywoodi kasszasikerre asszociál. A valóság azonban az, hogy ma már minden termelési folyamatban kulcsszerepet játszanak az ipari robotrendszerek – a számítógépes chipek, az autók, de még az üveg gyártásában is. Ezek a rendszerek pedig sajnos sok esetben feltörhetők, amint arra a Trend Micro elsőként hívta fel a figyelmet új jelentésében.

Új szintre emeli a termelékenységet a digitalizált pneumatika

Új szintre emeli a termelékenységet a digitalizált pneumatika (Cikk)

Új termékével az AVENTICS megbízható és értékes információkat szolgáltat a végfelhasználók számára a pneumatikai rendszerek kopottsági és energiahatékonysági állapotáról. Előre feldolgozott állapot-üzeneteket küld meghatározott üzemeltetőknek, illetve a központi IT rendszernek, melyek birtokában hatékonyan csökkenthetik a gépi nem tervezett leállásoknak kockázatát, illetve az üzemeltetési költségeket.

A digitális forradalom megoldásai egyetlen csomagban

A digitális forradalom megoldásai egyetlen csomagban (Cikk)

Az ABB a Negyedik Ipari Forradalom értékeit teszi elérhetővé ügyfelei számára több mint 180 féle megoldás és szolgáltatás kereskedelmi forgalmazásának elindításával. Az ABB Ability a hálózatok összekapcsolása terén meglévő széles körű szakértelmét ötvözi a legújabb digitális technológiákkal, és így olyan hatékony megoldásokat és szolgáltatásokat teremt, amelyek a valódi üzleti problémákra kínálnak megoldást, ezzel kézzelfogható üzleti lehetőségeket teremtve.

Intelligens automatizálás a jövő digitális gyáraihoz 1. rész

Intelligens automatizálás a jövő digitális gyáraihoz 1. rész (Cikk)

A 94 000 m2 alapterületű pfronteni gyárban tartott Nyílt Napok idén is a legújabb innovációk és úttörő technológiák seregszemléje volt. A rendezvény 5 napja alatt a több mint 9 000 látogató több mint 80 CNC-gépet – köztük három világpremiert – figyelhetett meg működés közben. A hangsúly idén is a mindenhatónak bizonyuló „Smart Factory” koncepció felé tolódott el.

Szerelés „ipar 4.0” módra

Szerelés „ipar 4.0” módra (Cikk)

Az adaptálhatóság, a rugalmasság, valamint az OPC UA kommunikációs szabvány alkalmazása az ipar 4.0 olyan kulcsfontosságú elemei, amelyek a gépjárműiparban a motorblokkok szerelésénél használt megfogókészülékekre tipikusan jellemzők. A Festo felhasználja ezeket a funkciókat az ipar 4.0-val kapcsolatos fő nehézségek megoldásában – például a dinamikus szerelési folyamatok rugalmasan változtatható rendszereiben.

Új Zoller szerszámbeállító és -bemérő berendezések

Új Zoller szerszámbeállító és -bemérő berendezések (Cikk)

Nem indulhat el év anélkül, hogy a szerszámbeállítások, bemérő és ellenőrző berendezések világszintű piacvezetője ne bővítse tovább széles körű termékválasztékát. Az idei év új fejlesztéseit a megújult dizájn mellett a kompromisszumok nélküli minőség is jellemzi. Az egyedülálló ergonómia és az átfogó hardver és szoftverfunkcionalitás optimális kombinációja minden szerszám esetében nagyon pontos mérési eredményeket eredményez, ami valódi hozzáadott értéket jelent minden gyártó cég számára.

Márciusi lemezbemutató

Márciusi lemezbemutató (Cikk)

Kíváncsi rá, hogyan válik hatékonyabbá a lemezmegmunkálás a digitális megoldások révén? Ismerje meg jó hangulat és élő bemutatók mellett a lemezmegmunkálás jövőjét!

IoT felhő alkalmazásokba integrált Siemens S7 adatok

IoT felhő alkalmazásokba integrált Siemens S7 adatok (Cikk)

A Softing Industrial dataFEED uaGate SI átjárója az OPC-UA mellett már MQTT protokoll támogatást is tartalmaz, ami lehetővé teszi a Siemens S7 adatok felhő alkalmazásokba történő egyszerű és megbízható integrálását.

Kincs, ami van?

Kincs, ami van? (Cikk)

Felmérések szerint a magyar ipari vállalatok több mint fele már 3 éve folytat digitalizációs fejlesztéseket, és felismerte az adatok értékét, az elemzés fontosságát. Arra viszont ennél jóval kevesebben fordítanak figyelmet, hogy a meglévő technológiai megoldások integrálásával jobb döntések, hatékonyabb folyamatok és új üzleti modellek szülessenek. Óriási technológiai kincs van a gyártó cégek kezében, csupán azt kell megtanulniuk, hogyan „okosítsák fel” gépeiket és működésüket.

OPC kommunikáció Secure Linkkel IoT-felhőkhöz

OPC kommunikáció Secure Linkkel IoT-felhőkhöz (Cikk)

A Softings dataFEED OPC Suite alkalmazásának legújabb verziója már MQTT protokoll támogatást is tartalmaz, ami egyszerű és biztonságos adatátvitelt tesz lehetővé az IoT-felhőkbe.

Mindentudó csodagép Hannoverből

Mindentudó csodagép Hannoverből (Cikk)

Forradalom a 2D lézeres vágás területén: a TRUMPF frissen kifejlesztett, teljesen automatizált, kompakt gépkoncepciót mutatott be az EuroBLECH kiállítás ideje alatt. A TruLaser Center 7030 páratlan hatékonyságot és folyamatbiztonságot teremt a lemezalkatrészek lézeres vágása során.

A digitális korban digitális intelligenciával kell bírni

A digitális korban digitális intelligenciával kell bírni (Cikk)

Merre fejlődik a fémmegmunkálás a digitális korban? Az AMADA az idei EuroBLECH kiállításon demonstrált Digitális Gyár elgondolása az Európában ipar 4.0 koncepció néven ismert termelési filozófia gyakorlati megvalósítása. A japán gyártó által felvázolt és megvalósított digitális átállásról Illyés Péter, a hazai képviseletet ellátó EPL-TECH Kft. ügyvezetője beszélt a TechMonitornak.

