Bár az oktatásban dolgozó szakemberek négyötöde szerint a következő tíz évben a robotika és az automatizálás fogja meghatározni a foglalkoztatás jövőjét, jelenleg négy közül csupán egy oktatási intézmény használ robotokat tanítási programjában.
Számos iparágban rendkívül gyorsan megy végbe a digitális átalakulás, ám sehol sem gyorsabban, mint az elektronikai iparban. Az egyre rövidülő innovációs ciklusokhoz rugalmas, gyorsan telepíthető és lehetőleg alacsony költséggel üzemeltethető rendszerekre van szükség, annak érdekében, hogy az elektronikai termékek és félvezetők gyártói versenyképesek maradhassanak.
Az egész világon tapasztalható munkaerőhiány a magyar ipari vállalkozásokat is súlyosan érinti. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézetének felmérése szerint 2021-ben a válaszadók 69%-a tapasztalt munkaerőhiányból származó nehézségeket.
Az elektromobilitásra történő átállás komoly kihívást jelent az autóipari beszállítók számára. Jelenleg nem rendelkeznek megfelelő biztonsággal a beruházások tekintetében, amelyek azonban szükségesek. Annak érdekében, hogy a hagyományos hajtásról az alternatív hajtásra való átállás időszakában alacsonyan tartsák a beruházásokat, használtan vásárolhatnak automatizálási rendszereket.
A FORVIA, az autóipar egyik globális vezető beszállítója MiR robotflotta segítségével növelte logisztikai produktivitását, erősítette gyártási folyamatainak stabilitását, és csökkentette a biztonsági kockázatokat. A Faurecia Clean Mobility csehországi, píseki üzemében telepített 14 robotot érintő befektetés kevesebb, mint két év alatt meg is térült.
Az AMR flották bővülése az első trend, amelyet a jövőre nézve a MiR jósol. Egyre több olyan vállalat, amely már most belekezdett az automatizálásba, néhány robotról nagy AMR flottára fog bővíteni, ami évi 50%-os várható piaci növekedést eredményez. A gyártóknak az automatizáláshoz kell fordulniuk, hogy az alkalmazottakat az egyszerű feladatoktól – mint amilyen például az alkatrészek gyártósorok közötti mozgatása – nagyobb értéket teremtő munkák felé helyezzék át. Az Eurofound adatai szerint Kelet-Európában a feldolgozóipari vállalatok 39%-a szenved munkaerőhiánytól, ami egy termelést korlátozó tényezőt jelent.
A mobil robotok mindenhol, a raktáraktól a kórházakig, de még az utcákon is megtalálhatók. Népszerűségük könnyen érthető; olcsóbbak, biztonságosabbak, könnyebben megtalálhatók és termelékenyebbek, mint az emberi személyzet. Könnyen méretezhetők vagy más gépekkel kombinálhatók. Mivel a mobil robotok sok valós idejű adatot gyűjtenek, a vállalatok IIoT-fejlődésében is segíthetnek.
A két Teradyne vállalat Walter Vahey vezetésével, a Mobile Industrial Robots (MiR) neve alatt egy autonóm mobil robot (AMR) beszállítóként folytatja működését, felgyorsítva a technológiai fejlődést és piacon elfoglalt vezető szerepet világszerte.
A robotok a gyártás megváltói? Öt aktuális trend mutatja, hogy a robotok alkalmazása miként képes előmozdítani a digitalizációt és előzheti meg a szakképzett munkaerő hiányát.
Még ha az autógyártóknak nehéz időket is kell átvészelniük, a beruházásokról nem mondhatnak le. Ennek során azonban a költségoptimalizálás áll az első helyen.
Sok szerszámgép van a piacon, de csak nagyon kevés kínál olyan kedvező vételi lehetőséget, mint az Intergavel december 15-ig tartó online árverésének tételei.
