A digitalizáció és a mesterséges intelligencia (AI) olyan megatrendek, amelyek a gumiabroncsgyártásban is nagy megtakarítási lehetőségeket kínálnak. A gépi tanulási algoritmusok decentralizált módon, például a helyszínen, azaz a ténylegesen felügyelendő modulon is megvalósíthatók. Erre példa a Festo AX. Ez az AI szoftver pontosan ezeket az algoritmusokat használja a gumiabroncsgyártó gépeken vagy a vulkanizáló préseken előforduló rendellenességek észlelésére.
Az elmúlt két évben a hazai vállalatok 28,8%-a számára az üzleti folyamatok automatizálása jelentette a legnagyobb kihívást; míg 17,1%-uknál az innováció ütemének követése, 11,7%-uknál pedig a hibrid munka szervezése okozta a legtöbb fejtörést
Az uszodák a leginkább energiaigényes középületek közé tartoznak. Míg egy átlagos négyfős háztartás évente körülbelül 15 000 kilowattóra gázt használ, addig egy uszoda 80-szor annyit. Az emelkedő energiaárak hatására egyértelmű volt, hogy gyors és hatékony megoldásra van szükség a költségek csökkentésére. Esettanulmány a németországi Saterland községből.
Míg egy ember fél-egy másodperc alatt hoz meg egy döntést, addig a mikroprocesszoroknak ehhez csak néhány nanomásodpercre van szükségük, emellett a gépek által hozott döntések sokkal szélesebb, közel valós idejű adathalmazokon alapulnak. A várakozások szerint az IT-szolgáltatásokat az emberek helyett egyre inkább a gépekre szabják majd, mert így alacsonyabb költségek mellett jobb és gyorsabb döntések születhetnek. A mesterséges intelligencia stratégia megléte ma már alapfeltétele a versenyben maradásnak. De nem elég arról dönteni, hogy szükségünk van mesterséges intelligenciával ellátott megoldásokra, stratégiát is kell alkotni annak bevezetésére. Ennek lehetőségeiről Baksai Bianka, a Schneider Electric Zrt. ipari automatizálási termékmenedzsere és Erdei Gábor, a cég szoftverértékesítési üzletfejlesztési menedzsere beszélt a TechMonitor olvasóinak.
A mesterséges intelligencia fogalmának 1956-os megjelenése után a szakértői jóslatok gyors eredményeket fogalmaztak meg a területtel kapcsolatban. Bár a technológia malmai kissé lassabban őröltek, 1982-ben már megjelent az első üzletileg sikeres szakértőrendszer, napjainkra pedig a mesterséges intelligencia új üzleti modellek és munkakörök létrehozását eredményezte. Az ipar világa korábban nem látott sebességgel alakul át, amiről Gáspár Sándor, a Stratis Vezetői és Informatikai Tanácsadó Kft. AI-kompetencia-központjának vezetője beszélt a TechMonitor olvasóinak.
Tovább erősíti digitális portfolióját a Siemens. A Senseye felvásárlásával a német technológiai vállalat tovább bővíti az innovatív megelőző karbantartáshoz és intelligens eszközkezeléshez kötődő megoldáskínálatát.
Az ipar digitális átalakulásának meghatározó szereplőjeként a KUKA olyan termékeket és megoldásokat mutat be az automatica 2022 kiállításon, amelyek épp annyira erősek, mint amennyire könnyen használhatóak. Az új robotoktól a Digital Twin-ig a KUKA végre ismét élőben, személyesen mutathatja be újdonságait.
A mesterséges intelligencia (MI) és a gépi tanulás évek óta része az ipari termelésnek – legalábbis elméletben. A mesterséges intelligencia gyakorlati megvalósításának lehetőségeit is górcső alá veszi a 2022. június 21–24. között Münchenben megrendezésre kerülő automatica szakkiállítás.