Az ipar 4.0 elveit egyre többen alkalmazzák a gyártásban

Az ipar 4.0 elveit egyre többen alkalmazzák a gyártásban (Cikk)

Az ipar 4.0 végrehajtásának folyamata kihívásokkal jár, viszont nagyszerű lehetőségeket is tartogat az automatizálási ipar számára – ezt a Festo már a kezdetben felismerte. Az ipari digitalizáció kulcsfontosságú elemei azok az egyedi komponensek, amelyek az adott rendszeren belül egymással kommunikálnak, valamint irányítani és szabályozni tudják magukat. Az emberi alkalmazottak feladatai is változnak, hiszen nemcsak gépeket kell kezelniük, hanem összetett problémákat kell megoldaniuk és folyamatokat kell tökéletesíteniük. A jövő gyártásának megformálása során a Festo tehát stratégiailag a következő három feladatra fókuszál: az új technológiákra, a korszerű képzésre és továbbképzésre, valamint az emberi tényezőre.

Piacvezetők az együttműködő robotok

Piacvezetők az együttműködő robotok (Cikk)

Az újonnan kiadott jelentés szerint a ko-botok az ipari automatizálás terén a legizgalmasabb növekedést elérő szegmens, és az előrejelzések szerint semmi jele lassulásnak. A piacvezető Universal Robots szerint nagy potenciál van az ágazatban.

Vissza a Jövőbe?

Vissza a Jövőbe? (Cikk)

Az AMADA a kétezres évek elején mutatta be a V-Factory nevű virtuális gyártásfelügyelő szoftvert, amely már akkoriban is képes volt sok olyan igényt kielégíteni, amit ma ipar 4.0-ként emlegetünk. Emellett a múlt század vége óta szinte valamennyi Amada gép központi programozóhelyhez kapcsolódva egy hálózaton működtethető, mint ahogy szerte a világban számtalan gyár működik automata üzemmódban minimális felügyelettel akár Amada, akár más gépekkel. Ezek ismeretében nem is értettem először igazán, mi ez az óriási felhajtás a „Smart Factory” és „Ipar 4.0” szlogenekkel. Az Amada különböző házi kiállításain már sok éve „virtuális” gyárként hálózatba kötött gépek intelligens, interaktív és integrált együttműködését ismerhettük meg, aminek fényében szintén meglepő volt az ipar 4.0 láz, és hasonlóképpen meglepő volt az elmúlt 1-2 évben Smart Factoryvel „marketingelt” versenytársi rendezvények sora is.

Automatizálás és digitalizálás Chicagóban

Automatizálás és digitalizálás Chicagóban (Cikk)

Az idén 31. alkalommal megrendezett chicagói nemzetközi gyártástechnológiai szakkiállítás a vásár történelmének harmadik legjobb számait hozta a látogatói létszám (115 612) és a nettó kiállítási terület (127 301 m2) tekintetében. A kiállítói létszám (2 407) pedig egyenesen rekordokat döntött, így nem csoda, hogy a kiállításnak helyet adó McCormick Place több mint 34 ezer tonnával „gyarapodott” a vásár kezdőnapjáig.

Ipar 4.0 magyar nyelven

Ipar 4.0 magyar nyelven (Cikk)

Számos magyarországi célgépgyártó rendelkezik kiváló autóipari referenciákkal. A mechatronikától távolabb eső területeket azonban már kevesebb gépgyártó sorolhatja kompetenciái közé. Azt pedig még kevesebb gépgyártó mondhatja el magáról, hogy mindezek mellett komoly űripari, nukleáris ipari és kutatás-fejlesztési referenciákkal rendelkezik. A szerteágazó kompetenciákról és az Ipar 4.0 bemutatásában felvállalt úttörő tevékenységről Tóth József, a Hepenix Kft. üzletfejlesztési igazgatója beszélt a TechMonitornak.

S&T FOCUS 2016 (Videó)

Az S&T Consulting Hungary Kft. tisztelettel meghívja Önt és érdeklődő munkatársait az év legnagyobb gépészmérnöki szakmai rendezvényére, az „S&T FOCUS 2016 – CAD/CAM/CAE/PLM/IoT Nap”-ra. Ha csak 1 napja van arra, hogy képbe kerüljön a világ meghatározó ipari trendjeivel, a FOCUS az Ön rendezvénye!

Úton a Dolgok Internete felé

Úton a Dolgok Internete felé (Cikk)

A Dolgok Internete (Internet of Things – IoT) koncepciója a költségoptimalizált, akár egyedi gyártásra is alkalmas automatizálási célokkal létrehozott hálózatosodott rendszereken alapul. Közérthető nyelvre lefordítva ez a testreszabott termékek hatékony és minimális határidőn belül történő legyártását jelenti. Ebben az értelemben az SMS mönchengladbachi gyáregységében 2010-ben elkezdett teljes körű modernizálás már az IoT felé tett jelentős lépésként is értelmezhető. A gyártás átalakításában kulcsfontosságú szerep jutott a Balluff Tool-ID rendszerével megvalósított szerszám-azonosításnak.

PLM PERSPEKTÍVA 4.0

PLM PERSPEKTÍVA 4.0 (Cikk)

A graphIT Kft., a hazai CAD/CAM/PLM piac meghatározó forgalmazója, mint minden évben, idén is megrendezi a PLM Perspektíva szakmai napot, melyre ezúton meghívjuk Önt.

Amikor a gép az intelligens folyamat részévé válik

Amikor a gép az intelligens folyamat részévé válik (Cikk)

Az okostelefonok és a digitális alkalmazások már mindennapunk részeivé váltak, az ipar 4.0 koncepció során pedig a digitalizáció az ipari környezetben is egyre hangsúlyosabb szerepet kap. A jövőről alkotott víziókról és a trendekben kiaknázható előnyökről dr. Jürgen Hohnhaus, a Bystronic fejlesztési vezetője beszélt a TechMonitornak.

15 éves az National Instruments Magyarországon

15 éves az National Instruments Magyarországon (Cikk)

Egy 5,5 milliárd forint értékű beruházást és 210 új munkahely létrehozását jelentették be a National Instruments (NI) fennállásának 40, illetve a debreceni leányvállalat 15 éves jubileuma alkalmából az október 18-án megtartott debreceni ünnepségen.

Jövőt álló technológiák az ipar 4.0 számára

Jövőt álló technológiák az ipar 4.0 számára (Cikk)

A szeptember 29-én második alkalommal megrendezett Beckhoff Technology Day konferencia egyedülálló lehetőséget nyújtott a résztvevőknek arra, hogy közvetlenül értesüljenek a PC-alapú vezérlés, az ipari automatizálás, az információtechnológia (IoT) és az ipar 4.0 aktuális trendjeiről.

A selejtkorszak vége

A selejtkorszak vége (Cikk)

Szeretné tudni, hogy milyen irányt vesz a gyártás az elkövetkező években? Akkor, kérem, vessen egy közelebbi pillantást a Siemens Ambergi Elektronikai Gyárára (Elektronikwerk Amberg – EWA), ahol a termékek irányítják a saját gyártásukat, és fejlett informatikai rendszerek biztosítják a lehető legalacsonyabb hibaszázalékot.