Új napra virrad a negyedik ipari forradalom, mivel az 5G-s mobil vezeték nélküli szabvány régóta várt lehetőségeket teremt az ipari dolgok internete (IIoT) számára. Ez pedig azt jelenti, hogy az autonóm mobil robotok (AMR-ek) is élvezhetik a következő generációs nagy sebességű hálózat előnyeit.
A termelékenység és a hatékonyság hagyományos módszerekkel már nem, csak automatizált rendszerekkel növelhető tovább. A 2022-es EuroBLECH szakkiállításon egy olyan magyar fejlesztés mutatkozott be a nemzetközi közönség előtt, ami anyagilag és technológiailag is közelebb hozza a kis- és középvállalatokhoz a robotizált élhajlítás világát.
A KUKA két új kobot modellt mutatott be: az LBR iisy kobot sorozat 3, 11 és 15 kg hasznos teherbírásának, a jelentősen hosszabb karkinyúlásnak és a magasabb IP-védettségi osztálynak köszönthetően tökéletes megoldást jelent kis- és középvállalkozások számára.
A didaktikai forradalom szerves része: a szimulátortechnológia alkalmazása az oktatásban. A Soldamatic hegesztőszimulátor – e forradalom képviselőjeként – a jövő oktatási eszköze, mely azonban hagyományos didaktikai alapokon nyugszik, modern, digitális technológiával ötvözve.
Iparágakon átívelően a gyártóvállalatok és a raktárlogisztikai feladatokat elvégző szolgáltatóik folyamatosan arra törekednek, hogy optimalizált folyamatokkal nézhessenek szembe olyan kihívásokkal, mint a munkaerőhiány, a növekvő konkurencia, illetve az agilis gyártásra valamint a gyors kiszállításra vonatkozó követelmények. Az energiakrízis pedig ezeket a törekvéseket még inkább relevánssá teszi
A termelésbővítés, a termelékenység-növelés és a hatékonyságjavítás a hagyományos módszerekkel ma már nem érhető el. Egy kezelő 8 órát tud termelni heti öt napon (leszámítva a kieső időket), addig az automatizált rendszer napi 24 órát, akár heti hét napon keresztül. Mindehhez nincsen rendelkezésre álló munkaerő, ez az igény pedig a kkv-szektorban is jelentkezik. A legnagyobb nemzetközi szakkiállításokon (EuroBLECH, BlechExpo) nem láttunk kisvállalkozások részére fejlesztett megoldásokat eddig senkitől.
Ha egy robot fáradhatatlanul dolgozhat a gyártásban, miért ne állhatna helyt a vendéglátásban is? Yanu páratlanul gyorsan szolgálja ki koktélokkal a vendégeket, miközben sem a türelmét, sem a lelkesedését nem veszti el egy pillanatra sem a műszak folyamán.
Budapest áruházaiba, bevásárló központjaiba, egészségügyi és ipari intézményeibe jövőre megérkezhet az intelligens robotok legújabb generációja. Megkezdhetik szolgálatukat, ami mögött világméretű innováció áll. Ezekkel a legmodernebb biztonságtechnikai védelmi megoldásokkal Magyarországon kizárólag a Bastion Group rendelkezik. Vezetőik sikeres megállapodásokat kötöttek októberben Dubajban, a Gitex Global szakkiállításon a világ legnagyobb robotgyártóival. Ennek köszönhetően hamarosan egy új, fáradhatatlan szereplőgárda lép a hazai munkaerőpiacra. Elkezdődik az az időszak, amikor emberek mellett robotok is vállalnak munkát a biztonsági piacon.
Az elmúlt néhány év során, és különösen az utóbbi hónapokban az autóipar drámai átalakuláson ment keresztül. A fenntarthatósági kérdések, a termékbiztonság, az elektromobilitásra való átállás, a chiphiány és az ellátási láncok zavarai minden eddiginél jobban befolyásolták az iparágat. Mindez az automatizálás felé tereli a vállalatokat.