Evidenciának tűnik, hogy kifizetődőbb elvégezni a megelőző karbantartásokat, mint megvárni, amíg beüt a baj és le kell állítani az egész gyártósort. De honnan tudjuk, hogy pontosan hol és milyen karbantartásra van szükség? A választ a mesterséges intelligencia adhatja meg. A karbantartási és szerviztevékenységek valódi igényeknek megfelelő ütemezését célzó Siemens Predictive Service Analyzer megoldással akár 30 százalékkal is növelhető egy gyártóüzem rendelkezésre állása.
A Nemo’s Garden egy különleges startup. Bár 2022-ben már nem egyedi az, hogy szokatlan helyszíneken és körülmények között termesztenek növényeket, a vállalat ötlete mégis újdonságnak számít. Az alapítók víz alatti üvegházakkal kísérleteznek, amelyekben egészséges növényeket nevelnek hasonlóképpen, mint a csehországi okos konténerkertészetben.
Ha az automatizálási technológiák gyártói valódi hozzáadott értéket akarnak teremteni ügyfeleik számára, a digitalizációs megoldások jelentik a megoldást. „Ezért fejlesztette ki a Festo a Festo Automation Experience-t, röviden Festo AX-et" - magyarázza Dr. Oliver Niese, a Festo digitális üzletágának alelnöke. A Festo AX fokozza a gépek és rendszerek teljesítményét, így még sikeresebbé teszi az ügyfeleket.
Az elektronikai alkatrészek, termékek és megoldások globális forgalmazójaként ismert Farnell ingyenes oktatási webinárium-sorozatot szervez a mérnökök számára. A három webináriumból álló sorozat a peremhálózati eszközök legújabb mesterséges intelligencia-megoldásaira összpontosít.
A mesterséges intelligencia (AI) kulcsszerepet játszik az automatizálás jövőjében. Akár egy komponensben, akár egy házon belüli szerveren vagy a felhőben, az intelligens rendszerek optimalizálják a folyamatokat és új perspektívákat nyitnak. A Festo elemzi az alkalmazási lehetőségeket, és a vállalaton belül ösztönzi ennek a kulcsfontosságú technológiának a fejlesztését.
A mesterséges intelligencia (AI) kulcsszerepet játszik az automatizálás jövőjében. Akár egy komponensben, akár egy házon belüli szerveren vagy a felhőben, az intelligens rendszerek optimalizálják a folyamatokat és új perspektívákat nyitnak. A Festo elemzi az alkalmazási lehetőségeket, és a vállalaton belül ösztönzi ennek a kulcsfontosságú technológiának a fejlesztését.
Másfél év alatt modernizálja gyártását a Dr. Oetker Magyarország. Az évente 9-11 ezer tonnányi, tizenhét országot – közte hazánkat is – ellátó, élelmiszeripari segédanyagokat gyártó vállalat meglévő gyártósorait digitalizálja jánossomorjai üzemében.
Könnyen alkalmazható gépi látást ad a vállalatoknak az AB Consulting új keretrendszere.
A mesterséges intelligencia (MI) a gépek emberhez hasonló képességeit jelenti. Ilyen képességek az érvelés, a tanulás, a tervezés és a kreativitás. A korábbi lépéseik hatásainak elemzésével ezek a rendszerek képesek viselkedésük bizonyos fokú módosítására is. Egyre szélesebb az a terület, ahol az MI alkalmazható a gyártásban, de miben érzékelhető a hatása, és hogyan változtatja meg a mérnökök ma ismert munkáját? Az MI által uralt jövőképről Kamrás Ádám, a Beckhoff Automation Kft. applikációs mérnöke beszélt a TechMonitor olvasóinak.
A mesterséges intelligencia és az innovatív megoldások használatához alacsonyabb képesítés is megfelelő, mégis hatékonyabb, nagy pontosságú ellenőrzést eredményeznek
Az element14.com közösség egy új e-könyvet adott ki tagjai számára, amely áttekintést nyújt az IoT biztonsági trendjeiről, a releváns algoritmusokról és a biztonsági használatra szánt kriptográfiáról, valamint a kommunikáció, az edge eszköz, a gateway server, valamint a felhőszintű biztonság újdonságairól.