Összefogás az ipar digitális átalakításának ösztönzésére (Cikk)

Az ABB és a Microsoft Corporation 2016. október 4-én bejelentette, hogy a két cég stratégiai partnerséget köt egymással annak érdekében, hogy az ipari ügyfelek a digitális megoldások alkalmazásával új értéket hozhassanak létre.

iSmart Factory koncepció a Mazaktól

iSmart Factory koncepció a Mazaktól (Cikk)

Nincs hazánkban elegánsabb helyszín a szerszámgépipari újdonságok megismerésére, mint a Yamazaki Mazak 14. európai Technológiai Központja. Az 50 fős előadóterem az elméleti, míg a látványos, 736 m2-es gépbemutató terem a gyakorlati ismeretek elsajátítására ideális helyszín.

Globális digitális fejlesztési központot nyit Magyarországon a GE

Globális digitális fejlesztési központot nyit Magyarországon a GE (Cikk)

A General Electric (GE), a magyar kormány stratégiai partnereként, tovább folytatja hazai beruházásait és ipari hátterének fejlesztését. A vállalat 8 milliárd forintos beruházással Budapesten hozta létre és nyitja meg hat globális digitális fejlesztési központjának egyikét. Az új központ megnyitása révén a GE jelenlegi, 10.000 főt is meghaladó alkalmazotti létszáma 2017 végére további 400, magasan képzett szakértői pozícióval bővül az ipari internet-megoldások területén. A központ szakértői szoftverfejlesztéssel, az üzleti folyamatok és alkalmazások rugalmasságát javító informatikai megoldásokkal, informatikai infrastruktúra építéssel és működtetéssel foglalkoznak majd, továbbá adatelemzési (Big Data) megoldásokhoz nyújtanak hozzáférést a vállalat ügyfeleinek. A központot Szijjártó Péter Külgazdasági és Külügyminiszter, valamint Colleen Bell, Amerikai Egyesült Államok magyarországi nagykövetének jelenlétében avatta fel a GE, amelynek célja, hogy hagyományos ipari vállalatból 2020-ra a világ egyik legnagyobb digitális szoftvervállalatává váljon.

Világrekord: 248 000 ipari robot forradalmasítja a globális gazdaságot

Világrekord: 248 000 ipari robot forradalmasítja a globális gazdaságot (Cikk)

248 ezer darab egységgel új történelmi rekordot ért el az ipari robotok értékesítése 2015-ben. A forgalom 12 százalékos növekedést jelentett a tavalyelőtti 221 ezres volumenhez képest. Az emelkedés leginkább a 2009-es pénzügyi válság által kirobbantott globális automatizálási boomnak köszönhető. Az ipari robotok éves forgalma a korabeli értékeknek (2009: 60 000 darab) csaknem a négyszeresére növekedett. A bővülésnek pedig még mindig rengeteg tartaléka van: az előrejelzések szerint 2018-ban már 2,3 millió ipari robot, a 2009-es volumennek (1,0 millió) több mint kétszerese fog majd szolgálatot teljesíteni a világ gyártócsarnokaiban.

Robotok felemelkedése

Robotok felemelkedése (Cikk)

A robotok viharos gyorsasággal hódítják meg a gyártócsarnokokat, és napjainkban már plug-and-play modulokként integrálhatók a szerszámgépekbe és automatizálási rendszerekbe. A bővülő hálózati és platformkapcsolat teljesen új vezérlőarchitektúrák létrehozásához vezet. A szerszámgépek világa tehát újabb gyökeres átalakulás előtt áll. Prof. Dr.-Ing. Thomas Bauernhansl, a Stuttgarti Egyetemen működő Gyártástechnológiai Intézet (IFF), valamint a Fraunhofer Gyártástechnológiai és Automatizálási Intézet (IPA) igazgatója a fejlődés elfogadó szemléletű megvitatására ösztönzi az érintetteket.

Big Data és IoT - összefüggések és számok

Big Data és IoT - összefüggések és számok (Cikk)

Ma már úgy is tudjuk szabályozni az otthonunk hőmérsékletét, hogy közben az irodában tartózkodunk. Az autó képes a navigációt a garázsban is frissíteni. A reggeli bögre teát úgy is fel tudjuk melegíteni, hogy közben még az ágyban vagyunk. Mindez az IoT és a Big Data konvergenciájának köszönhető. De ez a történetnek csak az egyik része.

Precíziós robothegesztési erő

Precíziós robothegesztési erő (Cikk)

A Festo teljesen digitalizált, szervo-pneumatikus hegesztőpisztoly-vezérlője lépést tart az ipar 4.0-val. Egyszerűsíti az üzembe helyezést és a karbantartást, minimalizálja a sűrítettlevegő-fogyasztást, valamint kompakt is.

A TX2 robotgeneráció megérkezett az okosgyárakba

A TX2 robotgeneráció megérkezett az okosgyárakba (Cikk)

A Stäubli az AUTOMATICA 2016 szakkiállításon demonstrálta első ízben az új TX2 sorozat teljes kapacitását. A megbízható, egyenletes működés a hattengelyes robotokat az automatizálástechnika minden aspektusának csúcsragadozói közé emeli, ideértve a minden elképzelhető gyártási környezetben végzett nagyszériás gyártás, az ipar 4.0 alkalmazásokat, illetve az ember-robot együttműködéseket.

Beckhoff Technology Day 2016

Beckhoff Technology Day 2016 (Cikk)

A tavalyi nagy sikerre való tekintettel Magyarországon immár második alkalommal kerül megrendezésre a Beckhoff Technology Day konferencia. Az egész napos, ingyenes rendezvény egyedülálló lehetőséget kínál arra, hogy naprakész információt szerezzen a legfrissebb fejlesztésekről, értesüljön az automatizálási technológia aktuális trendjeiről, illetve a Beckhoff legújabb technológiáiról és megoldásairól. A konferenciához kapcsolódó kiállítótérben pedig működés közben is megtekinthet majd néhány Beckhoff-technológiát szemléltető bemutatóalkalmazást.

Sikeres premierek

Sikeres premierek (Cikk)

Nagy sikert arattak a DENSO Robotics újdonságai az idei AUTOMATICA kiállításon. A cég által kifejlesztett új megoldások egyaránt felkeltették a látogatók, az ügyfelek és a szakértők figyelmét. Az innovatív új termékek közé tartozott az új HSR sorozat, az ember-robot együttműködést szolgáló COBOTTA, valamint az ipar 4.0/IoT alkalmazások terén bemutatott megannyi újdonság.

