2018. december 28., péntek, 06:00
Címkék: Automation Fair folyamat folyamatirányítás folyamatvezérlés Internet of Things ipar 4.0 kiállítás Rockwell Automation
Négy szakértő adott átfogó képet a folyamatautomatizálás legújabb fejlesztéseiről a Rockwell Automation által novemberben Philadelphiában tartott Automation Fair ideje alatt. A rendezvényen bemutatásra került a vállalat modern analitikai és folyamatirányítási megoldásának számító PlantPAx vezérlőrendszer új verziója is.
„A biztonsági kérdések sokáig kicsit utólagosnak számítottak, de napjainkban már a kezdeti rendszertervek részét képezik - mondta Steven Del Rio, a Rockwell folyamat- és gépbiztonságért felelős globális üzleti menedzsere. – Mivel előtérbe került a biztonságosan műszerezett rendszerek (SIS) által hajtott üzleti előny, a felhasználók már nem kizárólagosan a biztonsági szempontok miatt választják ezeket a rendszereket. Azt is elvárják, hogy a SIS segítsen nekik jobb döntéseket hozni annak ellenére, hogy egyes biztonságosan műszerezett rendszerek és a folyamatirányítási szoftverek között problémák merülhetnek fel, például a kiberbiztonságot illetően.” A Rockwell ennek megfelelően biztonsági kockázatokkal kapcsolatos felméréseket végzett a rosszindulatú programok behatolásának megakadályozása és az EC 61511 biztonsági szabvány folyamatos betartása érdekében.
A Rockwell Automation biztonsági rendszerének legújabb fejlesztései:
A továbbiakban Dave Rapini, a PlantPlex üzletvezetője mutatta be a vezérlőrendszer augusztusban elkészült 4.5-ös verzióját. „A PlantPAx az osztott intelligenciájú folyamatirányító rendszerekre (DCS) vonatkozó modernfilozófiát testesíti meg a hagyományos DCS-ekhez képest – jelentette ki Dave Rapini. – A rendszer bevezetése óta több olyan piaci lépést láttunk, ami a mi megközelítésünket igyekszik átvenni, ami biztos jele annak, hogy a PlantPAx egy valódi jövőbemutató megoldás.”
A PlantPAx az osztott intelligenciájú folyamatirányító rendszerekre (DCS) vonatkozó modernfilozófiát testesíti meg a hagyományos DCS-ekhez képest
A különböző folyamatrendszerek általában különféle vezérlővel rendelkeznek, amelyek nehezen integrálhatók egy általános DCS-be. Ezzel szemben a PlantPAx moduláris vezérlése, eszközei és környezete jelentősen megkönnyítik a DCS-be történő integrációt, a karbantartást, valamint a képzést. „Számos hagyományos vezérlőrendszer már 20 éve működik frissítés, vagy akár érintés nélkül, így az azóta létrehozott technikai fejlesztések már nem is működnének bennük – tette hozzá Dave Rapini. – Ha végül mégis esély nyílik a frissítésre, az már inkább a teljes rendszer frissítésében, nem ritkán lecserélésében nyilvánul meg. Egy modern DCS azonban szabványos interfészekkel ellátott általános szolgáltatásokkal elszigetelheti egyes részeit, lehetővé téve a szoftverek és a hardverelemek egyenként történő frissítését, így a legújabb fejlesztések is megjelenhetnek a folyamatirányításban.” A PlantPAx 4.5 verziója számos olyan újítást és beállítást tartalmaz, amelyeket az ügyfelek javasoltak. A fejlesztés három fő területe:
„A jövőben még jobban összpontosítunk a mérnöki hatékonyságra, így a sok ezer kattintás nagyságrendekkel csökkenhet egy-egy projekt során. Az adatokat ezenkívül zökkenőmentesen meg is oszthatjuk, ami különösen hasznos lehet egy termék teljes életciklusát tekintve – zárta előadását Dave Rapini. – A rendszer bonyolultságát csökkenti fogjuk és csak a valódi relevanciával bíró adatok kerülnek majd az adatszerverekre. Így egy 10 redundáns adatszerverpárral rendelkező rendszer mindössze három redundáns párral is képes lesz ugyanazon adatigény kiszolgálására.”
A hagyományos analitikai eszközök a gépi tanulás technikáit használják különböző adatforrásokra annak meghatározásához, hogy mi számít normálisnak egy adott alkalmazásban, majd ellenőrzik az anomáliákat – mindezt a lehető legkorábban, lehetővé téve a megelőző karbantartás végrehajtását.
„Olyan eszközöket kínálunk, amelyekkel a felhasználók adatkutatókká válhatnak – mondta ezzel kapcsolatban Michael Tay, a Rockwell Automation fejlett analitikáért felelős projektmenedzsere. – A cél az elvégzendő műveletek számának csökkentése azonos eredmények elérésével. A felhasználók nemcsak azt tudják, hogy valami nincs rendben, hanem annak okával is tisztában lehetnek.”
Az eszközök közül az egyik a FactoryTalk Analytics szoftver adatböngészője, amely a következőket tartalmazza:
A Data Explorer három területen végzi az interaktív adatelőkészítést a gépi tanulási stratégiák kialakítására: minimális erőfeszítéssel automatizálja a kiválasztott berendezésekkel, a többi eszközzel együttműködve segíti a mérnököket a probléma megoldásban és az adatelemzéssel kapcsolatos szakembereket is segíti nyílt forrású megoldások kifejlesztésében. Az MPC szoftverplatformon már elérhetők az energiaoptimalizálást és a prediktív karbantartást célzó megoldások, az anomáliaérzékelés és a prediktív KPI-k pedig hamarosan megjelennek.
Az ipar gyakorlatilag minden szegmensében óriási az érdeklődés a termelésirányítási szoftverek összekapcsolására a prediktív elemzés, az adattárolás és a strukturálatlan adatok elemzésének javításához. „Hatalmas mennyiségű adat áraszt el minket, de ezek még mindig külön-külön, nem következetesen tárolódnak, ezért közös formátumra lenne szükségük – mondta Allan Rentcome, a Rockwell Automation globális megoldások technológia igazgatója. – Ha az adatainkban nem bízhatunk, akkor semmi más nem számít.”
A megbízható, biztonságos adatszolgáltatás megvalósításához hozta létre a Rockwell Automation a ConnectedProduction megoldást az intelligens eszközök összekapcsolásához és az információk megosztásához. A telephelyen vagy a felhőben is elérhető ConnectedProduction az intelligens eszközmenedzsmenten alapul, de önálló, rendszerszintű és önkonfiguráló. A ConnectedProduction sok feladatot automatikusan végez el, így használta nem igényel szaktudást, ami az időmegtakarítás mellett a hibaforrások számát is csökkenti.
Folytatjuk
Molnár László
Kapcsolódó cikk:
Automatizálási trendek az USA-ban 6. rész
Automatizálási trendek az USA-ban 4. rész
Automatizálási trendek az USA-ban 3. rész