A Google hardvere és szoftvere leegyszerűsíti a mesterséges ideghálózatokat idéző intelligens eszközök tervezését.
2021-re több mint 30 ország hozott létre nemzeti mesterséges intelligencia stratégiát. A mesterséges intelligencia kutatásokban élen járó Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) újabb lendületet vesz az intelligens technológiák fejlesztése. A Tématerületi Kiválósági Program MI kutatásai mellett, megkezdték a munkát a Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium kutatócsoportjai.
Az autonóm járművekkel kapcsolatos kutatásokat teszi gyorsabbá és hatékonyabbá a műszaki képzésekben kiemelkedő győri Széchenyi István Egyetem mesterséges intelligenciára (MI) építő projektje, amelyben robotokat vizsgálnak virtuális, szimulációs környezetben. A járműipar nemzetgazdasági szempontból stratégiai jelentőségű ágazat, s ennek fejlesztési tevékenységét a legmodernebb technológiák támogatják, mint amilyen a mesterséges intelligencia. A Microsoft és a Széchenyi István Egyetem együttműködésével, a Mesterséges Intelligencia Tudásközpont program keretében megvalósuló projekt a jövőben több száz mérnökhallgatónak teszi lehetővé, hogy megtanulják és saját kutatásaikban is alkalmazzák a mesterséges intelligenciára épülő technológiákat.
Az OMRON virtuális kiállítása egy 360 fokos virtuális körséta keretében vezeti végig a látogatókat „a jövő gyárán” – amelyben a rugalmasság és a hatékonyság növelésére, a termelékenység fokozására szolgáló különféle innovációkat mutatnak be.
Az OMRON bejelentette az új, az iparág első olyan hibaészlelő mesterséges intelligenciáját alkalmazó FH sorozatú képfeldolgozó rendszerének bevezetését, amely tanulási minták nélkül képes beazonosítani a hibákat. Ez a mesterséges intelligencián alapuló technológia az emberi érzékenységet és a szakképzett minőségellenőrök technikáit utánozva megbízhatóan észleli a régebben nehezen azonosítható hibákat, és automatizálja az emberi látáson alapuló szemrevételezést.
A COVID-19 világjárvány világszerte komoly hatással van a feldolgozóiparra. Mivel modern korunkban a gépek váltak a gazdasági fejlődés és a haladás sarokköveivé, az országok felismerték az ipar korszerűsítésének szükségességét.
Technológiai, kulturális, esetleg evolúciós átalakulást jelent az emberiség életében a digitalizáció? Merre vezet az út a homo sapienstől a homo digitalisig? Hogyan válnak életünk részévé a gigahálózatok által életre hívott lehetőségek, az öntanuló algoritmusok, a genetikailag programozott biológiai rendszerek vagy épp a nano gyárak – tette fel a kérdéseket a legújabb, évadzáró MOST Fórum, amelyen a résztvevők ezúttal egy interaktív kiállításon abba is bepillantást nyertek, milyen eszközökből épül fel a gigabites hálózati infrastruktúra, amely a digitális világ vívmányait biztosítja az ügyfeleknek.
A gépi látás és a mélytanulás kombinációja erős alapot ad a vállalatoknak mind az operatív működés, mind a befektetésarányos megtérülés vonatkozásában. A beruházások megtérülésének maximalizálása szempontjából elengedhetetlen tehát a hagyományos gépi látás és a mélytanulás közötti különbségek felkutatása, valamint annak megértése, hogy ezek a technológiák kiegészítik egymást – nem pedig versenyeznek egymással, vagy helyettesítik egymást. Jelen cikk ezt a kérdéskört hivatott tisztázni.