Cél az okos gyártás: együttműködik a Huawei és a Wanhua-BorsodChem

Cél az okos gyártás: együttműködik a Huawei és a Wanhua-BorsodChem (Cikk)

Stratégiai együttműködési megállapodást kötött a Wanhua-BorsodChem, a régió egyik legnagyobb vegyipari vállalata a Huawei Technologies-zal, a világ egyik legnagyobb infokommunikációs megoldásszállítójával.

Termékek és megoldások a digitális átalakuláshoz

Termékek és megoldások a digitális átalakuláshoz (Cikk)

A negyedik ipari forradalom (“Ipar 4.0”) témája dominál a jövőről szóló beszélgetések zömében, még a szerszámgépgyártó szektorban is. Megkérdeztük Christian Thönest, a bielefeldi DMG MORI Aktiengellschaft igazgatótanácsának elnökét, hogy a DMG MORI a világ legnagyobb szerszámgépgyártójaként hogyan támogatja a megrendelőit a digitális átalakulás útján?

Sokszor a másodpercek döntenek

Sokszor a másodpercek döntenek (Cikk)

Melyik gép áll éppen, és melyiken fut valamilyen program? Sikerült már átállítani a megmunkálóközpontot arra, hogy az éppen befutott sürgős megrendelést teljesíteni tudjuk? Dolgozzunk akár PC-ről, tabletről vagy okostelefonról, a DataLine mindig és mindenhol pontos összképet nyújt az aktuális gép- és folyamatinformációkról.

IIOT-technológiák a gyakorlatban

IIOT-technológiák a gyakorlatban (Cikk)

A „dolgok internete” ma már nem a science fiction világa: a szenzorok által felügyelt, vezeték nélküli kapcsolaton keresztül kommunikáló intelligens eszközök nem csak a mindennapi életünket könnyítik meg, de hatalmas előnyhöz juttatják az ipari szereplőket is. A világ egyik vezető elektronikai beszállítója, a Jabil ráadásul Magyarországon, tiszaújvárosi gyárában is fejleszti a termelést áramvonalasító eszközeit és rendszereit.

Utazás a digitális jövőbe

Utazás a digitális jövőbe (Cikk)

Öt élménydús nap és jelentős látogatói növekedés: dióhéjban így foglalható össze a 2016-os Hannoveri Vásár. A világ legnagyobb technológiai szakkiállítását idén „Integrált ipar – a megoldások felfedezése” mottó alatt és az USA mint hivatalos partnerország részvétele mellett rendezték meg.

A Festo ismét a Bosch csoport preferált beszállítója

A Festo ismét a Bosch csoport preferált beszállítója (Cikk)

A minőség és megbízhatóság kifizetődő: a Bosch csoport 2016-ban ismét preferált beszállítói státusszal jutalmazta a Festo vállalatot a pneumatikai üzletágban. Ennek előzményeként a Bosch 16 fős, nemzetközi beszerzési vezetőkből álló delegációja látogatta meg a Festo standját a Hannoveri Vásáron.

Emberek és robotok hatékony csapatmunkája

Emberek és robotok hatékony csapatmunkája (Cikk)

Az idén kilencedik alkalommal megrendezett SCHUNK Expert Days on Service Robotics kiváló alkalmat teremtett arra is, hogy Ralf Steinmann, a SCHUNK Megfogó Rendszerek részlegének igazgatója ismertesse a szolgáltató robotok piacának aktuális fejlesztési trendjeit. A szakértő a legnagyobb növekedési potenciált az ipar 4.0 koncepcióhoz kapcsolható hálózatos, autonóm CoBot rendszerekben látja.

Tudnivalók a sikeres automatizálásról

Tudnivalók a sikeres automatizálásról (Cikk)

Az automatizálás és az integrált szerelési megoldások (IAS) területén az elmúlt néhány évben a fejlődés a folyamatosan csökkenő sorozatméretek, a rövidebb termékéletciklusok és a sűrűbb átállások irányába mutat. Amihez erre a gyártó cégeknek szükségük van, az a rugalmasság. A túlélés kulcsának számító automatizálási lehetőségekről szólt a Beckhoff júniusi országjáró rendezvénysorozata, amit az ipari robotok piacán meghatározó KUKA kollaboratív robotokról szóló vendégelőadása is színesített.

Ipar 4.0 kompatibilis hűtőberendezések

Ipar 4.0 kompatibilis hűtőberendezések (Cikk)

A Rittal Blue e+ hűtőberendezések új lehetőséggel bővülnek: képesek lesznek a paramétereket és eszközinformációkat magasabb szintű rendszerekbe továbbítani. Ez azt jelenti, hogy könnyen megoldhatóvá válik az eszközmenedzsment, az állapotfelügyelet vagy a prediktív karbantartás. A Hannoveri Vásáron egy konkrét példát is bemutatott a Rittal és az ipar 4.0 gyártó vállalatok számára digitális platformot szolgáltató AXOOM: a hűtőberendezés az adatokat kommunikációs modullal a felhőbe továbbítja, ahonnan a felhasználó megjelenítő eszközére töltődnek le.

A jövő gyártási kihívásai

A jövő gyártási kihívásai (Cikk)

A 2016-os Hannoveri Vásár fő témája: „Integrált ipar – Megoldások felfedezése”. A 2016. április 6-án tartott online sajtókonferencián a Festo bepillantást engedett abba, milyen új iparági technológiákra számíthatunk, és milyen kiemelt fejlesztéseket tapasztalhatnak meg a látogatók a Festo standjánál: az ipar 4.0 szellemében tartott oktatástól és képzéstől a lebegő szállítási rendszereken keresztül a Bionic Learning Network aktuális projektjeiig.

Robotika: kulcs a jövőhöz

Robotika: kulcs a jövőhöz (Cikk)

Az ipari robotok iránti kereslet évről évre dönti a történelmi rekordokat, és a növekedés Közép-Kelet-Európában is kiugró mértékű, ahol 2010 óta évről évre jelentősen növekszik az ipari robotok száma. Nemcsak a robotok által elvégzett munka, de maga a robotika fogalma is gyorsuló ütemben fejlődik. A robotikát érintő változásokról és a KUKA Robotics fejlesztési irányairól Orovica Szilárd ügyvezető igazgató és Görög Botond fejlesztési vezető beszélt a TechMonitornak.

Újabb aranykor jön az automatizálásban

Újabb aranykor jön az automatizálásban (Cikk)

Intel, Apple és Google: az információtechnológia titánjai gyorsuló ütemben változtatják meg életünket és szokásainkat. A Szilícium-völgy inspiráló környezetében nyitotta meg új technológiai központját a Beckhoff is, és a cég által létrehozott automatizálási technológiák várhatóan hasonló mértékben alakítják majd át a gyártási metódusokat. A kiberfizikai rendszerek aktuális fejlesztési újdonságairól Perecz Tamás, a Beckhoff Automation Kft. ügyvezető igazgatója beszélt a TechMonitornak.

Pneumatika az élelmiszeriparban

Pneumatika az élelmiszeriparban (Cikk)

Az élelmiszer- és csomagolóipar az automatizálási technológiák kiemelt felhasználási területei közé tartoznak. A termelési folyamatoktól egészen az élelmiszerek csomagolásáig e szegmensek olyan műszaki fejlesztéseket használnak fel, melyek a legmagasabb energiahatékonysági- és higiéniás követelményeknek kell, hogy megfeleljenek.

Murrelektronik-Yacoub Automation együttműködés

Murrelektronik-Yacoub Automation együttműködés (Cikk)

Az automatizálási specialista Murrelektronik, valamint a fejlesztő és technológiai szolgáltató Yacoub szoros együttműködési megállapodást kötött azzal a céllal, hogy növelje mindkét társaság innovációs erejét és versenyképességét, mely révén a jövőben még gyorsabban, még magasabb minőségű termékeket tudnak majd fejleszteni.

Ipar 4.0-kompatibilis hajtóművek

Ipar 4.0-kompatibilis hajtóművek (Cikk)

A NORD DRIVESYSTEMS által a 2016-os Hannoveri Vásáron kiállítandó új hajtómű-funkciók már a jövő okosgyárainak működési környezetébe engednek majd bepillantást.

Több adat = nagyobb hatékonyság?

Több adat = nagyobb hatékonyság? (Cikk)

Az idei Hannoveri Vásáron az ipar 4.0 koncepciójába tartozó integrált megoldások állnak majd a SICK által bemutatott jellemző gyártási alkalmazások középpontjában. A német gyártó a rugalmasság és termelékenység már ma is létező szenzoradat-alapú lehetőségeit készül demonstrálni. Az adatoknak a felhőben történő gyűjtését élő bemutatók teszik szemléletessé, míg a teljesen integrált megoldások által kínált lehetőségeket különböző internetes szolgáltatások prezentálják majd.

Tartós kapcsolatban

Tartós kapcsolatban (Cikk)

A termelés-kihelyezés főbb okaiként a hazai gyártás versenyképességének romlása mellett a piac megőrzését és bővítését szokás említeni. Bármi legyen is az ok, régiónk autóipari felfutása jelentős növekedési potenciált tartogat még magában a szektor beszállítói számára. A decentralizált automatizálási technikai szakértőjének számító Murrelektronik GmbH 2012-ben érkezett hazánkba és oppenweileri központi gyáregységébe most a TechMonitor is meghívást kapott.

Egyszerű, nyílt és HTML5-alapú: TwinCAT HMI

Egyszerű, nyílt és HTML5-alapú: TwinCAT HMI (Cikk)

Az új TwinCAT HMI paradigmaváltást jelent a HMI szoftverek terén. A vállalati tulajdont képező műszaki és kommunikációs rendszerek és azok meghatározott operációs rendszeren történő használata helyett a Beckhoff olyan IT-szabványokat alkalmaz, mint például a Microsoft Visual Studio® műszaki megoldásokhoz, HTML5-tervezéshez, valamint Websocketek és HTTPS a biztonságos kommunikációhoz. Az operációs rendszertől, felbontástól és kijelzőtől függetlenül a felhasználói felületet bármely HTML5 használatára képes böngészőn meg lehet jeleníteni. Ezáltal a Beckhoff időtálló, nyílt és nagy teljesítményű megoldást hozott létre az ipar 4.0 HMI-koncepciójához.

Trendek és technológiák Düsseldorfból

Trendek és technológiák Düsseldorfból (Cikk)

Komoly látogatói létszám, elégedett kiállítók. Mi egyébre lehet még szükség egy kiállítás sikerességének megítéléséhez? „Nagy örömünkre szolgál, hogy a METAV új koncepciója ennyire pozitív fogadtatásra talált – jelentette ki dr. Wilfried Schäfer, a VDW és a METAV szervezőbizottságának ügyvezető igazgatója. – A kiállítás újrapozícionálása meghozta a várt sikert."

Mechatronikus megfogástechnika és anyagmozgatás

Mechatronikus megfogástechnika és anyagmozgatás (Cikk)

Kétségtelen, hogy SCHUNK ötujjas robotkeze egyelőre nem sok hasonlóságot mutat a híres lovag, Götz von Berlichingen legendás vaskezével, az azonban tagadhatatlan, hogy a high-tech megfogóval történő első kézfogás nyugtalanító érzéseket kelt az emberben. A gyengéd érintés azonban gyorsan eloszlat minden szkepticizmust, és utat enged a modern mechatronika által keltett lehetőségek csodálatának.

Gépdiagnosztika és megelőző karbantartás az ipar 4.0 és az IoT számára

Gépdiagnosztika és megelőző karbantartás az ipar 4.0 és az IoT számára (Cikk)

Az ipar 4.0 és az IoT koncepciók megvalósítása különösen a gépdiagnosztika tekintetében egy sor követelménnyel jár. Idetartozik az online és offline gépállapot-ellenőrzés, a megelőző karbantartás, az alakfelismerés, a gépek optimalizálása vagy a hosszú távú adatarchiválás. Ebből kifolyólag a hatékony elemzésnek és a gépi feldolgozás során fellépő hibák kijavításának alapvető feltétele a ciklusokkal szinkronban levő zökkenőmentes adatgyűjtés. Ezért annak érdekében, hogy kielégítse az ipar 4.0 koncepción alapuló alkalmazások egyre növekvő igényeit, a Beckhoff kifejlesztette a TwinCAT Analytics eszköztárat.

Ipar 4.0 a gyakorlatban 3. rész

Ipar 4.0 a gyakorlatban 3. rész (Cikk)

Napjainkban, de még a következő évtizedekben is az ipar 4.0 koncepciójának gyakorlati megvalósítása jelenti az ipari automatizálás fő csapásirányát. A Festo ezt nemcsak az elsők között ismerte fel, de a megfelelő termékskála kifejlesztésén túl saját scharnhauseni gyáregységében a koncepció gyakorlatba átültetését is demonstrálja – az emberi tényezőket sem szem elől tévesztve.

Ipar 4.0 a gyakorlatban 2. rész

Ipar 4.0 a gyakorlatban 2. rész (Cikk)

Napjainkban, de még a következő évtizedekben is az ipar 4.0 koncepciójának gyakorlati megvalósítása jelenti az ipari automatizálás fő csapásirányát. A Festo ezt nemcsak az elsők között ismerte fel, de a megfelelő termékskála kifejlesztésén túl saját scharnhauseni gyáregységében a koncepció gyakorlatba átültetését is demonstrálja – az emberi tényezőket sem szem elől tévesztve.