Napjainkban egyre több helyen alkalmaznak mesterséges intelligencián alapuló megoldásokat. Számos különböző iparágban tökéletesítik a termékeket és szolgáltatásokat ilyen technológiák segítségével, az autógyártástól kezdve az energetikáig. A SUSE szakértői szerint az AI még több üzleti lehetőséget tartogat a közeljövőre, mivel az ilyen eszközök kiszolgálásához szükséges, nagy teljesítményű infrastruktúra ma már viszonylag egyszeren elérhető és kiépíthető a vállalatok számára.
A Festo öntanuló gépekkel szeretné tovább növelni az ügyfelei termelékenységét. A vállalat ehhez három hálózati szinten támaszkodik a mesterséges intelligenciára: a helyszínen, a telephelyen, illetve a felhőben.
Az autonóm mobil robotok (AMR-ek) az emberekkel együtt dolgozva hoznak létre magasan termékeny munkakörnyezetet, mely során átveszik az ismétlődő és balesetveszélyes, anyagmozgatással járó feladatokat. A mobil robotokat érintő eladások várhatóan világszerte jelentős mértékben emelkedni fognak az elkövetkező években, a földrajzi régiótól, valamint az iparágtól függetlenül. A folyamatos kutatás és fejlesztés sikerét mi sem bizonyítja jobban, mint az a számos, újonnan kialakított termék, amely egyre gyorsabb ütemben kerül a robotikai piacra. Az AMR-ek evolúciójának következő lépése a mesterséges intelligencia (MI) beépítése, mellyel az okos mobil robotok jóval többre lesznek képesek, mint eddig.
Az innovatív, új technológiák fejlett automatikus hibaészlelést végeznek (jellemzően 80-90%-ban képesek automatikusan felderíteni a kritikus területeket), jóval (a korábban elérhetőnél akár 50-100x) gyorsabb MI-vel segített adatsor-alapú betanítás és címkézés mellett.
2018 volt az az év, amikor a közvélemény felfigyelt a mesterséges intelligenciára és annak lehetséges társadalmi hatásaira. 2019-ben a figyelem várhatóan a felszín alatti rétegre terelődik. Mi történik valójában akkor, amikor egy MI-rendszer „döntést” hoz, milyen kapcsolatban áll ez a tágabb környezettel – az IT-vel és az emberekkel? Hogyan építsünk MI-rendszereket az akut szakemberhiánnyal küzdő környezetben?
Az idei New York-i NRF kiállításon a Fujitsu bemutatta azokat az innovatív megoldásokat, amelyek új technológiák, pl. az MI alkalmazásával segítenek a kiskereskedelmi cégeknek legyőzni a legnagyobb kihívásokat. A Fujitsu kulcsrakész technológiái teljes körűen támogatják az ügyfélutat, és – az élelmiszerboltoktól a divatüzletekig – a kiskereskedelmi vállalkozások minden típusánál jól használhatók. A megoldások elősegítik a vevők bolti élményének javítását és – például az önkiszolgáló pénztáraknál keletkező veszteségek visszaszorításával – a működési költségek csökkentését.
A Fujitsu új megoldása mesterséges intelligencia (MI) segítségével mérsékli a szupermarketek önkiszolgáló pénztárainál elkövetett csalásokat – amelyek összege általában a normál pénztárakra jellemző érték duplája. A Fujitsu egy piacvezető európai hipermarketlánccal közösen fejlesztette ki és tesztelte a technológiát, amely komoly előrelépést jelent a pénztárosok nélkül is zökkenőmentesen üzemelő üzletek kialakítása felé.
Jóllehet a mobil robotok piaca még korai stádiumban van, az előrejelzések szerint az elkövetkező egy-két évben világszerte jelentős fellendülésnek lehetünk tanúi. Egyre több vállalat fedezi fel a mobil robotokban rejlő azon lehetőségeket, amelyekkel automatizálhatóak a belső szállítmányozási folyamatok. Visszatekintve a múltba megállapítható, hogy a robotika először a jól automatizálható autó- és elektronikai iparban jelent meg.
A hagyományos IT infrastruktúrával és ahhoz tartozó régebbi gyári berendezésekkel a gyártó vállalatok nem képesek megfelelni a digitalizáció korában jelentkező magas elvárásoknak.