Friss tények a robotinvázióról

Friss tények a robotinvázióról (Cikk)

2018-ig az ipari robotok globális értékesítése átlagosan évi 15 százalékkal növekszik – a periódus végére tehát a 400 000 egységet is meghaladja majd a piac mérete. A forgalom 70 százaléka az öt legnagyobb piacon realizálódik majd: Kínában, Japánban, az USA-ban, Dél-Koreában és Németországban.

Ipar 4.0 a gyakorlatban 1. rész

Ipar 4.0 a gyakorlatban 1. rész (Cikk)

Napjainkban, de még a következő évtizedekben is az ipar 4.0 koncepciójának gyakorlati megvalósítása jelenti az ipari automatizálás fő csapásirányát. A Festo ezt nemcsak az elsők között ismerte fel, de a megfelelő termékskála kifejlesztésén túl saját scharnhauseni gyáregységében a koncepció gyakorlatba átültetését is demonstrálja – az emberi tényezőket sem szem elől tévesztve.

F192 - UHF író/olvasó fej nagy érzékelési távolsággal

F192 - UHF író/olvasó fej nagy érzékelési távolsággal (Cikk)

Az F190 UHF író/olvasó fej két évvel ezelőtt mutatkozott be a piacon. A műszer ideális megoldássá vált olyan alkalmazások számára, ahol a korlátozott telepítési hely áll rendelkezésre és 1-2 méter közötti érzékelési távolságra van szükség.

Házi kiállítás Pfrontenben 1. rész

Házi kiállítás Pfrontenben 1. rész (Cikk)

A DMG MORI immár hagyományt teremtett pfronteni nyílt napjai idén is a modern gyártástechnológiák legújabb innovációinak „szezonnyitó” seregszemléje volt. A 2016. január 26–30. között megrendezett eseményen 7 400 m²-en összesen összesen 90 high-tech gépet lehetett megismerni működés közben.

Egységben az erő

Egységben az erő (Cikk)

A Sick a kezdetek óta a TRUMPF szerszámgépgyártó által alapított AXOOM informatikai szolgáltató partnerének számít. Az AXOOM az ipar 4.0 koncepciója mentén haladó gépipari vállalatok számára hoz létre digitális üzleti platformot. Az együttműködés magját a logisztikai folyamatok jelentik.

Automatizálás a köbön 2. rész

Automatizálás a köbön 2. rész (Cikk)

Véget ért az őszi kiállításdömping. Az év méltó lezárásaként érdemes áttekintenünk, hogy milyen innovációk vonzották a legtöbb érdeklődőt idén a Beckhoff kiállítási standjaira.

Nyílt Napok Pfrontenben

Nyílt Napok Pfrontenben (Cikk)

Remek évkezdést ígérnek a DMG MORI immár hagyományos februári nyílt napjai. A világ legnagyobb – évente mintegy 6000 szakmai látogatót vonzó - házi gépbemutatóját egyben a szerszámgépipar európai kiállítási sorozatának megnyitójaként is felfoghatjuk.

Automatizálás a köbön 1. rész

Automatizálás a köbön 1. rész (Cikk)

Véget ért az őszi kiállításdömping. Az év méltó lezárásaként érdemes áttekintenünk, hogy milyen innovációk vonzották a legtöbb érdeklődőt idén a Beckhoff kiállítási standjaira.

Száz év japán fejlesztőmunka eredményei

Száz év japán fejlesztőmunka eredményei (Cikk)

A hőskorszakra való emlékezés és a jövő robottechnikájáról felvázolt meglátások színesítették a Flexman Robotics Kft. december 11-én rendezett Jubileumi Robotkonferenciáját, melynek a BME K épületének Díszterme adott otthont.

Ipar 4.0 és könnyűszerkezetes gyártás a műanyagiparban

Ipar 4.0 és könnyűszerkezetes gyártás a műanyagiparban (Cikk)

Kiváló hangulat, jelentős érdeklődés és nagy horderejű újítások – röviden így foglalható össze a Fakuma 2015 kiállításon aratott Arburg siker. A lossburgi székhelyű vállalat idén a termelés hatékonyságát és az ipar 4.0 koncepcióhoz kapcsolódó fejlesztéseket helyezte a középpontba.

IPAR NAPJAI 2016

IPAR NAPJAI 2016 (Cikk)

2016-ban újra megrendezésre kerül a legátfogóbb ipari szakkiállítás, melynek célja összehívni és felvonultatni az ipar szinte összes ágazatát, annak érdekében, hogy a résztvevők kihasználhassák az iparágak között lévő szinergiát.

Automatizálás ma és holnap

Automatizálás ma és holnap (Cikk)

A 2015. november 24-26 között Nürnbergben rendezett SPS IPC Drives szakkiállításon több mint 1 600 cég ismerteti meg a látogatókat az elektronikus automatizálási rendszerek és alkatrészek teljes spektrumát lefedő legújabb fejlesztésekkel és trendekkel.

Intelligensen kommunikáló gépek a pneumatikában (Cikk)

Alapjaiban változtathatja meg a gyártástechnológiai tervezést az intelligens pneumatika. A legújabb műszaki fejlesztések már az Ipar 4.0 irányelveinek megfelelő megoldásokkal látják el az iparágat, ahol ma is megszokott az üzemi berendezések összehangolt, hálózati kommunikációja.

Beckhoff Technology Day 2015

Beckhoff Technology Day 2015 (Cikk)

A Magyarországon első alkalommal szeptember 15-én megrendezett Beckhoff Technology Day konferencia egy olyan egész napos, ingyenes rendezvény volt, amely egyedülálló lehetőséget nyújtott arra, hogy az érdeklődők közvetlenül értesüljenek a PC-alapú vezérlés aktuális trendjeiről.

Ipar 4.0 megoldások a tárolástechnikában

Ipar 4.0 megoldások a tárolástechnikában (Cikk)

2015. október 7-én újra megtartotta immár hagyományosnak mondható Logisztikai Partnernapját a Logi-Store Kft. A könnyedebb programokkal színesített rendezvényen idén a virtuális és a fizikai valóság összeolvadásának a raktárlogisztikában is létező bemutatásán volt a hangsúly.

Meghódítják a világot a robotok 2.rész

Meghódítják a világot a robotok 2.rész (Cikk)

Az elmúlt években az ipari robotok világszerte jelentősen hozzájárultak a gazdasági növekedéshez.

Meghívó - Beckhoff Technology Day 2015

Meghívó - Beckhoff Technology Day 2015 (Cikk)

Automatizálási hardverek és szoftverek legújabb generációja: jövőbeli technológiák hatékony alkalmazása ma

Biztonságos-e a hálózatba kapcsolt közeljövő?