Az Accenture egy új kutatása szerint a gyártók túlnyomó többsége a mesterséges intelligenciához (AI) fordul, hogy új képességekkel ruházza fel termékeit és szolgáltatásait.
A Fujitsu ma bejelentette, hogy a mesterséges intelligencia terén felhalmozott szakértelmével támogatja az Európai Unió Horizon 2020 programjának együttműködésre épülő, új FinSec projektjét. A GFT Italy által koordinált projekt célja, hogy felkészítse a pénzintézeteket a komplex biztonsági támadások előrejelzésére és elhárítására, valamint a mind komolyabb biztonsági előírásoknak való megfelelésre.
A fejlett automatizálás jobb és motiválóbb munkahelyeket teremthet az emberek számára. Azonban, mint azt egy új tanulmány megállapítja, még a jövő munkahelyeire leginkább felkészült országoknak is át kell gondolniuk az oktatásuk és képzésük rendszerét, hogy megfelelően fel tudják készíteni polgáraikat a jövő állásaira.
Az Accenture Technology Vision 2018 éves jelentése szerint a mesterséges intelligencia (AI) és az egyéb technológiák rohamos fejlődése az intelligens vállalkozások létrehozását is felgyorsítja, és lehetővé teszi, hogy az emberek mindennapi életének részévé válhassanak. Ugyanakkor, ha a vállalatok a növekedés mellett a társadalomra is pozitív hatást szeretnének gyakorolni, olyan új vállalatirányításra lesz szükség, amely a bizalmat és a nagyobb felelősséget helyezi előtérbe.
Ipari folyamatok során a diagnosztikai célú analitikák megalkotása mindig is olyan szakértő adatkutatók munkáját igényelte, akik mélységében ismerték az analitika alanyaként szolgáló egyes alkalmazásokat. Ezek a szakértők heteket, hónapokat vagy akár éveket töltöttek a rendszer megismerésével és modellezésével. Ezt a szakértelmet hordozza magában az új Project Sherlock mesterséges intelligencia (AI) modul, amelyet a közelmúltban mutatott be a Rockwell Automation, a vállalat houstoni Automation Fair szakvásárán.
A fémipari világkiállítás az „Intelligens termelési rendszerek összekapcsolása” mottó jegyében idén az Industrial Internet of Things (IIoT) koncepciójára összpontosít. Ezzel összhangban a FANUC az IIoT és a mesterséges intelligencia (AI) terén kifejlesztett teljes termékválasztékát bemutatja!
A mesterséges intelligenciák evolúciója páratlan lehetőségeket rejt: hatékonyabban működő városokat építhetünk a segítségükkel, okosabban közlekedhetünk, hatásosabb gyógyszerekkel gyógyíthatjuk a betegeket, de még akár a sör is finomabb lehet a közreműködésükkel. A fejlődéshez a SUSE is hozzáteszi a maga részét a szuperszámítógépekre szabott megoldásán keresztül, amelyet számos különféle területen és iparágban használnak, az olajkitermeléstől kezdve az űrkutatásig.
A saját fejlesztésű, intelligens robotok impozáns futball világbajnokságát 1997-ben azért alapította a RoboCup Federation. A cél a folyamatos K+F támogatás szerzése/nyújtása révén 2050-re olyan intelligens, humanoid focizó robotcsapat létrehozása, amely futballmérkőzésben kiáll a 2050-ben győztes FIFA-világbajnok csapat ellen és le is győzi azt.
Az Európai Unió támogatásával bővíti fejlesztőbázisát az Xdroid Kft. kutató-fejlesztő cég, az ipari hasznosításra alkalmas műszaki kutatás-fejlesztési projektek kivitelezésére szakosodott szegedi székhelyű vállalkozás 10 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert az Új Széchenyi Terv Gazdaságfejlesztési Operatív Programban(GOP) mikrovállalkozások fejlesztésére kiírt pályázaton.