Biztonságos-e a hálózatba kapcsolt közeljövő? (Cikk)

Az autóval hálózatba kapcsolt okostelefon, mely alkalmazásai a műszerfal képernyőjén futnak, az időszerű karbantartásukat előre kommunikáló alkatrészek vagy a navigációs rendszer adatai alapján az otthonához közeledő autós számára a ház fűtésrendszerének bekapcsolása mind olyan fejlesztések, melyek a Bosch járműtechnológiai jelenéhez és közeljövőjéhez tartoznak, s amelyek – a kényelmi funkciók mellett, a smart-filozófiához következetesen – az energiafelhasználás csökkentését és a fenntarthatóságot szolgálják.

Bystronic Kompetencia Napok 2. rész

Bystronic Kompetencia Napok 2. rész (Cikk)

A Bystronic immár hagyományosnak mondható, Kompetencia Napokra hallgató házi kiállítása 2007-ben indult útjára. A rendezvénysorozat célja nem pusztán a svájci gyártó technológiai újításainak, hanem annak az ipari trendnek a szemléltetése is, amely során a hangsúly a gépekről a teljes értékteremtő folyamat felé tolódik el. A TechMonitor idén is meghívást kapott a niederönzi Kompetencia Napokra. Helyszíni beszámolónkat sorozatban közöljük.

A gyártás digitalizálása

A gyártás digitalizálása (Cikk)

Az EMO 2015 kiállításon a Siemens standja teljes mértékben a szerszámgép környezetek digitalizálását állítja középpontba. "Úton az Industrie 4.0 felé – digitalizálás a szerszámgép gyártás területén" jelmondatának megfelelően a Siemens az ipari szoftver és automatizálási technológia integrált portfólióját mutatja be, amelynek révén a vállalatok rugalmasabbá és hatékonyabbá tehetik termelésüket, ugyanakkor lerövidíthetik a piacra kerülési időt.

Bystronic Kompetencia Napok 1. rész

Bystronic Kompetencia Napok 1. rész (Cikk)

A Bystronic immár hagyományosnak mondható, Kompetencia Napokra hallgató házi kiállítása 2007-ben indult útjára. A rendezvénysorozat célja nem pusztán a svájci gyártó technológiai újításainak, hanem annak az ipari trendnek a szemléltetése is, amely során a hangsúly a gépekről a teljes értékteremtő folyamat felé tolódik el. A TechMonitor idén is meghívást kapott a niederönzi Kompetencia Napokra. Helyszíni beszámolónkat sorozatban közöljük.

Szenzorok nélkül nincs „Big Data” - 4. rész

Szenzorok nélkül nincs „Big Data” - 4. rész (Cikk)

A SICK AG az idei Hannoveri Vásáron az Inudstry 4.0 egyik hajtóerejeként az ipari alkalmazásokat szolgáló szenzortechnikai megoldásainak teljes kínálatát felsorakoztatta. A német gyártó többek között a nyomon követés és a biztonság területéről hozott példákon keresztül mutatta be az Industry 4.0 területére vonatkozó megoldásait.

Szenzorok nélkül nincs „Big Data” - 3. rész

Szenzorok nélkül nincs „Big Data” - 3. rész (Cikk)

A SICK AG az idei Hannoveri Vásáron az Inudstry 4.0 egyik hajtóerejeként az ipari alkalmazásokat szolgáló szenzortechnikai megoldásainak teljes kínálatát felsorakoztatta. A német gyártó többek között a nyomon követés és a biztonság területéről hozott példákon keresztül mutatta be az Industry 4.0 területére vonatkozó megoldásait.

Szenzorok nélkül nincs „Big Data” - 2. rész

Szenzorok nélkül nincs „Big Data” - 2. rész (Cikk)

A SICK AG az idei Hannoveri Vásáron az Inudstry 4.0 egyik hajtóerejeként az ipari alkalmazásokat szolgáló szenzortechnikai megoldásainak teljes kínálatát felsorakoztatta. A német gyártó többek között a nyomon követés és a biztonság területéről hozott példákon keresztül mutatta be az Industry 4.0 területére vonatkozó megoldásait.

A Siemens tovább fejleszti a Digitális Vállalatot (Cikk)

Hogy megfeleljen az Industry 4.0 elképzelés által felvetett közelgő kihívásoknak, a Siemens a Digitális Vállalatba helyezi a bizalmát.

Szenzorok nélkül nincs „Big Data” 1. rész

Szenzorok nélkül nincs „Big Data” 1. rész (Cikk)

A SICK AG az idei Hannoveri Vásáron az Inudstry 4.0 egyik hajtóerejeként az ipari alkalmazásokat szolgáló szenzortechnikai megoldásainak teljes kínálatát felsorakoztatta. A német gyártó többek között a nyomon követés és a biztonság területéről hozott példákon keresztül mutatta be az Industry 4.0 területére vonatkozó megoldásait.

Automatizált gyártósori ellenőrzés robotkarokkal

Automatizált gyártósori ellenőrzés robotkarokkal (Cikk)

A gyártási idő csökkentéséhez – az ütemezési problémáktól a legkisebb segédanyagokig – a gyártási lánc minden pontján találhatunk megoldást, de ezek között a megoldások között hatékonyságban és hasznosságban meglepően nagy különbségek lehetnek.

Akciódús napok a Hanza-városban

Akciódús napok a Hanza-városban (Cikk)

Az idei Hannover Messe több mint 220 000 szakmai látogatót vonzott a Hanza-városba. A vásár különösen nagy hangsúlyt fektetett a gyártásdigitalizálás, az ember-gép együttműködés, az innovatív beszállítói megközelítés és az intelligens energiarendszerek témakörének. Az „Integrált ipar – csatlakozzon a hálózatra” mottó is a negyedik ipari forradalom megérkezését sugallta.

Mérnökök kora (Cikk)

A technológiai innovációknak köszönhetően az informatikai megoldások egyre nagyobb teret nyernek mind a hagyományos iparágakban, mind az új gyártási, termelési rendszerekben, a gépek és emberek közötti kommunikációban. Közkeletű megfogalmazással élve a negyedik - a német iparvezetés terminológiája szerint Industrie 4.0-nak nevezett - ipari forradalom küszöbén állunk. E korszak már most is pontosan kirajzolódó trendjeiről kérdeztük Dr. Haidegger Gézát, az MTA-SzTAKI tudományos főmunkatársát.

A fejlődés csak hatékony IT mellett lehetséges

A fejlődés csak hatékony IT mellett lehetséges (Cikk)

Önbeállító gépek, intelligens termékek, automatikus gyártási eljárás váltások – az ipar 4.0 folyamatai úgy hangzanak, mintha egy sci-fiből léptek volna elő. Hogy végül milyen formát öltenek ezek a folyamatok, annak “formálása” jelenleg is zajlik.

Maximális számítási teljesítmény az okosgyárak intelligenciájának növeléséhez

Maximális számítási teljesítmény az okosgyárak intelligenciájának növeléséhez (Cikk)

A gépek, illetve komplett gyártósorok vezérlési igényeinek kielégítése még nagyobb intelligenciát követel meg az okosgyártól, ezért az automatizálás szintjén egyre nagyobbak a számítási teljesítménnyel szemben támasztott követelmények. A funkciók egyre bővülő köre és az egyre rövidebb ciklusidők még erősebb központi vezérlőegységeket tételeznek fel.

Kezelés és szerelés a negyedik ipari forradalomban

Kezelés és szerelés a negyedik ipari forradalomban (Cikk)

„Hálózatos, intelligens, rugalmas” – a Hannoveri Vásáron a befogórendszerek és befogószerkezetek szakértője az ipar 4.0 követelményeinek megfelelő rugalmas automatizálási megoldások létezését demonstrálja.

Hannoverből indul a forradalom

Hannoverből indul a forradalom (Cikk)

A gyártástechnológia kutatásában, fejlesztésében és előállításában Németország hagyományosan vezető szerepet tölt be. Az április 13-17. között megrendezett Hannoveri Vásár Kutatási és Technológiai szekciója a kutatás és az ipar szoros együttműködésének óriási potenciáljára, valamint a felgyorsított technológiatranszfer előnyeire fókuszál majd.

Logimat 2015

Logimat 2015 (Cikk)

A Logimat Nemzetközi Disztribúciós, Anyag- és Információáramlási Szakvásár kiállítói összetétele és informatív keretprogramja az ipar 4.0, az erőforrás-hatékonyság, az integráció és a rugalmasság témaköreire koncentrál. Az idén második alkalommal megrendezésre kerülő és az e-kereskedelemmel kiemelten foglalkozó World Trade a kereskedelem és a logisztika közös fórumaként szolgál.

EuroMold 2014

EuroMold 2014 (Cikk)

Lenyűgözően élethű módon mutatta be a forma- és szerszámok tervezésének és alkalmazásfejlesztésének vezető szakvására az úttörő üzleti modellnek számító tömeges testreszabásban rejlő lehetőségeket. A testreszabott tömegtermelés egy olyan gyártási eljárásra utal, amely során a termék a standard termékekhez hasonló áron egyedivé alakítható, vagy a moduláris tervezési elv révén az ügyfél által konfigurálható.

Az ipari internet térhódítása (Cikk)

Az Industrial Internet Consortium, más néven IIC 2014 márciusában jött létre. Célja az innováció ösztönzése, szabványok kialakítása, az együttműködési képesség növelése és a biztonság szavatolása.

NIDays 2014 (Cikk)

Az augusztusi NIWeek eseményen bemutatott legújabb fejlesztéseket a november 4-én rendezett budapesti NIDays 2014 konferencián ismerhették meg a magyar mérnökök, oktatók és kutatók.

Pillantás a jövőbe (Cikk)

A jövő gyártástechnológiáját fejlesztő Festo szeptember 25–26-án a Stuttgarthoz közeli esslingeni technológiai központban tartotta meg immár hagyománynak számító éves nemzetközi sajtókonferenciáját. A rendezvényen többek között az elektromos meghajtások és a lítiumion-akkumulátorok újdonságaiba, az ipar 4.0 terén elért eredményekbe és a természetes mozgásformákat mesterségesen megvalósítani képes bionikus fejlesztések legújabb fejlesztéseibe nyerhettünk bepillantást.

Túl a 90 ezren

Túl a 90 ezren (Cikk)

Az új látogatórekord és a tovább növekvő nemzetköziség megszilárdította az AMB pozícióját a világ vezető ipari szakkiállításai között

A jövő asszisztensei

A jövő asszisztensei (Cikk)

A változékony piacok és az ingadozó kereslet miatt a gyártóipar vállalatainak folyamatosan optimalizálniuk kell gyártási módszereiket, és egyre rugalmasabbá kell válniuk. Az ipar 4.0 korában az ember és robot közti együttműködés középpontba került. Így lettek gyártási asszisztensek a Universal Robots könnyűszerkezetes robotjai is, amelyek képesek tehermentesíteni az embert az ergonómiailag kedvezőtlen vagy monoton feladatoknál.

Intelligens megoldások, okos gyárak

Intelligens megoldások, okos gyárak (Cikk)

A Hannoveri Vásár kiállítói és látogatói „a lábukkal szavaztak” az ipari növekedés stabilitását illetően. Az „Integrált ipar - következő lépések” mottó égisze alatt közel 5000 kiállító mutatta be technológiai megoldásait a jövő intelligens, önszerveződő gyárainak felépítéséhez és az energiarendszerek átalakításához.

Kutatás és szakképzés az ipar 4.0 bevezetéséhez (Cikk)

A Festo számára az ipar 4.0 bevezetése egyet jelent az új technológiák intenzív kutatásával és alkalmazottainak szakképzésével, immár a jövő gyártási tevékenységeihez alkalmazkodva. A Festo AG és a Festo Didactic ezért közös együttműködésben vesz részt a gyártófüggetlen SmartFactory kezdeményezésben.

Okos meghajtórendszerek az intelligens gyárhoz (Cikk)

A NORD DRIVESYSTEMS berendezésgyártó fontos lépést tett az üzemi megoldások új generációjának kidolgozása felé az „ipar 4.0” irányelv szellemében decentralizált hajtásrendszerei által, amelyek az integrált számítási kapacitásuknak köszönhetően hatékony vagyongazdálkodást tesznek lehetővé modern automatizálási környezetben.

Ipar 4.0: intenzív kutatási tevékenység a Festonál

Ipar 4.0: intenzív kutatási tevékenység a Festonál (Cikk)

A világ legjelentősebb ipari szakvásárának tartott Hannoveri Vásár 2014-es mottója (Integrált gyártás – a következő lépések) az ipar 4.0 bevezetésére és gyakorlati megvalósítására fókuszál. A Festo számára ez mindenekelőtt az ipar 4.0 különböző aspektusainak intenzív kutatását jelenti. A német cég ennek érdekében számos – többek között az OPAK, a MIKOA és a MetamoFab – kutatási projektben vesz részt, és rengeteg, a témához illeszkedő hálózathoz csatlakozott.

Keresés
Bejelentkezés / Regisztráció
AUTOMATIZÁLÁS

Az elektromos megfogók elejtik a munkadarabot?

Lehet a vákuum is gazdaságos

Média Partnerek